Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

G. Vrbová, exmanželka R. Vrbu, si v Londýne prevzala cestovný pas SR

Na snímke profesorka Gerta Vrbová počas rozhovoru pre médiá potom, ako jej štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR František Ružička slávnostne odovzdal novovydaný cestovný pas SR. Profesorka Vrbová pôsobila ako profesorka neurológie na slávnej londýnskej univerzite UCL. V Londýne 7. apríla 2019 Foto: TASR - MZVaEZ SR

Vďaka svedectvu Vrbu a Lánika sa svet následne dozvedel pravdu o skutočnom charaktere nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau neďaleko poľského mestečka Osvienčim.

Londýn 7. apríla (TASR) - Gerta Vrbová, bývalá manželka nebohého Rudolfa Vrbu, si v nedeľu slávnostne prevzala nový slovenský cestovný pas. V priestoroch Veľvyslanectva SR v Londýne jej ho odovzdal štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR František Ružička. TASR o tom informovalo Veľvyslanectvo SR v Londýne.

Gerta Vrbová pôsobila ako profesorka neurológie na University College London (UCL) a nedávno sa pričinila o to, že izraelské štátne vyznamenanie Spravodliví medzi národmi za nezištnú pomoc prenasledovaným Židom počas holokaustu získal Ondrej Čanecký.

Profesorka Vrbová totiž objasnila, že Čanecký - pôvodom roľník z obce Skalité - zachránil v apríli 1944 Rudolfa Vrbu a Jozefa Lánika počas ich úteku z koncentračného tábora.

Vďaka svedectvu Vrbu a Lánika sa svet následne dozvedel pravdu o skutočnom charaktere nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau neďaleko poľského mestečka Osvienčim.

Na snímke vpravo štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR František Ružička slávnostne odovzdáva novovydaný cestovný pas SR krajanke – profesorke Gerte Vrbovej, ktorá sa tento rok dožíva 93 rokov. Profesorka Vrbová pôsobila ako profesorka neurológie na slávnej londýnskej univerzite UCL. V Londýne 7. apríla 2019.
Foto: TASR - MZVaEZ SR


Na základe ich svedectva vznikol 60- stránkový dokument tzv. Osvienčimský protokol, ktorý dostali sionistické centrály v Istanbule, Londýne, Ženeve, ale aj Budapešti.

Viacerí historici považujú za Vrbovu a Wetzlerovu zásluhu, že sa zachránilo okolo 100.000 maďarských židov, pretože tamojší regent Miklós Horthy bol pod tlakom obsahu tzv. Osvienčimského protokolu nútený pozastaviť ich deportácie.

Štátny tajomník MZVaEZ sa v nedeľu v Londýne stretol aj s predstaviteľmi Asociácie slovenských vzdelávacích centier a komunít vo Veľkej Británii. Ružička s krajanmi pri tejto príležitosti diskutoval o otázkach postavenia slovenských občanov v Británii v súvislosti s brexitom, pričom ho zaujímali najmä aktivity asociácie v oblasti vzdelávania detí Slovákov.