Ako pokračoval Gašpar, Lavrov sprostredkoval pohľad Ruska, prečo sa rozhodlo situáciu na Ukrajine riešiť vojensky.
Ako pokračoval Gašpar, Lavrov sprostredkoval pohľad Ruska, prečo sa rozhodlo situáciu na Ukrajine riešiť vojensky. Medzi príčinami, ktoré na stretnutí ruský minister uviedol, bolo poškodzovanie práv ruskej menšiny na východe Ukrajiny vrátane úradných zákazov používania rodného jazyka, uviedol Gašpar.
Rusi sú však podľa Gašpara ochotní rokovať o skončení konfliktu na Ukrajine. "Len tu musí byť niekto, kto ich chce počúvať, prečo sa rozhodli riešiť túto situáciu tak, ako sa rozhodli," povedal Gašpar s tým, že Rusko podľa Lavrova zistilo, že niektoré dohody z minulosti akoby prestali platiť. Týka sa to napríklad minských dohôd o konflikte v Donbase, istanbulských rokovaní krátko po začiatku ruskej invázie v roku 2022, ale aj dohôd z čias rozpadu Sovietskeho zväzu.
"Nemajú dôveryhodného partnera, s ktorým by mohli takúto dohodu uzavrieť," tlmočil Gašpar Lavrovove postoje.
Podpredseda NR SR upozornil, že kým sa nepomenujú príčiny konfliktu na Ukrajine, nie je možné ho ani vyriešiť.
Podľa Danka Lavrov na stretnutí hovoril o problematike energetických tokov do Európy a tiež o tom, čo predtým v tejto súvislosti vyhlásil na tlačovej konferencii. Na nej obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod TurkStream spájajúci európsku časť Turecka a ruský Krasnodarský kraj cez Čierne more. USA podľa Lavrova napomáhali Ukrajine pri pondelkovom dronovom útoku na infraštruktúru plynovodu.