Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 22. apríl 2025Meniny má Slavomír
< sekcia Slovensko

Gašpar: Návšteva Moskvy mala byť podnetom pre iné štáty

Na archívnej snímke podpredseda NR SR Tibor Gašpar (Smer-SD) v Moskve. Foto: TASR/AP

Danko pripomenul, že slovenskí poslanci boli prvou parlamentnou delegáciou od začiatku konfliktu na Ukrajine.

Bratislava 16. januára (TASR) - Počas rokovaní v Moskve chcela delegácia poslancov Národnej rady (NR) SR vyslať signál, aby sa začalo hovoriť o tom, ako rokovať o ukončení vojny na Ukrajine. Vyhlásil to na štvrtkovej tlačovej konferencii podpredseda NR SR Tibor Gašpar (Smer-SD). Slovenskí poslanci chceli podľa neho počuť objektívne informácie aj z ruskej strany, argumenty Ruska o dôvodoch začiatku konfliktu na Ukrajine označil za logické. Šéf SNS a podpredseda NR SR Andrej Danko avizuje, že parlamentná delegácia sa do Moskvy chystá aj v máji na oslavy ukončenia druhej svetovej vojny. Počas rokovaní podľa svojich slov opakovane zdôrazňoval naše členstvo v EÚ a NATO a naše záväzky voči týmto organizáciám.

"Naša delegácia mala symbolicky dať podnet k tomu, aby začali rokovať aj ďalšie členské štáty na túto otázku a tlačili na politických lídrov vo vlastných krajinách ísť rokovať konečne o mieri," skonštatoval Gašpar. Prejav vôle uzavrieť mier a nájsť riešenie podľa neho existuje len z jednej strany. Kroky, najmä zo strany Ukrajiny, a niektoré rozhodnutia EÚ hodnotí ako gradujúce tento problém, nie ako ho upokojujúce.

Danko pripomenul, že slovenskí poslanci boli prvou parlamentnou delegáciou od začiatku konfliktu na Ukrajine. S ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom sa Danko rozprával o možnosti rokovaní o mieri. Lavrov Dankovi povedal o tom, že dostáva veľké množstvo ponúk od ázijských štátov na rokovanie medzi Spojenými štátmi americkými a Ruskom. "Takisto vidia, že situáciu chcú riešiť, uvedomujú si, že ten prvý krok musí urobiť Ruská federácia, Spojené štáty americké," dodal s tým, že delegácia apelovala na upokojenie situácie v súvislosti s konfliktom.

Šéf SNS vysvetlil, že nebol prekročený žiaden rámec slovenského ukotvenia v Európskej únii ani v NATO. "Opakovali sme, že sme členmi Európskej únie, ale máme právo hovoriť aj o reforme Únie," dodal. Rokovania sa týkali aj dodávok plynu na Slovensko. "Veľké množstvo skvapalneného plynu, ktoré kupujeme, je ruské, kupujeme ho štyrikrát drahšie," povedal s tým, že na trhu je plyn drahší, pretože nejde cez Ukrajinu.

Rusko podľa Gašpara vysvetlilo dôvody konfliktu tým, že sa cítilo ohrozené hrozbou rozširovania NATO. "Ich argumenty sa aspoň mne zdali logické," povedal podpredseda NR SR a pripomenul ohrozenie v blízkosti ukrajinsko-ruských hraníc. "Mali veľmi kritický pohľad na to, ako sa správala vládna elita na Ukrajine voči ruskej menšine," dodal s tým, že argumenty vrcholili tvrdeniami o genocíde ruskej menšiny. Na Slovensku sa podľa neho hovorí o probléme len z pohľadu Ukrajiny, no on žiada objektívne informácie aj z druhej strany. "Na druhej strane, samozrejme, padla aj otázka, či to bolo nutné riešiť vojnovým konfliktom a začatím podľa nich špeciálnej vojenskej operácie, ktorá už priniesla so sebou ohromné množstvo obetí na oboch stranách," povedal Gašpar s tým, že ruská strana podrobne opísala mierové rokovania zo začiatku konfliktu.

Gašpar ani Danko nerozumejú hystérii okolo ich cesty do Moskvy. Odmietli, že by návšteva ťahala Slovensko pod sféru vplyvu Ruska. Gašpar dodal, že počas rozhovorov obe strany zdôrazňovali potrebu nezasahovať si navzájom do vnútorných záležitostí krajín.

ONLINE: Sledujeme dianie po úmrtí pápeža Františka

Vo veku 88 rokov v pondelok zomrel pápež František. Teraz.sk prináša ONLINE najnovšie informácie v súvislosti s úmrtím hlavy katolíckej cirkvi.

,aktualizované 

- Prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil, že Ukrajina by v prípade uzavretia prímeria bola pripravená aj na priame rokovania s Ruskom.

- V muničnom sklade východne od Moskvy nahlásili silný výbuch. Explózia bola údajne zapríčinená požiarom, ktorý vznikol „porušením bezpečnostných predpisov“.

- Vláda by mohla požiadať Slovenskú akadémiu vied o vypracovanie kvantitatívnej analýzy na prítomnosť DNA a ďalších látok vo vybraných vzorkách vakcín proti ochoreniu COVID-19. S takýmto návrhom chce na stredajšie rokovanie kabinetu prísť premiér Robert Fico.

- Českí hasiči približne po 22 hodinách lokalizovali rozsiahly požiar plastov pri obci Rynholec v Stredočeskom kraji. Oheň sa už nešíri, zásah však bude podľa odhadu trvať ešte niekoľko dní.

- Izraelské orgány našli pozostatky 40-ročného muža, ktorý sa v pondelok stratil na pobreží mesta Chadera krátko po ohlásení útoku žraloka.

- Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová verí, že existuje priestor na rokovania Európskej únie (EÚ) s USA o clách.

- V okresoch Námestovo, Košice, Košice-okolie a Tvrdošín sa môžu vyskytnúť prívalové povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahy prvého stupňa a pre okres Námestovo druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Dánska vláda plánuje minúť 4 miliardy dánskych korún (536 miliónov eur) na nákup 26 plavidiel určených na hliadkovanie, riešenie únikov ropy a dohľad nad podmorskými káblami, vyhlásil minister obrany Troels Lund Poulsen.

- Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) nemá povinnosť zverejniť závery vyšetrovania o pôvode vírusu Sars-CoV-2 spôsobujúceho ochorenie COVID-19, uviedol nemecký Spolkový správny súd.

- V sobotu (26. 4.) by mohol byť na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka štátny smútok. Vyplýva to z materiálu, ktorý na rokovanie vlády predložil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Kabinet má o jeho vyhlásení rozhodnúť v stredu (23. 4.).

- Americký výrobca lietadiel Boeing oznámil, že predá časti svojej divízie Digital Aviation Solutions súkromnej investičnej spoločnosti Thoma Bravo za 10,55 miliardy USD (9,29 miliardy eur).

- Slovenský hokejista Martin Fehérváry nedohrá sezónu v zámorskej NHL. Dvadsaťpäťročný obranca Washingtonu Capitals utrpel v závere základnej časti zranenie pravého kolena a musel absolvovať operáciu menisku.

- Vladimír Országh povedie slovenskú hokejovú reprezentáciu v pozícii hlavného trénera aj na tohtoročných majstrovstvách sveta vo Švédsku a Dánsku. Taktovku preberie po Craigovi Ramsaym, ktorému aktuálny zdravotný stav po zápale pľúc neumožňuje účasť na šampionáte.

- Česko bude na pohrebe pápeža Františka, ktorý sa uskutoční v sobotu vo Vatikáne, zastupovať premiér Petr Fiala.

- Švédsko, Fínsko, Nórsko a Litva plánujú posilniť svoje obranné kapacity v oblasti Baltského mora spoločným nákupom niekoľkých stoviek bojových vozidiel CV90.

- Britský premiér Keir Starmer v utorok privítal minulotýždňové rozhodnutie Najvyššieho súdu, podľa ktorého zákon o rovnosti definuje ženu ako niekoho, kto sa biologicky narodil ako žena.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa zúčastní na pohrebe pápeža Františka v sobotu (26. 4.) vo Vatikáne. Leteckým špeciálom s ním pôjdu aj predstavitelia katolíckej cirkvi.

- Policajti počas kontroly na Veľkonočný pondelok (21. 4.) odhalili 342 vodičov, ktorí prekročili povolenú rýchlosť.

- Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) odmieta, že by zasahoval do nezávislého vyšetrovania Úradu inšpekčnej služby (ÚIS).

- Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová v utorok na sociálnych sieťach oznámila, že je tehotná. Z toho dôvodu sa nezúčastnila ani na zápasoch kvalifikačnej C-skupiny Pohára Billie Jean Kingovej na harde v bratislavskom NTC.