Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

SLEDUJEME: Ministerka spravodlivosti M. Kolíková čelí odvolávaniu

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) počas mimoriadneho zasadnutia Národnej rady SR (NRSR) 10. mája 2021 v Bratislave. Parlament sa zaoberá návrhom skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery ministerke spravodlivosti SR Márii Kolíkovej. Foto: TASR - Jakub Kotian

Záujem zapojiť sa do diskusie prejavili zatiaľ 16 písomne prihlásení poslanci. Z nich traja sú prihlásení za poslanecký klub.

Bratislava 10. mája (TASR) - Podpredseda Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel (OĽANO) otvoril mimoriadnu 29. schôdzu parlamentu. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) bude na nej čeliť odvolávaniu. Plénum bude v pondelok zasadať až do úplného prerokovania návrhu. Viacerí poslanci už prejavili záujem zapojiť sa do diskusie.

Návrh na odvolávanie Kolíkovej podala opozícia. Šéf Smeru-SD Robert Fico ozrejmil, že dôvodom majú byť podozrenia okolo obchodu spoločnosti Elektronika, v ktorej Kolíková figurovala. Namieta najmä zmluvy firmy Elektronika s RTVS či s Divadlom Nová scéna. Zmluvné vzťahy medzi RTVS so spoločnosťou Elektronika má preveriť aj Rada RTVS.



Nezaradení poslanci pôsobiaci v strane Hlas-SD sa už vyjadrili, že budú hlasovať za odvolanie Kolíkovej. Koalícia ministerku podrží. Hoci má klub OĽANO ešte viaceré "nejasnosti", s opozíciou zrejme hlasovať nebude.


Diskusia k odvolávaniu Kolíkovej sa skončila, ministerka požiadala o dôveru


V pléne Národnej rady (NR) SR sa v pondelok večer skončila viac ako 10-hodinová diskusia k návrhu na vyslovenie nedôvery ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí). Vystúpilo v nej takmer 20 rečníkov, okrem poslancov sa zapojili do debaty aj členovia vlády. Viackrát vystúpila Kolíková, vyjadrila sa aj vicepremiérka a šéfka Za ľudí Veronika Remišová a vicepremiér a líder SaS Richard Sulík. Po skončení diskusie vyhlásil podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (SaS) prestávku do 22.00 h. Po nej majú poslanci hlasovať.

Kolíková na záver diskusie požiadala poslancov o dôveru. Verí, že všetky pochybnosti vyvrátila. "Sme vládou zmeny, ktorá potrebuje reformu justície dokončiť," povedala poslancom. Myslí si, že neurobila nič závažné, za čo by mala vyvodiť politickú zodpovednosť. Ešte predtým vystúpil v diskusii koaličný poslanec Martin Čepček (OĽANO), ktorý avizoval, že jej zotrvanie vo funkcii nepodporí.

Poslanec Ladislav Kamenický (Smer-SD) očakával zo strany koaličných poslancov väčší záujem zastať sa ministerky. Poukázal na to, že počas dňa bolo v pléne pomerne málo poslancov a popoludní chýbali aj ministri. Opätovne kritizoval súdnu mapu aj vystupovanie ministerky.

Na snímke zľava poslanec NR SR Robert Fico a Ladislav Kamenický (obaja Smer-SD) počas 29. schôdze Národnej rady SR (NRSR) 10. mája 2021 v Bratislave.
Foto: TASR - Jakub Kotian


Podporu Kolíkovej vyjadrili koaličné strany Za ľudí, Sme rodina a SaS, rovnako vládny kabinet premiéra Eduarda Hegera (OĽANO). Klub OĽANO mal ešte "nejasnosti" okolo prenájmu budovy, v ktorej sídli Ministerstvo spravodlivosti SR. S opozíciou ale hnutie hlasovať neplánuje. Kolíková povedala, že cíti podporu premiéra.

OĽANO si opäť pozve M. Kolíkovú na klub, potvrdil šéf klubu M. Šipoš


Poslanecký klub OĽANO si opäť pozve na stretnutie ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí). Pre TASR to potvrdil predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš po pondelkovom rokovaní klubu. "Rokovanie prebieha priebežne," odpovedal na otázku TASR o záveroch klubu a o tom, či je v hre možnosť, že podajú vlastný návrh na odvolanie Kolíkovej. Ministerka by mala klubu OĽANO ešte vysvetliť nejasnosti, ktoré majú v súvislosti s obstarávaním prenájmu sídla jej rezortu.

"Dohodli sme sa na klube, že pani ministerku si ešte raz zavoláme na klub a definitívne to rozlúskneme," uviedol poslanec Erik Ňarjaš (OĽANO) s tým, že by to malo byť ešte v pondelok. Na otázku, či uvažujú o vlastnom návrhu na odvolanie Kolíkovej, odpovedal, že sa ešte nedohodli a zatiaľ riešia výhradne aktuálnu schôdzu.

Ján Herák (OĽANO) zdôraznil, že netreba byť impulzívny. "To je veľmi vážna vec odvolať ministerku. Ak budeme mať dostatočné argumenty a bude ich naozaj mnoho, samozrejme, že sa rozhodneme," dodal s tým, že je to aj o spoločnej komunikácii a netreba to "hrotiť". Poznamenal, že tému ešte neuzavreli a na pondelkovom klube sa oboznámili aj s diskusiou premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) s ministerkou. Potvrdil, že výhrady v klube stále majú a opäť sa na ne budú ministerky pýtať.


Fico tvrdí, že Kolíková sa stane symbolom klientelizmu i konfliktu záujmov


Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) sa podľa Smeru-SD stane symbolom klientelizmu, ako aj konfliktu záujmov. Na pondelkovej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico. Dodal, že ministerka je neodvolateľná, vládni poslanci totiž majú podľa neho dohodu, podľa ktorej si odpustia akýkoľvek prešľap v záujme zachovania koalície. Ministerka podľa neho "požíva" aj podporu médií.

Fico hovoril o predpoklade "kšeftov" s novými budovami v súvislosti s reformou súdnej mapy. Pripomenul, že na reformu súdnej mapy pôjde 253 miliónov eur z plánu obnovy, pričom na projekt pôjdu každoročne ďalšie peniaze zo štátneho rozpočtu. Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) počas diskusie v pléne Národnej rady (NR) SR v súvislosti so súdnou mapou poukázal na systém fungovania súdov a tiež na systém samospráv. Treba podľa neho dbať aj na sociálny rozmer súdnictva, pretože musí byť ľuďom dostupné. Kritizoval preto možné rušenie súdov pri zmenách, ktoré plánuje Kolíková.

Ministerka v reakcii odmietla, že by sa kupovali nové budovy. Pri reforme súdnej mapy sa podľa nej z pôvodných 54 vyberie 30 súdov, pričom sa zväčšia obvody. Zámerom je podľa nej zmodernizovať budovy súdov, no peniaze z plánu obnovy nevyužijú len na budovy. Použiť ich chcú na digitalizáciu či vytvorenie softvéru súvisiaceho so súdnymi spismi. Vysvetlila, že nikto zo sudcov ani justičných pracovníkov nestratí svoje miesto. Výhodu reformy vidí v tom, že bude zložitejší náhodný výber sudcov.

Smer-SD kritizuje tiež to, že ministerka spravodlivosti pridelila v minulom roku financie organizáciám, ktoré podporujú homosexuálov. Fico jej vyčíta, že Matici slovenskej či protifašistickým bojovníkom nedal rezort žiadne dotácie.

Zopakovala, že skutočným dôvodom jej odvolávania je to, že vo väzbe skončili viacerí bývalí prominenti, bývalí funkcionári, ktorí boli blízki Smeru-SD. Títo ľudia sa podľa nej priznávajú k rôznym skutkom a vypovedajú o ďalších.

Lehotský: Ficovi a Pellegrinimu ide o vplyv na justíciu, Kolíková garantuje očistu


Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) počas tlačovej konferencie pred mimoriadnym zasadnutím Národnej rady SR (NRSR) 10. mája 2021 v Bratislave.
Foto: TASR - Jakub Kotian
Jediným cieľom odvolávania ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) v Národnej rade (NR) SR je pokus šéfa opozičného Smeru-SD Roberta Fica a lídra mimoparlamentného Hlasu-SD Petra Pellegriniho o udržanie si vplyvu v slovenskom súdnictve. Vyhlásil to poslanec Tomáš Lehotský (Za ľudí) v parlamente počas diskusie k návrhu na vyslovenie nedôvery Kolíkovej. Pripomenul kauzy bývalých vlád. Kolíkovú označil za garanciu očisty justície. Deklaroval jej podporu a vyzval na to i ostatných poslancov.

"Veľa z ich kamošov (Smer-SD a Hlas-SD, poznámka TASR) dnes sedí vo väzbe a rozpráva. Potrebujú ich dostať von. O to tu dnes hrajú," uviedol Lehotský s tým, že Kolíková je garanciou zmeny slovenského súdnictva a straty vplyvu Smeru-SD a Hlasu-SD na justíciu. "Útočia na ňu politici s pokrivenou povesťou," poznamenal a pripomenul kauzy bývalých vlád, pre ktoré čelili odvolávaniu aj vtedajší členovia exekutívy. Ako príklad uviedol odvolávanie niekdajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) za prepojenia na podnikateľa Ladislava Bašternáka či odvolávanie expremiéra Petra Pellegriniho, keď neodvolal bývalú štátnu tajomníčku rezortu spravodlivosti Moniku Jankovskú a ďalšie.

Lehotský si zároveň zastal Kolíkovú a jej odbornosť. Skonštatoval, že bola pripravená na funkciu a presne vedela, čo všetko treba zmeniť na zefektívnenie justície. Poukázal na to, že Kolíková za rok vo funkcii dokázala presadiť zásadnú reformu justície, ktorá prešla dokonca ústavnou väčšinou v NR SR. Hovorí, že práve zmeny, ktoré Kolíková navrhuje, sa dotknú "priateľov" opozičných strán. Ako príklad uviedol zákon o zaistení majetku.

Ľuboš Blaha (Smer-SD) pripomenul, že na aktuálnej schôdzi sa odvoláva Kolíková a nie bývalá vláda. "Vy ste tu len kydali špinu na bývalú vládu," reagoval. Obhajobu Kolíkovej zo strany Za ľudí označil za mimoriadne slabú. Jedinou argumentáciou Lehotského podľa Blahu bolo, že Kolíková je "rovný chlap".

Ladislav Kamenický (Smer-SD) podotkol, že Lehotského vystúpenie vyzeralo, akoby mu ho napísala sama Kolíková. Poukázal na nízke preferencie strany Za ľudí, ktoré podľa neho po tejto kauze ešte klesnú a v ďalšom volebnom období sa už v parlamente nestretnú. Podobne to vidí Dušan Jarjabek (Smer-SD). "Čaká vás politická karanténa - to je to, kam patríte," uviedol.

B. Gröhling stojí za M. Kolíkovou a plne ju podporuje


Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) stojí za šéfkou rezortu spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí) a plne ju podporuje. Gröhling to uviedol na svojom profile na sociálnej sieti. Parlament v pondelok mimoriadne rokuje o návrhu opozičného Smeru-SD na vyslovenie nedôvery ministerke.

"Za Máriou Kolíkovou je od prvého dňa vidieť poctivú prácu pri očiste justície a prinavracaní dôvery v právny štát a spravodlivosť na Slovensku," uviedol šéf rezortu školstva. Spomenul tiež reformu zloženia Súdnej rady, previerky majetkových pomerov sudcov, reformu zloženia Ústavného súdu alebo zriadenie Najvyššieho správneho súdu. "Po roku vidno za ministerkou Kolíkovou prvé výsledky práce. Budem jej držať palce pri plnení ambicióznych cieľov, ktoré sme si v programovom vyhlásení vlády Eduarda Hegera (OĽANO) stanovili v oblasti justície," dodal Gröhling.

M. Kolíkovej deklaruje podporu R. Sulík i poslanci SaS


Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) má podporu strany SaS. Skonštatoval to šéf strany a vicepremiér Richard Sulík. V pléne Národnej rady (NR) SR vyjadrila ministerke podporu aj predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

"Pani Kolíková môže jednoznačne rátať s našou podporou," povedal Sulík novinárom v parlamente s tým, že počúval jej vystúpenie v pléne a myslí si, že logicky, jasne a presvedčivo vyvrátila všetky podozrenia voči nej. Šéf SaS si myslí, že bude stačiť autorita premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) na to, aby to Kolíková ustála v hnutí OĽANO, kde majú ešte stále voči nej výhrady.

Zemanová v pléne uviedla, že Smer-SD sa bojí, pretože chyby jeho bývalých vlád spôsobili obrovské škody. Hovorí, že strana vytvorila systém, v ktorom sa darilo mafii a korupcii. Dodala, že Kolíková má podporu SaS, aby dokázala presadzovať zmeny a tento stav zmenila.

Na snímke poslankyňa NR SR Anna Zemanová (SaS) počas mimoriadneho zasadnutia Národnej rady SR (NRSR) 10. mája 2021 v Bratislave.
Foto: TASR - Jakub Kotian


Poslanec Ondrej Dostál (SaS) potvrdil, že všetci poslanci klubu SaS odmietnu opozičný návrh na odvolanie ministerky. V diskusii v pléne NR SR upozornil, že Kolíková nebola odsúdená za trestný čin, ktorý je vyčítaný jej sestre. "Nie je zodpovedná za konanie inej osoby," skonštatoval. Nevidí preto žiadny dôvod na vyslovenie nedôvery. Upozornil, že na čele RTVS je Jaroslav Rezník, ktorého do funkcie zvolili za vlády Smeru-SD. Odmietol pochybnosti opozície v súvislosti s rodinnou firmou Kolíkovej a RTVS. Opýtal sa, čo má ministerstvo spravodlivosti vecne spoločné s RTVS. V súvislosti s podozreniami opozície o obstarávaní prenájmu novej budovy rezortu spravodlivosti povedal, že nerozumie logike, prečo by exminister Gábor Gál dohadzoval kšeft Kolíkovej ako vtedajšej štátnej tajomníčke, ktorá od neho odchádzala a nemala s ním dobré vzťahy. Dostál si myslí, že ak by Kolíková odišla zo svojho postu, bola by na Slovensku horšia vymožiteľnosť práva.


Kolíková je pripravená čeliť odvolávaniu, odmieta viaceré obvinenia


Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) je pripravená čeliť návrhu na vyslovenie nedôvery a zodpovedať všetko potrebné. Vyhlásila to v pléne Národnej rady (NR) SR na začiatku diskusie k návrhu na jej odvolanie. Kritizovala odôvodnenie Smeru-SD, návrh považuje za zúfalé kopanie šéfa strany Roberta Fica, ktorý chce "dostať kamošov z väzby". Ostro sa ohradila voči očierňovaniu svojej rodiny v súvislosti so zákazkami rodinných firiem. "Považujem za chrapúnstvo spôsob, akým sa očierňuje moja rodina," zdôraznila. Návrh na vyslovenie nedôvery Kolíkovej predniesol v pléne Ladislav Kamenický (Smer-SD). Ministerku kritizoval napríklad za reformu súdnej mapy. Ide podľa neho o spôsob, ako sa zbaviť nepohodlných sudcov. Spomenul tiež spoločnosť MK real a pochybnosti okolo rodinných firiem Kolíkovcov.

Kolíková reagovala na jednotlivé časti odôvodnenia návrhu. Odmieta, že by sa reformou súdnej mapy chcela zbavovať sudcov. Hovorí, že súdna mapa má prispieť k zefektívneniu justície, umožniť lepšie ohodnotenie justičného personálu a ich kariérneho rastu. Za lož označila aj to, že má na reformu ísť 300 miliónov eur. Takáto suma do justície podľa nej nepôjde ani z fondu obnovy a hoci sú v ňom vyčlenené financie pre spravodlivosť, súvisia i s potrebou digitalizácie a modernizácie súdov. Deklarovala, že pri reforme budú podporovať budovy, v ktorých už súdy sú, a budú ich modernizovať.

Vyjadrila sa aj k úmrtiu exprezidenta polície Milana Lučanského. Priznala, že v oblasti prevencie samovrážd vo väzení sa dá niečo zlepšiť. "Keď je človek presvedčený, že takto ukončí svoj život, nedá sa tomu zabrániť, aj keby ste ho monitorovali 24 hodín," uviedla a poukázala na to, že nie všade môžu byť kamery. Pripomenula, že zriadila komisiu na prešetrenie úmrtia a nepreukázalo sa cudzie zavinenie. Tvrdí, že maximum urobili príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže aj v prípade úmrtia advokáta Ľubomíra Krivočenka. Vyjadrila ľútosť nad oboma úmrtiami.

Zároveň odmieta tvrdenia, že rozdelila 700.000 eur mimovládnym organizáciám, ktoré Smer-SD vníma ako stratu zmyslu pre realitu. Kolíková hovorí, že z dotačnej schémy šli financie napríklad pre linku pomoci deťom či na podporu pomoci rodinám s autistami alebo sluchovo postihnutými deťmi.

Na adresu obvinení súvisiacich s rodinnou firmou Kolíkovcov Elektronika uviedla, že táto firma reálne pracuje a podobné zákazy ako s RTVS má aj s inými televíziami a firmami. Zopakovala tiež, že na verejné obstarávanie prenájmu novej budovy Ministerstva spravodlivosti (MS) SR nemala vplyv. Pripomenula, že exministerka Lucia Žitňanská do procesu prizvala aj mimovládne organizácie a výberové konanie napokon prenechala Gáborovi Gálovi. Kolíková tvrdí, že s ním nemala dobrý vzťah a výber pre nový priestor Gál spustil v čase, keď odchádzala z rezortu.



Kamenický hovoril aj o firme MK, ktorá má byť rodinnou firmou Kolíkovcov. Okrem brata ministerky v nej figurovala aj Kolíkovej nevlastná sestra, ktorá podľa neho spreneverila peniaze firmy. Malo ísť o financie, ktoré bežní nájomníci zverili spoločnosti na spravovanie financií na správu domu. Odsúdená bola podľa neho za to, že neoprávnene vybrala peniaze pre vlastnú potrebu. Kamenický spochybňuje, že by Kolíková nemala vedieť o odsúdení svojej nevlastnej sestry. Kritizuje tiež, že neskoro skončila ako konateľka spoločnosti. MK real tiež podľa Kamenického niekoľko rokov neoprávnene podnikala, keď si neskôr zapísala do svojej činnosti poskytovanie vlastníkom bytov a nebytových priestorov správcovské služby.



Začala sa diskusia k odvolávaniu Kolíkovej, prihlásilo sa 16 poslancov


V pléne Národnej rady (NR) SR sa začala diskusia k návrhu na vyslovenie nedôvery ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí). Záujem zapojiť sa do diskusie prejavili zatiaľ 16 písomne prihlásení poslanci. Z nich traja sú prihlásení za poslanecký klub. O slovo v úvode diskusie požiadala i ministerka Kolíková.

Písomne prihlásení rečníci môžu podľa rokovacieho poriadku rečniť maximálne 20 minút. Ak sú prihlásení za klub, tak najviac 30 minút. Poslanci môžu reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty. Hocikedy môžu požiadať o slovo členovia vlády, premiér, podpredsedovia a predseda NR SR. Predseda vlády a šéf parlamentu môžu rečniť bez obmedzenia, podpredsedovia parlamentu a členovia vlády najviac 20 minút. "V prípade prerokovania návrhu na vyslovenie nedôvery členovi vlády dĺžka rečníckeho času tohto člena vlády nie je obmedzená," píše sa v rokovacom poriadku NR SR.

Po vyčerpaní písomne prihlásených rečníkov budú mať poslanci ešte možnosť prihlásiť sa do diskusie ústne.