Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. február 2025Meniny má Ida a Liana
< sekcia Slovensko

Goralská komunita bude novou národnostnou menšinou

Ilustračné foto. Foto: TASR - František Iván

O zaradenie do zoznamu národnostných menšín Gorali žiadali ešte v roku 2023.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Červený Kláštor 29. januára (TASR) - Goralská komunita bude novou, v poradí 15. oficiálnou národnostnou menšinou na Slovensku. Na návrh predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) o tom v stredu rozhodla vláda SR na výjazdovom rokovaní v Červenom Kláštore, okres Kežmarok. Gorali toto rozhodnutie veľmi vítajú, tvrdia, že vďaka tomu budú môcť zachovávať svoje tradície a šíriť ich ďalej.

"Pre Goralov je to zadosťučinenie, pretože goralská pospolitosť obsadzuje celé severné Slovensko, od Starej Ľubovne až po hornú Moravu - Jablunkov. Sme špecifickí, pretože v tom prostredí, kde vyrastáme, sa formujeme, vyznávame hodnoty ako pracovitosť, zodpovednosť, rodina či viera v Boha. Chceme, aby goralská kultúra ostala zachovaná aj pre ďalšie generácie," uviedol starosta obce Ždiar Pavol Bekeš.

Upozornil, že vďaka zaradeniu do zoznamu národnostných menšín budú môcť na svoje aktivity získať zdroje zo štátneho rozpočtu a ďalej tak rozvíjať svoju kultúru. V Ždiari by tak financovali napríklad fungovanie folklórnych súborov či propagáciu Goralov doma a v zahraničí. "Sme už na Slovensku súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva a spolu s Poliakmi a Čechmi sa chceme zaradiť aj do zoznamu UNESCO," dodal Bekeš.

O zaradenie do zoznamu národnostných menšín Gorali žiadali ešte v roku 2023. Starosta Ždiaru odhaduje, že sa k tejto komunite na Slovensku hlási približne 70.000 ľudí. Presné číslo bude známe až po najbližšom sčítaní obyvateľstva. Pri tom poslednom v roku 2021 si goralskú národnosť značilo celkovo 5273 ľudí, z nich menšia časť na prvom mieste (537) a väčšia na druhom mieste (4736).



Goral Ján Gondek z Lesnice zdôraznil, že dosiaľ bolo veľmi náročné získať podporu od štátu na aktivity, ktorými sa snažia zachovávať svoje tradície. "V Pieninách robíme napríklad otvorenie letnej turistickej sezóny, Goralské dni a podobne. Komunitu sa snažíme prezentovať dlhé roky, napríklad aj prostredníctvom symbolického pasovania," priblížil Gondek, ktorý v stredu takto pasoval za Gorala aj slovenského premiéra. "Pasuje sa s valaškou, my ju voláme aj ciupaga, je to symbol Goralov, ktorým najprv chránia svoju rodinu a v starobe sa o ňu podopierajú," vysvetlil Gondek s tým, že za Gorala pasujú ľudí za zásluhy.

Na Slovensku tak bude po novom 15 národnostných menšín. Doposiaľ poslednou uznanou bola vietnamská národnostná menšina v roku 2023.

Premiér upozornil, že prijali pomerne vážne rozhodnutie, že goralská komunita žijúca na Slovensku sa stane oficiálnou národnostnou menšinou v SR. Je presvedčený, že to bude pre Goralov znamenať veľa. "Vyplýva z toho napríklad to, že goralská menšina sa stane súčasťou Rady vlády SR pre národnostné menšiny," podotkol. Nepochybuje o tom, že Gorali ako oficiálna národnostná menšina budú výraznou mierou prispievať k pestrosti SR.

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD) upozornil, že Goralská komunita sa s oficiálnym štatútom národnostnej menšiny bude môcť uchádzať o dotačné prostriedky na rozvoj svojej kultúry a tradícií z mechanizmov, ako je napríklad Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Primátor Kežmarku a poslanec Národnej rady SR Ján Ferenčák (Hlas-SD) označil stredu za veľký deň pre Goralov i tých, ktorí s nimi žijú v jednom regióne.

Na sociálnej sieti na rozhodnutie kabinetu reagoval aj splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny Ákos Horony. "Gorali, vitajte medzi nami!" napísal, pričom odkázal na prieskum bližšie predstavujúci goralskú komunitu.

Prezident: Udržateľné riešenie vojny na Ukrajine je nemožné bez Európy

Pellegrini sa počas záverečného dňa 61. ročníka MSC stretol s fínskym prezidentom Alexandrom Stubbom aj zástupcami spoločnosti Meta.

,aktualizované 

- Futbalisti TSG 1899 Hoffenheim získali v 21. kole Bundesligy cenné tri body v boji o zotrvanie medzi nemeckou elitou, na trávniku Werderu Brémy vyhrali 3:1. V neúplnej tabuľke zostali s 21 bodmi na 15. mieste, čím by sa vyhli na konci sezóny baráži.

- Desaťtisíce ľudí protestovali v Berlíne proti krajnej pravici. Organizátori odhadli účasť na 38.000, kým podľa polície na protest na námestí Bebelplatz prišlo okolo 30.000 ľudí, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

- Policajti z Dolného Kubína žiadajú verejnosť o pomoc pri pátraní po nezvestnom 16-ročnom Rolandovi Mistríkovi prechodne žijúcom v Dolnom Kubíne. Nezvestný je od soboty (15. 2.). Informovala o tom žilinská krajská policajná hovorkyňa Daniela Kocková.

- V dôsledku dronového útoku ruských síl zostalo viac ako 100.000 ľudí v meste Mykolajiv na juhu Ukrajiny bez kúrenia. Uviedol to v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý obvinil Kremeľ, že útok na tamojšiu tepelnú elektráreň bol úmyselný.

- Jedenásť profesionálnych hasičov zo Žiliny a Rajca s piatimi kusmi techniky zasahovalo v nedeľu predpoludním pri požiari strechy rodinného domu v obci Poluvsie v Žilinskom okrese.

- Slovenská tenistka Tereza Mihalíková spoločne s Britkou Oliviou Nichollsovou postúpili do 2. kola štvorhry na turnaji WTA v Dubaji. Šiestu nasadenú taiwansko-ruskú dvojicu Chao-Čchi Čchan, Veronika Kudermetovová zdolali 6:4, 6:2.

- Na Martinských holiach zomrel v nedeľu po kolapse 48-ročný slovenský turista. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- V noci na nedeľu namerali v Oravskej Polhore mínus 17 stupňov Celzia V ďalších dňoch nočné mrazy v priemere zosilnejú. Informuje o tom na sociálnej sieti Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

- Ruská exilová opozičná aktivistka Julija Navaľná vyzvala v nedeľu svojich priaznivcov, aby bojovali za slobodné Rusko. Vyjadrila sa tak pri príležitosti prvého výročia smrti svojho manžela a lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného.

- V obci Ožďany v okrese Rimavská Sobota bolo nájdené telo 16-ročného mladíka so strelným poranením hlavy bez známok života.

- Ten, kto zachraňuje svoju krajinu, neporušuje žiadny zákon, napísal americký prezident Donald Trump na platforme X odkazujúc na citát francúzskeho cisára Napoleona Bonaparte.

- Najviac zarábajú na Slovensku zamestnanci súkromných zahraničných firiem, a to v priemere 1900 eur mesačne v hrubom.

- Policajná naháňačka, ku ktorej došlo v českom meste Kralupy nad Vltavou, sa skončila tragicky. Zahynul pri nej celoštátne hľadaný muž, informuje TASR podľa správy servera novinky.cz.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio pricestoval do Izraela, čím začal svoje plánované blízkovýchodné turné.

- Stovky ľudí sa zišli na pokojnej demonštrácii v čase konania Mníchovskej bezpečnostnej konferencie (MSC) v metropole nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko.

- Britský premiér Keir Starmer uviedol, že Európa sa musí chopiť "väčšej úlohy" v rámci NATO a spolupracovať s USA na "zaistení budúcnosti Ukrajiny".

- Najmenej 48 ľudí zahynulo pri nešťastí v nelegálne prevádzkovanej bani na zlato na západe afrického štátu Mali, uviedli miestne zdroje.

- Tím vysokopostavených predstaviteľov administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa bude v nasledujúcich dňoch v Saudskej Arábii rokovať s ruskými a ukrajinskými vyjednávačmi o ukončení vojny na Ukrajine, uviedli predstavitelia USA.

- Najmenej 15 ľudí prišlo o život v tlačenici na železničnej stanici v indickom hlavnom meste Naí Dillí, ku ktorej došlo pri odchode vlakov na kumbhamélu, jedno z najväčších náboženských zhromaždení na svete.