Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

Greenpeace víta rozhodnutie GP o prepustení aktivistov

Greenpeace, ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Aktivisti zatiaľ zostávajú obvinení.

Bratislava 4. decembra (TASR) - Organizácia Greenpeace víta rozhodnutie Generálnej prokuratúry (GP) SR o prepustení 12 aktivistiek a aktivistov z väzby v Ilave. Aktivisti zatiaľ zostávajú obvinení, informovala mimovládna organizácia v tlačovej správe.

"Sme veľmi radi, že generálny prokurátor uznal nezmyselnosť zadržiavania aktivistov. Rovnako oceňujeme, že konal tak rýchlo a aktivisti môžu byť po siedmich dňoch za mrežami konečne na slobode. Zdá sa, že stále sme krajinou, v ktorej sa za ochranu prostredia a zdravia ľudí nebude nakladať s ľuďmi ako so zločincami," uviedla Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.



Celá kauza sa však podľa nej ešte neskončila, pretože aktivisti stále zostávajú obvinení z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia, za ktorý im hrozí jeden rok až päť rokov väzenia. "Veríme, že v ďalšom kroku budú aktivisti zbavení obvinenia v plnom rozsahu, pretože nenásilný protest proti drahému a škodlivému uhliu je oprávnený. Žiadame slovenskú vládu, aby sa úprimne začala venovať riešeniu tohto problému, ktorý na rozdiel od aktivistov skutočne ohrozuje zdravie krajiny aj ľudí," dodala.

Podľa rozhodnutia GP budú aktivisti Greenpeace prepustení z vyšetrovacej väzby v Ilave ešte v utorok. Informoval o tom v utorok na tlačovej konferencii generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár s tým, že vo väzbe sú podľa neho aktivisti neprávom. Čižnár ďalej uviedol, že po preskúmaní spisu dospela GP k dvom záverom, a to, že dôvody väzby podľa nej neexistovali už pri podávaní návrhu a že samotný skutok podľa jej názoru s najväčšou pravdepodobnosťou nie je "dobre alebo šťastne" právne kvalifikovaný. Paradox vidí generálny prokurátor v tom, že podrobné preskúmanie dôkazov môže viesť buď k prísnejšej kvalifikácii skutku, alebo kvalifikácii, ktorá do kategórie trestného činu nepatrí.

Okresný súd v Prievidzi v nedeľu (2. 12.) rozhodol o väzobnom stíhaní 12 aktivistov Greenpeace Slovensko v súvislosti s protestom na ťažnej veži v areáli bane v Novákoch z 28. novembra. Aktivisti čelia obvineniu z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva. Dôvodom takzvanej preventívnej väzby je podľa sudcu obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe podali všetci obvinení sťažnosti. Sťažnosti podali aj voči uzneseniu vyšetrovateľa Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Prievidzi o vznesení obvinenia, potvrdil v utorok pre TASR Marián Sipavý, hovorca Krajskej prokuratúry (KP) v Trenčíne. Tá by mala zároveň rozhodovať o odňatí veci z pôsobnosti Okresnej prokuratúry Prievidza, a to pre námietku voči zaujatosti, ktorú podali advokáti obvinených. KP Trenčín má rozhodovať v prípade, ak jej GP neodníme vec rovnako pre námietku advokátov.

Rozhodnutie súdu odsúdili opozícia, ale aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) vyzval všetkých politikov v SR, aby nekomentovali rozhodnutie súdu vo veci aktivistov hnutia Greenpeace a aby ho rešpektovali. Rozhodnutie o väzobnom stíhaní aktivistov prekvapilo aj ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd). Podľa Ministerstva životného prostredia SR vyšetrovanie aktivistov vo väzbe vytvára obraz, že medzi ekologickými aktivistami a kriminálnikmi neexistuje rozdiel. Spolu so Slovenskou inšpekciou životného prostredia tvrdia, že z hľadiska ochrany životného prostredia na Slovensku to môže predstavovať nešťastný signál.