Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Gröhling: Vládna novela školského zákona ide proti plánu obnovy

Na archívnej snímke poslanec NRSR Branislav Gröhling (SaS). Foto: TASR - Jaroslav Novák

Avizoval, že v predloženom znení SaS novelu nepodporí.

Bratislava 17. marca (TASR) - Vládna novela školského zákona by sa mala stiahnuť a prepracovať, ide proti míľnikom stanoveným v pláne obnovy a odolnosti. Vyhlásil to poslanec Národnej rady (NR) SR a exminister školstva Branislav Gröhling (SaS) na piatkovej tlačovej konferencii. Avizoval, že v predloženom znení SaS novelu nepodporí. Upozornil, že v parlamente už neprešli dve novely viazané na plán obnovy. Slovensko tak môže podľa neho prísť až o 1,7 miliardy eur.

"Dočasne poverený premiér Eduard Heger namiesto riešenia školstva, ktoré malo byť prioritou tejto vlády, rieši budúcnosť svojej strany a spoločne takýmto konaním aj s ostatnými poslancami OĽANO pošliapava v parlamente všetky dobré veci, ktoré boli nastavené v rámci ministerstva školstva k rozvoju školstva," uviedol. Poukázal na neschválenie dvoch návrhov naviazaných na plán obnovy a pripomenul, že pri konkurze a reštrukturalizácii sa zdržal napríklad líder OĽANO Igor Matovič.

V tejto situácii je podľa Gröhlinga namieste stiahnuť školskú reformu, prepracovať ju alebo požiadať Európsku komisiu o zmenu termínov a nechať reformu na ďalšiu vládu. Za sporné označil tri body školskej novely, a to materské školy, diagnostika a pomoc deťom, asistenti a podporný personál.

Pri právnom nároku na miesto v škôlke vidí problém v naviazaní na trvalý pobyt. Rodičia bez trvalého pobytu v danom meste tak prídu o miesto v škôlke. Dodal, že ak rodič požiada materskú školu o miesto a tá ho nemá, zriaďovateľ má hľadať miesto v inej, prípadne u iného zriaďovateľa. Podotkol, že v praxi tak môže rodič dostať miesto pre dieťa aj v meste vzdialenom niekoľko kilometrov. Zároveň poukázal aj na nedostatočné kapacity škôlok.

Čo sa týka diagnostiky, kritizuje, že na získanie podporných opatrení musí byť dieťa diagnostikované. "To budeme diagnostikovať všetky deti, aby sme im dopriali napríklad doučovanie," poznamenal s tým, že diagnostikovať bude môcť hocijaký pedagogický alebo odborný zamestnanec. Namieta, že navyše novela opomína súhlas a vedomie rodiča pri diagnostike. Upozornil na riziká falošnej diagnostiky.

Gröhling upozornil aj na nedostatky v oblasti asistentov a podporného personálu. "Zákon pôvodne hovoril o nepovinnom financovaní asistentov. Teraz už zavádza povinné financovanie asistentov, psychológov a podporného personálu, ale až od roku 2026," uviedol s tým, že títo pracovníci tak nebudú od septembra 2023 do roku 2026 platení a môžeme o nich prísť.