Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Slovensko

Hajšel: Z CoFoE vyplýva potreba zmien v pracovnom a sociálnom práve

Na snímke slovenský europoslanec Robert Hajšel. Foto: TASR/Martin Baumann

Do úvahy prichádza aj možné posilnenie vojenských a obranných kapacít EÚ a zefektívnenie spoločnej zahraničnej politiky, priblížil Hajšel pre TASR možné legislatívne výsledky CoFoE.

Bratislava/Brusel 24. mája (TASR) - Európska komisia by mala podľa slovenského europoslanca Roberta Hajšela predložiť v súlade s odporúčaniami Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) legislatívne návrhy v oblastiach pracovného a sociálneho práva, práva na primeraný príjem a primerané bývanie a najmä práva detí a mládeže.

"Do úvahy prichádza aj možné posilnenie vojenských a obranných kapacít EÚ a zefektívnenie spoločnej zahraničnej politiky," priblížil Hajšel pre TASR možné legislatívne výsledky CoFoE.

"Ja ako sociálny demokrat dlhodobo robím všetko pre to, aby sa do prijímanej legislatívy čo najviac pretransformovala túžba ľudí na posilnenie sociálnych práv a zlepšenie kvality života ľudí. Ide o to, aby sme to, čo si ľudia želajú ako je napríklad posilnenie práv pre deti, primerané mzdy, primeraný minimálny príjem zakotvili aj do záväzných dokumentov," zdôraznil europoslanec.

"Nedávny nárast cien energií a najmä vojna na Ukrajine ukázali nielen význam diverzifikácie zdrojov energií a podpory zavádzania obnoviteľných zdrojov energie, či potrebu budovania autonómnych obranných kapacít EÚ, ale aj nevyhnutnosť boja proti energetickej a potravinovej chudobe."

V súvislosti s odporúčaniami CoFoE Hajšel pripomenul, že ide o "súbor odporúčaní zo strany občanov, občianskych združení, alebo aj odborov, ktorými sa teraz budeme zaoberať my v europarlamente a najmä zástupcovia štátov v Rade EÚ." Zmena smerovania EÚ či zlepšenie kvality života občanov členských krajín sú však podľa europoslanca možné len vtedy, ak budú mať politici odvahu uskutočniť radikálnejšie zmeny.

"Až teraz sa ukáže, či je vôľa veci skutočne meniť a posúvať dopredu, alebo či celá Konferencia o budúcnosti Európy bola iba plytvaním času a peňazí," povedal Hajšel. "Treba však zdôrazniť, že vzhľadom na odpor iných aktérov uzákonenie práva na bývanie za prijateľné ceny alebo primeraný základný príjem sa dnes zdá ako niečo sci-fi," dodal.

Jednou z nevýhod CoFoE, ktorá sa oficiálne skončila 9. mája, bola podľa Hajšela aj skutočnosť, že bola časovo obmedzená, "čím bola obmedzená aj hĺbka, do ktorej sa sa bolo možné dostať."

"Opakujem, v tejto dynamickej dobe poznačenej pandémiou koronavírusu a najmä nečakanou vojnou na Ukrajine by bolo lepšie, keby rokovania o budúcnosti Európy boli naďalej otvorené a ukázali by do akej miery záleží Európanom na zachovaní mieru, do akej miery chcú, aby sa štáty vzdali práva veta v oblastiach ako sú dane alebo obrana a zahraničná politika," spresnil Hajšel.