Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 24. apríl 2025Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

Hana Gregorová, priekopníčka feminizmu, sa narodila pred 140 rokmi

Na archívnej snímke Hana Gregorová. Foto: TASR - Ladislav Roller

Hana Gregorová, rodným menom Lilgová, sa narodila 30. januára 1885 v Martine.

Martin/Bratislava 30. januára (TASR) - Patrila medzi priekopníčky ženského emancipačného hnutia na Slovensku. Neľahký osud žien a ich nerovnoprávne postavenie vo vtedajšom slovenskom prostredí opísala Hana Gregorová napríklad v poviedkovej knihe Ženy (1912). V kulturologickom diele Slovenka pri krbe a knihe (1929) zasa poukázala na podceňovaný prínos žien k rozvoju slovenskej kultúry. Jej manželom bol slovenský spisovateľ a dramatik Jozef Gregor Tajovský. Vo štvrtok 30. januára uplynie od narodenia prvej slovenskej feministky 140 rokov.

V predslove k druhému vydaniu knihy poviedok Ženy z roku 1946 básnik Emil Boleslav Lukáč vyzdvihol Gregorovú slovami: "Bola prvou dokonalou obrazoborkyňou, ktorá lámala rámce obvyklostí a skrivodlivých predsudkov. Bojovala za vyššiu úroveň slovenských žien. Počnúc Hurbanom-Vajanským v Národných novinách až po poslednú malomestskú domácnosť stavali sa k nej a k jej myšlienkam len negatívne. Ušlo sa jej hodne urážok a spoločenského bojkotu. Bolo treba ozaj pevného ducha a odhodlania vytrvať v nastúpenej ceste."

Podľa Jany Cvikovej, vedeckej pracovníčky Ústavu svetovej literatúry SAV a spoluzakladateľky feministického kultúrneho časopisu Aspekt a rovnomennej organizácie, mal Lukáč na mysli okrem knihy a feministických myšlienok aj prednáškovú, osvetovú, kultúrnu či sociálnu angažovanosť Gregorovej.

V roku 1885 sa narodila slovenská spisovateľka Hana Gregorová. Bola manželkou Jozefa Gregora Tajovského.
Foto: TASR/Ladislav Roller


"O jej feministickej prednáške v spolku Živena z 2. februára 1912 je známe, že vyvolala pohoršenie, pretože vraj išlo o ´nemrav´, ktorým kazí dievčatá. Bola to iste ťažká situácia, no prichádzala aj podpora a uznanie. Knižky sa zastala napríklad Elena Maróthy Šoltésová," uviedla pre TASR Cviková, jedna z editoriek čítanky Hana Gregorová – Slovenka pri knihe (2007).

Hana Gregorová, rodným menom Lilgová, sa narodila 30. januára 1885 v Martine. Vyrastala v národne uvedomelej farbiarskej rodine Lilgovcov. Napriek túžbe po vzdelaní ukončila iba ľudovú a meštiansku školu. Vyššie vzdelanie pre rodinné a spoločenské pomery nemohla absolvovať. Podľa Cvikovej zažila, že v chudobnej rodine vzdelanie nie je žiaduce, a vzdelanie ženy už vôbec. Svedčí o tom aj spomienka na dialóg s jej bratom – remeselníkom z memoárovej knihy Spomienky.

Gregorová tu spomína, že jej brat cítil nadradenosť voči ženám: "Nevážil si ženy a kdekoľvek sa narodila dcéra, počul o tom iba neradostné slová." Vtedy to tak podľa Gregorovej bývalo, pričom jej brat ich mame vyčítal, že pracuje iba na veno sestrám. Sestre zasa vytýkal, že ju knihy "kazia". Keď jedného dňa škrabala zemiaky a pritom čítala, brat ju pristihol: "Tááák! Slečinka si bude miesto roboty čítať!" Gregorová sa bránila: "Však pritom aj škrabem," a priečne pleskla zemiakom do vody.

"Ako prozaička vložila Gregorová vlastné skúsenosti aj do postavy slúžky Hanky v poviedke Slečinka a slúžka, ktorej tiež vyčítajú, že berie do rúk knižku namiesto roboty. Poviedka vyšla v spomínanej zbierke Ženy, v ktorej otvorené a beznádejné opisy dobových osudov žien (ako nešťastné manželstvo, ťažká situácia chudobných žien, potláčanie kreativity žien, násilie zo strany manžela) zaskočili najmä vtedajšie konzervatívne kruhy. Tie podrobili knihu aj autorku tvrdej kritike, no našli sa aj takí, ktorí ju ocenili. Vo venovaní Gregorová ďakuje za podporu manželovi Jozefovi Gregorovi Tajovskému,“ vysvetlila Cviková.

Za Tajovského sa vydala v roku 1907 a prvé roky prežili manželia v rumunskom Nadlaku, kde hrávala v ochotníckom divadle, prispievala do časopisu Dennica a pôsobila v slovenskom spolku Kruh. Neskôr sa Gregorovci usadili v Bratislave, kde sa v ich dome stretávali slovenskí i zahraniční literáti.

Hana Gregorová-Tajovská ( 1885 - 1958 ).
Foto: TASR


Po manželovej smrti v roku 1940 sa spisovateľka odsťahovala k jedinej dcére do Prahy, kde sa venovala literárnej tvorbe a zapojila sa tiež do protifašistického odboja. Po roku 1945 bola predsedníčkou Zväzu slovenských žien.

"V mladosti si od manželstva s Tajovským sľubovala ´duševnejší´ život a čítanie knižiek v spisovateľovom dome. Tieto jej idealistické predstavy tvrdo narazili na každodennú realitu. V Spomienkach lakonicky konštatuje: ´Ja som včas poznala, že manželstvo nie je preto, aby si žena slobodne sadala ku knihám.´ V manželstve zastávala voľnosť, rovnosť a vzájomný rešpekt oboch partnerov. Ako dokladajú Spomienky aj publikovaná korešpondencia, nebolo to vôbec ľahké. Čelila ohováraniu okolia i častým sporom, ale aj vyjednávaniu s manželom, ktorý mal usadlejšie predstavy o živote. No práve toto otvorené vyjednávanie odhaľuje, že boli svojím spôsobom napriek všetkým problémom párom, ktorý, povedané dnešnými slovami, na svojom vzťahu a rovnosti v manželstve skutočne pracoval," skonštatovala Cviková.

Okrem poviedkovej knihy Ženy sa kriticky k dobovým sociálnym nerovnostiam vyjadrila aj v zbierkach noviel Môj svet (1920), Pokorní ľudia (1924) a Zo srdca (1930) či v románoch Vlny duše (1933) a Čas nezastavíš (1938). Napísala aj niekoľko rozprávkových kníh pre deti a cestopisné črty Svet je tak krásny (1935). Posmrtne vyšiel výber z jej krátkych próz Trpké údely (1958) a memoárové Spomienky (1979). K jej dielu patrí aj preklad románu Kálmána Mikszátha Dáždnik svätého Petra (1911), podľa ktorého vznikol v roku 1958 aj rovnomenný československo-maďarský film.

Hana Gregorová zomrela 11. decembra 1958 v Prahe, pochovaná je na cintoríne v Tajove pri svojom manželovi. V roku 2023 jej prezidentka SR Zuzana Čaputová udelila Rad Ľudovíta Štúra II. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o ľudské práva a slobody a ich ochranu.

"Hana Gregorová svojou prácou a celým životom ukazuje, že na Slovensku feminizmus nie je novodobý ´západný´ či ´nemravný´ výmysel, ale je súčasťou slovenskej tradície, za ktorú tu mnohí horlia, a pritom feminizmus i dnes kritizujú na úrovni pľuvancov baťka Vajanského," zdôraznila pre TASR Cviková.



Zdroje: https://www.aspekt.sk; https://www.litcentrum.sk/autor/hana-gregorova/diela

Prezident: Niektoré právomoci by sa mali preniesť na obecnú políciu

Prezident SR počas štvrtkovej regionálnej návštevy Hlohovca a Galanty rokoval s primátormi a predstaviteľmi oboch miest.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa vo štvrtok požiadala Najvyšší súd USA, aby povolil zákaz služby transrodových osôb v armáde, kým prebiehajú súdne procesy s námietkami proti tomuto opatreniu.

- Od stredajšieho dopoludnia do štvrtkového večera prišlo vzdať úctu zosnulému pápežovi Františkovi už 90.000 veriacich.

- Organizácia pre oslobodenie Palestíny (OOP) vo štvrtok rozhodla o zriadení novej funkcie viceprezidenta Palestínskej samosprávy.

- Hokejisti HC Prešov postúpili do slovenskej extraligy. V piatom súboji finále play off Tipos Slovenskej hokejovej ligy (SHL) zvíťazili nad HK Skalica 4:2 a v celej sérii triumfovali 4:1 na zápasy.

- Grécka polícia zatkla vo štvrtok na ostrove Kréta šiestich ľudí pre podozrenia z pašovania starožitností a pokusu o predaj desiatok starovekých artefaktov.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli vo svojom piatom prípravnom zápase pred MS. Vo štvrtkovom stretnutí podľahli v Ostrave - Porube domácim Čechom 0:4 a zaznamenali štvrtú prehru v príprave.

- Ukrajinský minister financií Serhij Marčenko vo štvrtok uviedol, že Kyjev a Washington pokročili v rokovaniach týkajúcich sa dohody o ťažbe ukrajinských nerastných surovín.

- Francúzske orgány plánujú zadržiavať mobilné telefóny užívateľom a dílerom drog, ak sa zistí, že ich používali na nelegálny predaj a nákup omamných látok.

- Varšava začala s exhumáciou pozostatkov obetí tzv. volynského masakru v obci Pužniki na Ukrajine, uviedlo vo štvrtok poľské ministerstvo kultúry a národného dedičstva.

- Nočný útok Ruska na Kyjev je podľa českého prezidenta Petra Pavla ďalším dôkazom o cynickom prístupe Ruska k mierovým rokovaniam.

- Dolnokubínski mestskí poslanci na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva nevyhoveli protestu prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Mihála o zrušení všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré rieši názvy ulíc a iných verejných priestranstiev v meste.

- Pri ruskom nočnom útoku na Kyjev, ktorý si vyžiadal najmenej 12 mŕtvych a 90 zranených, bola údajne použitá aj severokórejská balistická raketa KN-23.

- Dark Souls, populárna hra žánru RPG (hry na hrdinov) známa svojou extrémnou náročnosťou, pomáha hráčom v skutočnom živote objavovať odolnosť, zmysel a nádej, uvádza nová štúdia.

- Rusko vrátilo Ukrajine telo novinárky, ktorú zajalo na okupovanom ukrajinskom území a ktorá následne zomrela v ruskej väzbe, uviedol vo štvrtok ukrajinský poslanec Jaroslav Jurčyšyn.

- Dolnokubínski mestskí poslanci na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva nevyhoveli protestu prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Mihála o zrušení všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré rieši názvy ulíc a iných verejných priestranstiev v meste.

- Účasť na sobotňajšom pohrebe zosnulého pápeža Františka doteraz potvrdilo 130 zahraničných delegácií a 50 hláv štátov, potvrdilo vo štvrtok oddelenie protokolu vatikánskeho štátneho sekretariátu.

- Talianske ministerstvo obrany prispeje k bezpečnostným opatreniam na sobotňajšom pohrebe pápeža Františka.

- Prezident SR Peter Pellegrini ratifikoval rámcovú dohodu o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi na jednej strane a vládou Malajzie na strane druhej.

- Počas sobotného (26. 4.) štátneho smútku vyhláseného pre úmrtie pápeža Františka platí zákaz hazardu. Štátne, ale aj iné vlajky by mali byť spustené na pol žrde, čierna vlajka sa v tomto prípade nevyvesuje.

- Americký prezident Donald Trump vo štvrtok na svojej sociálnej sieti Truth kritizoval nočné raketové a dronové útoky na ukrajinskú metropolu Kyjev zo strany Ruska, pri ktorých zomrelo deväť ľudí a ďalších 70 utrpelo zranenia.