Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. február 2025Meniny má Vlasta
< sekcia Slovensko

Hana Gregorová, priekopníčka feminizmu, sa narodila pred 140 rokmi

Na archívnej snímke Hana Gregorová. Foto: TASR - Ladislav Roller

Hana Gregorová, rodným menom Lilgová, sa narodila 30. januára 1885 v Martine.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Martin/Bratislava 30. januára (TASR) - Patrila medzi priekopníčky ženského emancipačného hnutia na Slovensku. Neľahký osud žien a ich nerovnoprávne postavenie vo vtedajšom slovenskom prostredí opísala Hana Gregorová napríklad v poviedkovej knihe Ženy (1912). V kulturologickom diele Slovenka pri krbe a knihe (1929) zasa poukázala na podceňovaný prínos žien k rozvoju slovenskej kultúry. Jej manželom bol slovenský spisovateľ a dramatik Jozef Gregor Tajovský. Vo štvrtok 30. januára uplynie od narodenia prvej slovenskej feministky 140 rokov.

V predslove k druhému vydaniu knihy poviedok Ženy z roku 1946 básnik Emil Boleslav Lukáč vyzdvihol Gregorovú slovami: "Bola prvou dokonalou obrazoborkyňou, ktorá lámala rámce obvyklostí a skrivodlivých predsudkov. Bojovala za vyššiu úroveň slovenských žien. Počnúc Hurbanom-Vajanským v Národných novinách až po poslednú malomestskú domácnosť stavali sa k nej a k jej myšlienkam len negatívne. Ušlo sa jej hodne urážok a spoločenského bojkotu. Bolo treba ozaj pevného ducha a odhodlania vytrvať v nastúpenej ceste."

Podľa Jany Cvikovej, vedeckej pracovníčky Ústavu svetovej literatúry SAV a spoluzakladateľky feministického kultúrneho časopisu Aspekt a rovnomennej organizácie, mal Lukáč na mysli okrem knihy a feministických myšlienok aj prednáškovú, osvetovú, kultúrnu či sociálnu angažovanosť Gregorovej.

V roku 1885 sa narodila slovenská spisovateľka Hana Gregorová. Bola manželkou Jozefa Gregora Tajovského.
Foto: TASR/Ladislav Roller


"O jej feministickej prednáške v spolku Živena z 2. februára 1912 je známe, že vyvolala pohoršenie, pretože vraj išlo o ´nemrav´, ktorým kazí dievčatá. Bola to iste ťažká situácia, no prichádzala aj podpora a uznanie. Knižky sa zastala napríklad Elena Maróthy Šoltésová," uviedla pre TASR Cviková, jedna z editoriek čítanky Hana Gregorová – Slovenka pri knihe (2007).

Hana Gregorová, rodným menom Lilgová, sa narodila 30. januára 1885 v Martine. Vyrastala v národne uvedomelej farbiarskej rodine Lilgovcov. Napriek túžbe po vzdelaní ukončila iba ľudovú a meštiansku školu. Vyššie vzdelanie pre rodinné a spoločenské pomery nemohla absolvovať. Podľa Cvikovej zažila, že v chudobnej rodine vzdelanie nie je žiaduce, a vzdelanie ženy už vôbec. Svedčí o tom aj spomienka na dialóg s jej bratom – remeselníkom z memoárovej knihy Spomienky.

Gregorová tu spomína, že jej brat cítil nadradenosť voči ženám: "Nevážil si ženy a kdekoľvek sa narodila dcéra, počul o tom iba neradostné slová." Vtedy to tak podľa Gregorovej bývalo, pričom jej brat ich mame vyčítal, že pracuje iba na veno sestrám. Sestre zasa vytýkal, že ju knihy "kazia". Keď jedného dňa škrabala zemiaky a pritom čítala, brat ju pristihol: "Tááák! Slečinka si bude miesto roboty čítať!" Gregorová sa bránila: "Však pritom aj škrabem," a priečne pleskla zemiakom do vody.

"Ako prozaička vložila Gregorová vlastné skúsenosti aj do postavy slúžky Hanky v poviedke Slečinka a slúžka, ktorej tiež vyčítajú, že berie do rúk knižku namiesto roboty. Poviedka vyšla v spomínanej zbierke Ženy, v ktorej otvorené a beznádejné opisy dobových osudov žien (ako nešťastné manželstvo, ťažká situácia chudobných žien, potláčanie kreativity žien, násilie zo strany manžela) zaskočili najmä vtedajšie konzervatívne kruhy. Tie podrobili knihu aj autorku tvrdej kritike, no našli sa aj takí, ktorí ju ocenili. Vo venovaní Gregorová ďakuje za podporu manželovi Jozefovi Gregorovi Tajovskému,“ vysvetlila Cviková.

Za Tajovského sa vydala v roku 1907 a prvé roky prežili manželia v rumunskom Nadlaku, kde hrávala v ochotníckom divadle, prispievala do časopisu Dennica a pôsobila v slovenskom spolku Kruh. Neskôr sa Gregorovci usadili v Bratislave, kde sa v ich dome stretávali slovenskí i zahraniční literáti.

Hana Gregorová-Tajovská ( 1885 - 1958 ).
Foto: TASR


Po manželovej smrti v roku 1940 sa spisovateľka odsťahovala k jedinej dcére do Prahy, kde sa venovala literárnej tvorbe a zapojila sa tiež do protifašistického odboja. Po roku 1945 bola predsedníčkou Zväzu slovenských žien.

"V mladosti si od manželstva s Tajovským sľubovala ´duševnejší´ život a čítanie knižiek v spisovateľovom dome. Tieto jej idealistické predstavy tvrdo narazili na každodennú realitu. V Spomienkach lakonicky konštatuje: ´Ja som včas poznala, že manželstvo nie je preto, aby si žena slobodne sadala ku knihám.´ V manželstve zastávala voľnosť, rovnosť a vzájomný rešpekt oboch partnerov. Ako dokladajú Spomienky aj publikovaná korešpondencia, nebolo to vôbec ľahké. Čelila ohováraniu okolia i častým sporom, ale aj vyjednávaniu s manželom, ktorý mal usadlejšie predstavy o živote. No práve toto otvorené vyjednávanie odhaľuje, že boli svojím spôsobom napriek všetkým problémom párom, ktorý, povedané dnešnými slovami, na svojom vzťahu a rovnosti v manželstve skutočne pracoval," skonštatovala Cviková.

Okrem poviedkovej knihy Ženy sa kriticky k dobovým sociálnym nerovnostiam vyjadrila aj v zbierkach noviel Môj svet (1920), Pokorní ľudia (1924) a Zo srdca (1930) či v románoch Vlny duše (1933) a Čas nezastavíš (1938). Napísala aj niekoľko rozprávkových kníh pre deti a cestopisné črty Svet je tak krásny (1935). Posmrtne vyšiel výber z jej krátkych próz Trpké údely (1958) a memoárové Spomienky (1979). K jej dielu patrí aj preklad románu Kálmána Mikszátha Dáždnik svätého Petra (1911), podľa ktorého vznikol v roku 1958 aj rovnomenný československo-maďarský film.

Hana Gregorová zomrela 11. decembra 1958 v Prahe, pochovaná je na cintoríne v Tajove pri svojom manželovi. V roku 2023 jej prezidentka SR Zuzana Čaputová udelila Rad Ľudovíta Štúra II. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o ľudské práva a slobody a ich ochranu.

"Hana Gregorová svojou prácou a celým životom ukazuje, že na Slovensku feminizmus nie je novodobý ´západný´ či ´nemravný´ výmysel, ale je súčasťou slovenskej tradície, za ktorú tu mnohí horlia, a pritom feminizmus i dnes kritizujú na úrovni pľuvancov baťka Vajanského," zdôraznila pre TASR Cviková.



Zdroje: https://www.aspekt.sk; https://www.litcentrum.sk/autor/hana-gregorova/diela

Polícia vyhostila Ukrajinca napojeného na organizovaný zločin

Polícia odmieta akúkoľvek podporu spravodajských služieb Ukrajiny, ktorá by mohla mať negatívny vplyv na stabilitu vnútornej bezpečnosti nášho štátu.

,aktualizované 

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok potvrdil, že Francúzsko bude v stredu hostiť ďalší summit o Ukrajine. Na tomto stretnutí sa podľa neho zídu predstavitelia európskych a mimoeurópskych krajín. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Futbalisti Feyenoordu Rotterdam so slovenským obrancom Dávidom Hanckom sa prebojovali do osemfinále Ligy majstrov. V utorkovej odvete play off remizovali na San Siro s domácim AC Miláno 1:1, čo im v súčte s víťazstvom 1:0 v prvom zápase stačilo na postup.

- Vysokopostavený ukrajinský predstaviteľ v utorok kritizoval tím amerického prezidenta Donalda Trumpa za začatie rozhovorov s Ruskom bez účasti Ukrajiny. Vyjadril sa po tom, ako sa predstavitelia Washingtonu a Moskvy stretli na rokovaniach v Rijáde.

- Klub zámorskej hokejovej NHL New Jersey Devils po druhý raz tento mesiac povolal z nižšej AHL do prvého tímu slovenského obrancu Šimona Nemca. "Diabli" zároveň umiestnili na listinu zranených švajčiarskeho obrancu Jonasa Siegenthalera.

- Európa sa už viac nesmie plne spoliehať na Spojené štáty pri obrane spoločných hodnôt a záujmov vrátane podpory Ukrajiny. S touto novou skutočnosťou sa musí vyrovnať a zdvojnásobiť svoje úsilie pri posilňovaní obrany Ukrajiny a európskej bezpečnosti.

- Na približne 1000 hrobov na troch cintorínoch v bavorskej metropole Mníchov ktosi nalepil záhadné QR kódy. Správcovia správy cintorínov nevedia o žiadnej digitalizácii alebo podobných iniciatívach, preto sa obrátili na políciu, ktorá začala vyšetrovanie.

- Ukrajinská výškarka Jaroslava Mahučichová triumfovala na 31. ročníku špecializovaného atletického mítingu Banskobystrická latka (BBL) vo svetovom výkone roka 201 cm. Na podujatí uspela opäť po štyroch rokoch a celkovo tretíkrát v histórii.

- Pravidlá pri povinnosti štátov Európskej únie (EÚ) plniť zásobníky plynu v predpísanom čase a objeme potrebujú revíziu. Štáty EÚ musia mať jasné pravidlá, ktorý štát, kedy a aký objem plynu nakupuje. Ak by to robili všetci naraz, vytlačili by cenu plynu na maximum.

- Generálny tajomník NATO Mark Rutte vo štvrtok (20. 2.) navštívi Slovensko. Rokovať bude s prezidentom SR Petrom Pellegrinim, predsedom vlády Robertom Ficom i ministrom obrany Robertom Kaliňákom.

- Polícia v utorok vyhostila 59-ročného Ukrajinca. Ten sa na základe operatívnych informácií a vyšetrovania podieľa na organizovanej trestnej činnosti a napojení na organizovaný zločin na Ukrajine a tamojších spravodajských službách.

- Od zvrhnutia prezidenta Bašára Asada v decembri minulého roka sa do svojich domovov v Sýrii vrátilo viac než 800.000 vnútorne vysídlených ľudí a 280.000 utečencov, ktorí prišli naspäť zo zahraničia.

- Poľský prezident Andrzej Duda na tlačovej konferencii v utorok po stretnutí s osobitným vyslancom amerického prezidenta pre Ukrajinu a Rusko Keithom Kelloggom vyhlásil, že bol uistený o tom, že USA nemajú zámer znižovať svoju aktivitu v strednej Európe.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok označil rokovania amerických a ruských predstaviteľov v Saudskej Arábii za rozhovory o vojne na Ukrajine bez ukrajinskej účasti.

- Spojené štáty a Rusko sa dohodli, že čo najskôr začnú proces vedúci k urovnaniu vojny na Ukrajine, uviedol po utorňajšom stretnutí v Rijáde šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

- Izrael môže aj naďalej rátať s podporou Maďarska na medzinárodnej scéne a na fórach Európskej únie bude Budapešť presadzovať postoj zameraný na spoluprácu.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v utorok po stretnutí so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom v Rijáde vyhlásil, že Washington sa usiluje o spravodlivé a trvalé riešenie vojny na Ukrajine.

- Ministri financií členských krajín EÚ (Ecofin) hovorili najmä o takzvanom Kompase konkurencieschopnosti. Pre spravodajcu TASR to potvrdil minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD) po dvojdňových rokovaniach v Bruseli.

- Projekt osadenia pamätníka k 250. výročiu príchodu dobrodruha, politika a moreplavca Mórica Beňovského na Taiwan, sa dostáva do finálnej a realizačnej fázy.

- Taliansky vicepremiér a minister dopravy Matteo Salvini v utorok vyhlásil, že vzhľadom na svoje mierové iniciatívy v Pásme Gazy a na Ukrajine by si americký prezident Donald Trump zaslúžil Nobelovu cenu za mier.

- Medzi Českom a Slovenskom musí podľa šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára prevládať praktická spolupráca. Podľa neho sa na tom v utorok zhodli s českým ministrom zahraničných vecí Janom Lipavským.