Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 10. máj 2025Meniny má Viktória
< sekcia Slovensko

Hana Gregorová, priekopníčka feminizmu, sa narodila pred 140 rokmi

Na archívnej snímke Hana Gregorová. Foto: TASR - Ladislav Roller

Hana Gregorová, rodným menom Lilgová, sa narodila 30. januára 1885 v Martine.

Martin/Bratislava 30. januára (TASR) - Patrila medzi priekopníčky ženského emancipačného hnutia na Slovensku. Neľahký osud žien a ich nerovnoprávne postavenie vo vtedajšom slovenskom prostredí opísala Hana Gregorová napríklad v poviedkovej knihe Ženy (1912). V kulturologickom diele Slovenka pri krbe a knihe (1929) zasa poukázala na podceňovaný prínos žien k rozvoju slovenskej kultúry. Jej manželom bol slovenský spisovateľ a dramatik Jozef Gregor Tajovský. Vo štvrtok 30. januára uplynie od narodenia prvej slovenskej feministky 140 rokov.

V predslove k druhému vydaniu knihy poviedok Ženy z roku 1946 básnik Emil Boleslav Lukáč vyzdvihol Gregorovú slovami: "Bola prvou dokonalou obrazoborkyňou, ktorá lámala rámce obvyklostí a skrivodlivých predsudkov. Bojovala za vyššiu úroveň slovenských žien. Počnúc Hurbanom-Vajanským v Národných novinách až po poslednú malomestskú domácnosť stavali sa k nej a k jej myšlienkam len negatívne. Ušlo sa jej hodne urážok a spoločenského bojkotu. Bolo treba ozaj pevného ducha a odhodlania vytrvať v nastúpenej ceste."

Podľa Jany Cvikovej, vedeckej pracovníčky Ústavu svetovej literatúry SAV a spoluzakladateľky feministického kultúrneho časopisu Aspekt a rovnomennej organizácie, mal Lukáč na mysli okrem knihy a feministických myšlienok aj prednáškovú, osvetovú, kultúrnu či sociálnu angažovanosť Gregorovej.

V roku 1885 sa narodila slovenská spisovateľka Hana Gregorová. Bola manželkou Jozefa Gregora Tajovského.
Foto: TASR/Ladislav Roller


"O jej feministickej prednáške v spolku Živena z 2. februára 1912 je známe, že vyvolala pohoršenie, pretože vraj išlo o ´nemrav´, ktorým kazí dievčatá. Bola to iste ťažká situácia, no prichádzala aj podpora a uznanie. Knižky sa zastala napríklad Elena Maróthy Šoltésová," uviedla pre TASR Cviková, jedna z editoriek čítanky Hana Gregorová – Slovenka pri knihe (2007).

Hana Gregorová, rodným menom Lilgová, sa narodila 30. januára 1885 v Martine. Vyrastala v národne uvedomelej farbiarskej rodine Lilgovcov. Napriek túžbe po vzdelaní ukončila iba ľudovú a meštiansku školu. Vyššie vzdelanie pre rodinné a spoločenské pomery nemohla absolvovať. Podľa Cvikovej zažila, že v chudobnej rodine vzdelanie nie je žiaduce, a vzdelanie ženy už vôbec. Svedčí o tom aj spomienka na dialóg s jej bratom – remeselníkom z memoárovej knihy Spomienky.

Gregorová tu spomína, že jej brat cítil nadradenosť voči ženám: "Nevážil si ženy a kdekoľvek sa narodila dcéra, počul o tom iba neradostné slová." Vtedy to tak podľa Gregorovej bývalo, pričom jej brat ich mame vyčítal, že pracuje iba na veno sestrám. Sestre zasa vytýkal, že ju knihy "kazia". Keď jedného dňa škrabala zemiaky a pritom čítala, brat ju pristihol: "Tááák! Slečinka si bude miesto roboty čítať!" Gregorová sa bránila: "Však pritom aj škrabem," a priečne pleskla zemiakom do vody.

"Ako prozaička vložila Gregorová vlastné skúsenosti aj do postavy slúžky Hanky v poviedke Slečinka a slúžka, ktorej tiež vyčítajú, že berie do rúk knižku namiesto roboty. Poviedka vyšla v spomínanej zbierke Ženy, v ktorej otvorené a beznádejné opisy dobových osudov žien (ako nešťastné manželstvo, ťažká situácia chudobných žien, potláčanie kreativity žien, násilie zo strany manžela) zaskočili najmä vtedajšie konzervatívne kruhy. Tie podrobili knihu aj autorku tvrdej kritike, no našli sa aj takí, ktorí ju ocenili. Vo venovaní Gregorová ďakuje za podporu manželovi Jozefovi Gregorovi Tajovskému,“ vysvetlila Cviková.

Za Tajovského sa vydala v roku 1907 a prvé roky prežili manželia v rumunskom Nadlaku, kde hrávala v ochotníckom divadle, prispievala do časopisu Dennica a pôsobila v slovenskom spolku Kruh. Neskôr sa Gregorovci usadili v Bratislave, kde sa v ich dome stretávali slovenskí i zahraniční literáti.

Hana Gregorová-Tajovská ( 1885 - 1958 ).
Foto: TASR


Po manželovej smrti v roku 1940 sa spisovateľka odsťahovala k jedinej dcére do Prahy, kde sa venovala literárnej tvorbe a zapojila sa tiež do protifašistického odboja. Po roku 1945 bola predsedníčkou Zväzu slovenských žien.

"V mladosti si od manželstva s Tajovským sľubovala ´duševnejší´ život a čítanie knižiek v spisovateľovom dome. Tieto jej idealistické predstavy tvrdo narazili na každodennú realitu. V Spomienkach lakonicky konštatuje: ´Ja som včas poznala, že manželstvo nie je preto, aby si žena slobodne sadala ku knihám.´ V manželstve zastávala voľnosť, rovnosť a vzájomný rešpekt oboch partnerov. Ako dokladajú Spomienky aj publikovaná korešpondencia, nebolo to vôbec ľahké. Čelila ohováraniu okolia i častým sporom, ale aj vyjednávaniu s manželom, ktorý mal usadlejšie predstavy o živote. No práve toto otvorené vyjednávanie odhaľuje, že boli svojím spôsobom napriek všetkým problémom párom, ktorý, povedané dnešnými slovami, na svojom vzťahu a rovnosti v manželstve skutočne pracoval," skonštatovala Cviková.

Okrem poviedkovej knihy Ženy sa kriticky k dobovým sociálnym nerovnostiam vyjadrila aj v zbierkach noviel Môj svet (1920), Pokorní ľudia (1924) a Zo srdca (1930) či v románoch Vlny duše (1933) a Čas nezastavíš (1938). Napísala aj niekoľko rozprávkových kníh pre deti a cestopisné črty Svet je tak krásny (1935). Posmrtne vyšiel výber z jej krátkych próz Trpké údely (1958) a memoárové Spomienky (1979). K jej dielu patrí aj preklad románu Kálmána Mikszátha Dáždnik svätého Petra (1911), podľa ktorého vznikol v roku 1958 aj rovnomenný československo-maďarský film.

Hana Gregorová zomrela 11. decembra 1958 v Prahe, pochovaná je na cintoríne v Tajove pri svojom manželovi. V roku 2023 jej prezidentka SR Zuzana Čaputová udelila Rad Ľudovíta Štúra II. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o ľudské práva a slobody a ich ochranu.

"Hana Gregorová svojou prácou a celým životom ukazuje, že na Slovensku feminizmus nie je novodobý ´západný´ či ´nemravný´ výmysel, ale je súčasťou slovenskej tradície, za ktorú tu mnohí horlia, a pritom feminizmus i dnes kritizujú na úrovni pľuvancov baťka Vajanského," zdôraznila pre TASR Cviková.



Zdroje: https://www.aspekt.sk; https://www.litcentrum.sk/autor/hana-gregorova/diela

Šimečka: Všetci dôležití európski lídri sú v Kyjeve, R. Fico v Moskve

Európski lídri z tzv. koalície ochotných pricestovali v sobotu do Kyjeva, aby sa stretli s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a uctili si obete druhej svetovej vojny.

- Americký prezident Donald Trump oznámil, že India a Pakistan sa po rozhovoroch sprostredkovaných Spojenými štátmi dohodli na „okamžitom a úplnom prímerí“.

- Kyjev a jeho európski spojenci sa dohodli, že vyzvú Rusko, aby akceptovalo zavedenie 30-dňového bezpodmienečného úplného prímeria v bojoch na Ukrajine s platnosťou od pondelka 12. mája.

- Slovenské matky dokážu ušetriť svojim deťom o 75 % viac financií než tie české. Informovala o tom online investičná platforma Portu.

- Obnovený proces s niekdajším bosom bratislavskej skupiny piťovcov Jurajom O. a spol. má na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračovať na budúci týždeň v piatok (16. 5.).

- Opozičné hnutie PS navrhuje zmenu kvóra poslancov Národnej rady (NR) SR potrebného na podanie návrhu na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval v sobotu Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte medzi týmito susednými krajinami.

- Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom prvom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s domácim Švédskom 0:5.

- Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.

- Ukrajina v piatok oznámila vyhostenie dvoch maďarských diplomatov. K tomuto kroku pristúpila v reakcii na vyhostenie dvoch pracovníkov ukrajinského veľvyslanctva z Budapešti.

- Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.

- Polícia po stredajšom (7. 5.) lúpežnom prepadnutí 60-ročnej ženy v Turčianskych Kľačanoch v okrese Martin zadržala jednu osobu, voči ktorej však nevzniesla obvinenie a prepustila ju na slobodu.

- Vo veku 103 rokov zomrela v piatok v Nemecku jedna z posledných preživších holokaustu Margot Friedländerová.

- Rusko vyjadrilo nádej, že bude naďalej rozvíjať svoj dialóg s Vatikánom, uviedlo v piatok ministerstvo zahraničných vecí v Moskve po zvolení nového pápeža Leva XIV.

- Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte chce, aby sa členské krajiny NATO na júnovom summite dohodli na zvýšení obranných výdavkov na úroveň päť percent svojho HDP do roku 2032.

- Českí hokejisti zvíťazili v úvodnom zápase B-skupiny majstrovstiev sveta v dánskom Herningu. Obhajcovia trofeje zdolali v repríze vlaňajšieho finále Švajčiarsko 5:4 po predĺžení.

- Predseda vlády SR Robert Fico sa v piatok počas návštevy Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu To Lamom.

- Hokejisti Fínska úspešne vstúpili do svetového šampionátu vo Švédsku a Dánsku. Suomi zvíťazili v úvodnom stretnutí štokholmskej A-skupiny nad Rakúskom 2:1.

- Predseda vlády SR Robert Fico v piatok reagoval na vyjadrenia šéfky európskej diplomacie Kaje Kallasovej, ktorá kritizovala jeho návštevu Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe.

- Vo viacerých mestách na Slovensku i v zahraničí sa v piatok večer konajú zhromaždenia s názvom Slovensko je Európa.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že návšteva slovenského premiéra Roberta Fica a srbského prezidenta Aleksandara Vučiča v Moskve pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe bola aktom hrdinstva.