Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. máj 2025Meniny má Vilma
< sekcia Slovensko

Pred 105 rokmi sa narodil partizánsky veliteľ Viliam Žingor

Viliam Žingor Foto: Archív

Bol vyznamenaný Radom Slovenského národného povstania I. triedy a menovaný za jedného z hlavných predstaviteľov Zväzu slovenských partizánov.

Bystrička/Bratislava 30. júla (TASR) – Od narodenia slovenského partizánskeho veliteľa Viliama Žingora uplynie v nedeľu 30. júla 105 rokov. Bol vyznamenaný Radom Slovenského národného povstania (SNP) I. triedy a menovaný za jedného z hlavných predstaviteľov Zväzu slovenských partizánov.

V roku 1950 bol za kritiku komunistickej strany krivo obvinený z protištátnej činnosti a odsúdený na smrť.

Viliam Žingor sa narodil 30. júla 1912 v Bystričke. Pôvodným povolaním bol úradník, pracoval v Roľníckej vzájomnej pokladnici v Turčianskom Svätom Martine (v súčasnosti Martin). V rokoch 1942-1943 bol kníhkupcom v Bratislave. V roku 1943 mal narukovať do Slovenskej armády. Vyhol sa nástupu a zbehol do hôr. Na jar 1944 založil nad Bystričkou v okolí Martinských hôľ partizánsku skupinu. V auguste 1944 založil lesný výcvikový tábor, v ktorom sústreďoval zbrane, potraviny a cvičil partizánov. Jeho partizánska skupina sa dňa 25. augusta 1944 spojila so skupinou Piotra Velička v Sklabini a Žingor sa stal veliteľom 2. československej partizánskej brigády Milana Rastislava Štefánika. Brigáda pôsobila v Rajeckej doline a podieľala sa na obrane povstaleckého územia.

Po druhej svetovej vojne vstúpil Žingor do Komunistickej strany Slovenska (KSS, 1945), v Slovenskej národnej rade (SNR) bol jej poslancom. Stal sa funkcionárom Zväzu slovenských partizánov. Nespokojný s politikou strany z jej radov v júli 1947 vystúpil. Otvorene ju kritizoval, upozorňoval na falošných partizánov, ktorí sa za nich začali vydávať až po vojne. Neprijal politické zmeny po roku 1948, za čo ho perzekvovali. Bol prenasledovaný, často bez práce a finančných prostriedkov. V roku 1949 prijal ponuku spolubojovníka nasťahovať sa do jeho chaty v Račkovej doline vo Vysokých Tatrách. Pre komunistické vedenie však bolo nepredstaviteľné, aby sa legendárny partizánsky veliteľ ukrýval v horách. Nezapadalo to do línie budovateľského úsilia komunistickej strany. Keď Žingor odmietol ponuku predsedu KSS Viliama Širokého vrátiť sa z hôr a zaradiť sa do normálneho života, stal sa nepriateľom štátu.

V novembri 1949 sa na Slovensku rozbehla akcia "Turiec", teda likvidácia údajnej protištátnej skupiny na čele so Žingorom. Posilnená Štátna bezpečnosť (ŠtB) v Martine a Žiline rozbehla veľké zatýkanie a domové prehliadky, dokopy zaistili 150 ľudí. Žingora zatkli v horách 27. novembra 1949. Väznili a vyšetrovali ho v Prahe a Bratislave. Podľa žaloby Štátnej prokuratúry v Bratislave skupina okolo Žingora zničila ideály Slovenského národného povstania (SNP), pokúsila sa zničiť ľudovodemokratické zriadenie, organizovala branné a pomocné sily. Všetci boli stíhaní za velezradu.

Vo vykonštruovanom procese bol Viliam Žingor odsúdený za rozvratnú protištátnu činnosť na trest smrti. Spolu s ním aj Samuel Bibza a Ladislav Nosák, ďalší členovia štábu partizánskej brigády. Justičnú vraždu nad Viliamom Žingorom vykonali 18. decembra 1950. V skorých ranných hodinách ho obesili.

V roku 1968 Viliama Žingora právne rehabilitovali. Súd vyniesol oslobodzujúci rozsudok, ale neskoršia normalizácia zabránila, aby sa o veci hovorilo a písalo. Plnej rehabilitácie sa mu dostalo až po roku 1989. Žingorovho vyšetrovateľa Bohumila Doubeka ešte za socializmu uväznili na deväť rokov za jeho kruté vyšetrovacie metódy.

O živote Viliama Žingora vyrobila Slovenská televízia v roku 1991 dokumentárny film Posledná noc Viliama Žingora. V roku 2009 vydal historik Róbert Letz publikáciu Dokumenty k procesu s Viliamom Žingorom a spol.

Fico: Ak sankcie proti Rusku neohrozujú záujmy SR, sme jednotní s EÚ

Danko odsúdil hlasovanie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraja Blanára (Smer-SD), ktorý minulý týždeň podporil ďalší balík európskych sankcií namierených na Rusko.

- Futbalisti FC Chelsea sa stali víťazmi Konferenčnej ligy 2024/2025. V stredajšom finále v poľskom Vroclave zdolali Real Betis 4:1.

- Kontroverzný influencer Andrew Tate a jeho mladší brat Tristan boli v Británii obvinení zo znásilnenia a ďalších trestných činov. Oznámila to v stredu britská kráľovská prokuratúra, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu v závere druhého rokovacieho dňa 35. schôdze diskutovali o novele zákona o dani z príjmov z dielne skupiny poslancov SNS. Návrh hovorí o tom, že firmy by si mohli príspevky na šport odrátať z daňového základu.

- Vo viacerých okresoch Slovenska sa môže vo štvrtok (29. 5.) vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy prvého stupňa s predbežnou platnosťou do 17.00 h.

- Rusko navrhlo, aby sa druhé kolo priamych rokovaní s Ukrajinou konalo 2. júna a opäť v tureckom Istanbule, uviedol v stredu podľa ruských médií minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

- Zo Štátneho fondu rozvoja bývania bude možné podporiť aj výstavbu či kúpu internátu, jeho zateplenie alebo modernizáciu. O podporu na rozšírenie ubytovacích kapacít pre žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl bude môcť požiadať samosprávny kraj či vysoká škola.

- Súd vo Francúzsku uznal v stredu lekára na dôchodku za vinného zo znásilnenia a sexuálneho napadnutia 299 obetí a odsúdil ho na 20 rokov odňatia slobody.

- Izraelská armáda zabila predpokladaného vodcu militantného hnutia Hamas v Pásme Gazy Muhammada Sinwára, potvrdil v stredu izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu upozornil, že ak by Ukrajina nebola pozvaná na júnový summit aliancie NATO, znamenalo by to víťazstvo ruského prezidenta Vladimira Putina nie nad Ukrajinou, ale nad samotnou Alianciou.

- V obci Dolná Mičiná v okrese Banská Bystrica došlo v stredu k zrážke vozidla s medveďom. Medveď je pravdepodobne zranený a môže byť nebezpečný, dohľadať sa ho pokúsi zásahový tím.

- Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s vyhrážkami generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a jeho manželke.

- Michal Ščašný skončil na vlastnú žiadosť v pozícii hlavného trénera futbalistov MŠK Žilina. Spolu s ním odchádza z lavičky „šošonov“ aj jeho asistent Patrik Durkáč.

- Rada EÚ na stredajšom zasadnutí prijala právne akty, ktorými zrušila všetky ekonomické sankcie voči Sýrii s výnimkou opatrení založených na bezpečnostných dôvodoch. TASR o tom informuje podľa tlačovej správy Rady EÚ.

- Ústavný súd (ÚS) SR posúdi ústavnosť tohtoročnej novely zákona o neziskových organizáciách, ktorú napadla skupina opozičných poslancov parlamentu.

- Po utorkovom útoku medveďa neďaleko slovinského hlavného mesta Ľubľana je napadnutá žena v kritickom stave.

- Vláda pomôže samosprávam s vyplatením odmeny 800 eur pre ich zamestnancov. Obce, mestá a samosprávne kraje získajú na tento účel viac ako 100 miliónov eur.

- Ruský prezident Vladimir Putin podmieňuje ukončenie vojny na Ukrajine písomným záväzkom západných lídrov, že NATO sa viac nebude rozširovať smerom na východ, ako aj zrušením časti protiruských sankcií.

- Súčasný štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Michal Kaliňák sa stal splnomocnencom vlády SR pre územnú samosprávu. Rozhodla o tom vláda na svojom stredajšom zasadnutí.

- Firmy by mohli dostať od štátu podporu aj v súvislosti s americkými clami, a to rozšírením vonkajších faktorov o nepredvídateľné mimoriadne situácie.

- Britský spisovateľ indického pôvodu Salman Rushdie vyhlásil, že ho potešil najvyšší možný trest odňatia slobody pre muža, ktorý sa ho v roku 2022 pokúsil zavraždiť pri útoku nožom.