Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

Opozícia: Deklarácia o zvrchovanosti SR bola významným aktom

Peter Pellegrini, archívna snímka. Foto: TASR Jaroslav Novák

V sobotu uplynulo 29 rokov od prijatia Deklarácie Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti SR.

Bratislava 17. júla (TASR) - Deklarácia o zvrchovanosti SR bola významným aktom, ktorý zadefinoval právo slovenského národa na sebaurčenie a bol významným krokom k naplneniu vlastnej štátnosti. Pri príležitosti 29. výročia prijatia tohto dokumentu to na sociálnej sieti uviedla opozičná strana Hlas-SD.

"Sme presvedčení, že tento dátum si treba pripomínať ako jeden z významných dní Slovenskej republiky a konať tak, aby život ľudí na Slovensku napĺňal ideály, s ktorými sme samostatnú Slovenskú republiku zakladali," zdôraznili.

V sobotu uplynulo 29 rokov od prijatia Deklarácie Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti SR. Slovenský parlament dokument schválil 17. júla 1992, v čase, keď bola Slovenská republika ešte súčasťou Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) a uskutočňovali sa rokovania českej a slovenskej reprezentácie o ďalšom usporiadaní zväzkov medzi Slovákmi a Čechmi. Prijatie deklarácie ako jednostranný krok Slovenska posunulo tento proces k dohode o rozdelení Česko-Slovenska.

Výročie prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR je na základe zákona Národnej rady (NR) SR z 20. októbra 1993 pamätným dňom SR.

Smer-SD: Prijatie deklarácie malo symbolický, ale výrazný politický rozmer


Prijatie Deklarácie o zvrchovanosti SR malo síce deklaratívny a symbolický, ale v čase vtedajších vrcholiacich rokovaní o novej podobe spolužitia Čechov a Slovákov výrazný politický rozmer. Pri príležitosti 29. výročia prijatia tohto dokumentu to na sociálnej sieti uviedla opozičná strana Smer-SD s tým, že Slovenská národná rada (SNR) schválila deklaráciu veľkou väčšinou 113 hlasov z celkovo 147 prítomných poslancov.

Strana tvrdí, že tento pamätný deň patrí medzi najvýznamnejšie dni v histórii Slovenska aj preto, že deklaroval zrelosť budovať vlastný demokratický a právny štát. "Žiaľ, po nástupe novej vlády pozorujeme demontáž toho, čo sa Slovensku podarilo vybudovať za dlhé desaťročia. V priamom prenose vidíme rozklad demokracie a podkopávanie základov právneho a sociálneho štátu," zdôraznili sociálni demokrati.