Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

Hlas-SD kritizuje rozhodnutie ÚS, SNS víta, že referendum bude

Na snímke Ústavný súd SR v Košiciach 26. októbra 2022. Foto: TASR - František Iván

Hlas-SD sa obáva, že výsledkom rozhodnutia ÚS bude ešte väčšia frustrácia a hnev občanov.

Bratislava 26. októbra (TASR) - Mimoparlamentná strana Hlas-SD kritizuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) o tom, že navrhovaná referendová otázka o demisii vlády nie je v súlade s Ústavou SR. Mimoparlamentná SNS už pred časom upozorňovala na možné pochybnosti pri formulácii referendovej otázky, no víta, že referendum sa bude konať.

"Ústavný súd dnes ľuďom oznámil, že nie je v ich moci skončiť s vládou Igora Matoviča a Eduarda Hegera," skonštatoval Hlas-SD v stanovisku. Rozhodnutie podľa strany ukázalo, že voliči svojím hlasom dávajú bianko šek "akejkoľvek mizernej vláde, ktorú štyri roky nikto a nič neodlepí z jej stoličiek".

Hlas-SD sa obáva, že výsledkom rozhodnutia ÚS bude ešte väčšia frustrácia a hnev občanov. Strana zároveň tvrdí, že referendum o druhej otázke vzhľadom na časové termíny "už nemá schopnosť zbaviť moci Igora Matoviča a Eduarda Hegera". Poslanci Národnej rady SR by mali podľa strany podporiť zmenu ústavy, ktorá by umožnila predčasné voľby.

SNS v reakcii upozornila, že ešte pred letom sa obávala tohto vývoja a chcela diskutovať o právnej bezchybnosti otázky referenda. Strana tvrdila, že štylizácia referendovej otázky musí byť taká, aby garantovala nielen zmenu ústavy, ale aj možnú povinnosť vyhlásenia volieb. "Je nám ľúto, že prišlo na naše slová. Napriek tomu sme radi, že sa môže konať referendum o možnosti uskutočnenia predčasných parlamentných volieb," reagovala pre TASR hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová.

Navrhovaná referendová otázka o bezodkladnej demisii vlády nie je v súlade s ústavou. Po neverejnom zasadnutí pléna ÚS SR o tom v stredu informoval predseda ÚS SR Ivan Fiačan.

Pre pochybnosti o ústavnosti predmetu referenda v prípade prvej otázky sa na ÚS obrátila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Od rozhodnutia súdu záviselo, či referendum, ktoré prezidentka vypíše, bude mať jednu alebo dve otázky. Spornou bola otázka, či ľudia súhlasia s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu.