Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. november 2024Meniny má Alžbeta
< sekcia Slovensko

Hlasné bubnovanie upozorní na dôležitosť ochrany detí pred násilím

Ilustračné foto. Foto: TASR/Martin Baumann

Bubnovačku spustila v roku 2014 nezisková organizácia Centrum Slniečko, ktorá sa problematike násilia na deťoch venuje už viac ako 20 rokov.

Bratislava 29. októbra (TASR) - Podujatie Bubnovačka 2019 s myšlienkou "Aby bolo deti lepšie počuť" má aj tento rok symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a otvoriť v spoločnosti tému včasnej prevencie. Hlasný rytmus bubnov zaznie už šiesty raz v utorok 19. novembra v mnohých slovenských mestách.

Bubnovačku spustila v roku 2014 nezisková organizácia Centrum Slniečko, ktorá sa problematike násilia na deťoch venuje už viac ako 20 rokov. Tento rok ju organizuje v spolupráci s Národným koordinačným strediskom pre riešenie problematiky násilia na deťoch (NKS pre RPNnD), ktoré je organizačnou zložkou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.

"Násilie na deťoch sa často vyskytuje bližšie, než sa môže zdať. A mnohokrát uniká našej pozornosti. Je potrebné zvyšovať informovanosť a citlivosť verejnosti na prejavy násilia páchaného na deťoch," uviedla riaditeľka NKS pre RPNnD Mária Vargová.

Počas minulých ročníkov sa na 'bubnovačkách' zúčastnilo viac ako 24.000 detí a dospelých. V novembri budú bubnovať v mestských halách, v triedach, telocvičniach, na školských dvoroch či na námestiach s použitím variech a hrncov, vedier a palíc či len s pomocou dupotania nôh. Zapojiť sa môže každý. Organizátori tvrdia, že nie je dôležitá forma bubnovania či miesto, ale rozhovor, ktorý je potrebné v spoločnosti rozpútať.

Prevenciu násilia podľa nich treba riešiť na Slovensku nahlas, komplexne a koordinovane. S deťmi je potrebné o témach násilia otvorene komunikovať, ideálne už do veku približne sedem až osem rokov, keď si vytvárajú prvé vzťahy mimo domova. Je dôležité, aby rozumeli emóciám, ktoré násilné správanie vyvoláva, aby vedeli na situácie správne zareagovať a aby dokázali v prípade potreby požiadať o pomoc dospelého.

"Sme veľmi radi, že sa nám práve v rámci prevencie podarila na Slovensku unikátna vec. Vytvorili sme preventívny program Kozmo a jeho dobrodružstvá, ktorý s deťmi veľmi citlivo a komplexne otvára témy násilia," hovorí zakladateľka Centra Slniečko Mariana Kováčová. "Cez postavičku kozmonauta Kozma sa deti učia rozlišovať nevhodné správanie. Kozmo cez dobrodružné príbehy a aktivity rozvíja ich empatiu aj sociálne zručnosti, aby sa neposmievali slabším, neubližovali si, nebrali si hračky, vedeli si zastať kamarátov či podeliť sa. Veríme, že aj vďaka bubnovačke môžeme upriamiť pozornosť na zaradenie Kozma do materských škôl a prvých až druhých ročníkov základných škôl," vysvetľuje.

Európskym dňom ochrany detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním je 18. november, 19. november je Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí a 20. november je Svetovým dňom detí vyhláseným organizáciou UNICEF, počas ktorého si svet pripomína prijatie Dohovoru o právach dieťaťa. Organizácie pôsobiace na Slovensku v oblasti ochrany detí pred násilím a MPSVR SR budú priebežne zverejňovať informácie o miestach, kde sa bude bubnovať.