Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 18. máj 2025Meniny má Viola
< sekcia Slovensko

Hlavatý: SR je na prvých priečkach vo výskyte rakoviny hrubého čreva

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Podľa štatistík bolo v roku 2022 na Slovensku diagnostikovaných 4219 prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Bratislava 10. marca (TASR) - Slovensko sa nachádza v rámci celého sveta na prvých priečkach vo výskyte rakoviny hrubého čreva a konečníka. Toto ochorenie je však takmer na 100 percent preventabilné, je možné mu predísť takmer u každého pacienta, a to preto, lebo sa vyvíja veľmi dlho, približne desať až 15 rokov. Na pondelkovej tlačovej besede na to poukázal prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti Tibor Hlavatý.

"Rakovina hrubého čreva a konečníka na Slovensku je veľmi vážny celospoločenský problém. Stále diagnostikujeme okolo 4000 pacientov každý rok. Je potešiteľné, že tieto čísla pravdepodobne klesajú, to znamená že skríning, ktorý na Slovensku už prebieha nejaký ten rok, začína prinášať prvé ovocie. Stále však polovica pacientov na toto ochorenie na Slovensku zomiera, to znamená asi 2000 pacientov každý rok podľahne rakovine hrubého čreva. Tieto štatistiky nás vzhľadom na počet obyvateľov zaraďujú medzi krajiny s najvyšším výskytom rakoviny hrubého čreva," priblížil Hlavatý. Vysoký výskyt tohto ochorenia podľa neho súvisí pravdepodobne s naším stravovaním a obezitou.

Ako ďalej vysvetlil, rakovina hrubého čreva vzniká postupne z nezhubných polypov, ktoré je v 98 percentách prípadov možné odhaliť a odstrániť počas kolonoskopie. "Základom prevencie rakoviny hrubého čreva je odhaliť predštádiá, polypy, dostatočne skoro ich odstrániť, potom sa žiadna rakovina nevyvinie, tzn. rakovina hrubého čreva je ochorenie, ktoré by vôbec nemuselo existovať," podotkol Hlavatý.

Podľa štatistík bolo v roku 2022 na Slovensku diagnostikovaných 4219 prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka. V tom istom roku zároveň ochoreniu podľahlo 2232 pacientov, čo predstavuje viac ako 52 percent zo všetkých nových prípadov. Až 32 Slovákov zomrie každý týždeň v dôsledku tejto diagnózy. Spomedzi krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj sa Slovensko nachádza na prvom mieste v úmrtnosti na toto ochorenie.

Na Slovensku však už niekoľko rokov funguje skríning kolorektálneho karcinómu prostredníctvom testu na skryté krvácanie v stolici. Práve prostredníctvom skríningu hrubého čreva a včasnej diagnostiky by bolo podľa odborníkov možné zachrániť asi 800 životov ročne.

"Pozitívny test na skryté krvácanie si vyžaduje ďalšie kolonoskopické vyšetrenie. Pacienti sa však kolonoskopii vyhýbajú a ako najčastejší dôvod uvádzajú strach z bolesti," ozrejmil Hlavatý s tým, že v súčasnosti sa už bolestivosti tohto vyšetrenia netreba báť. Je totiž možné ho absolvovať prostredníctvom analgosedácie, pri ktorej pacientom podávajú do žily sedatíva v kombinácii s liekmi proti bolesti.

Rakovinou hrubého čreva a konečníka sú najčastejšie podľa odborníkov postihnutí pacienti medzi 50. a 70. rokom života. U týchto pacientov je dôležité prvýkrát absolvovať testovanie na skryté krvácanie, respektíve preventívnu kolonoskopiu už o desať rokov skôr v porovnaní s vekom, v ktorom bol diagnostikovaný rodinný príslušník. Rakovinou hrubého čreva a konečníka sú ohrození aj pacienti so zápalovými ochoreniami čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída), diabetici, fajčiari či obézni ľudia.

"Miera výskytu rakoviny hrubého čreva a konečníka u mužov na Slovensku je tretia najvyššia v rámci Európskej únie, v prípade žien sme na piatom mieste. Ide pritom o ochorenie, ktoré je možné včas odhaliť," uviedla prezidentka pacientskej organizácie Nie rakovine Jana Pifflová Španková.

Prezident: Pápež dúfa, že niekedy príde na Slovensko

Pellegrini predtým na sociálnej sieti poznamenal, že na inauguračnej omši sa zišli tisíce veriacich z celého sveta.

- Slovenskí hokejisti stratili šancu na postup do štvrťfinále 88. majstrovstiev sveta v Štokholme.

- Slovenskí hokejisti remizovali vo svojom šiestom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme po 1. tretine s Lotyšskom 1:1.

- V druhom kole prezidentských volieb v Rumunsku zvíťazil v nedeľu centristický starosta Bukurešti Nicušor Dan, naznačujú exit polly, ktoré mu pripisujú zisk 55 percent hlasov.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce presadiť zníženie vekovej hranice pre účasť vo voľbách do orgánov územnej samosprávy zo súčasných 18 na 16 rokov.

- Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Emilia Romagna, siedmom podujatí sezóny MS F1.

- Policajti zastavili v Bratislave auto v zlom technickom stave s cudzími tabuľkami, ktoré šoféroval 15-ročný mladík pod vplyvom drog.

- Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) si myslí, že legislatívy týkajúce sa slobody prejavu treba sprecizovať.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa v nedeľu zúčastnil na inauguračnej omši pápeža Leva XIV. na Námestí svätého Petra vo Vatikáne. Pellegrini v príspevku na sociálnej sieti uviedol, že pápež vo svojom prejave vyzval k spoločnému naplňovaniu hodnôt lásky a porozumenia.

- Vláda sa tvári, že konsoliduje, ale v skutočnosti rieši len seba. Uviedol to poslanec parlamentu Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ) v reakcii na nedeľné vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

- Irán je pripravený obnoviť dôveru európskych mocností, ktoré zvažujú opätovné uvalenie sankcií na Teherán pre jeho jadrový program, uviedol v nedeľu iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

- Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu povedal, že cieľom Ruska je odstrániť príčiny konfliktu na Ukrajine a zabezpečiť svoju bezpečnosť. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Pápež Lev XIV. v homílii počas svojej inauguračnej omše na Námestí svätého Petra vo Vatikáne v nedeľu poukázal na to, že v súčasnej dobe je vo svete priveľa rozdelenia, a podľa vlastných slov si želá zjednotenú cirkev, ktorá bude kvasom pre svet.

- Izraelské letecké útoky v Pásme Gazy si v noci na nedeľu vyžiadali najmenej 100 obetí, oznámili tamojší zdravotníci. V Katare sa v sobotu začalo nové kolo rokovaní o prímerí, pričom palestínske militantné hnutie Hamas podľa BBC navrhlo prepustenie rukojemníkov.

- Referendovú otázku o neuplatňovaní sankcií voči Rusku by mal určite posúdiť Ústavný súd (ÚS) SR. Pre TASR to uviedol ústavný právnik z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Vincent Bujňák.

- Pápež Lev XIV. zostúpil spolu s patriarchami východných cirkví za zborového spevu „Tu es Petrus“ (Ty si Peter) k hrobu svätého Petra vo vatikánskej bazilike. V nedeľu predpoludním sa tým začala slávnostná inaugurácia nového rímskeho pontifika, informuje TASR.

- Voliči v Portugalsku v nedeľu hlasujú v tretích parlamentných voľbách za tri roky. Podľa agentúry AFP sa očakáva víťazstvo Demokratickej Aliancie (AD) premiéra Luísa Montenegra, avšak bez väčšiny v parlamente, píše TASR.

- Pravidelné testovanie je najdôležitejším krokom k prevencii aj včasnej liečbe sexuálne prenosných ochorení. Poukázalo na to občianske združenie (OZ) HIV/AIDS Slovensko, ktoré sa zapája do iniciatívy Európsky týždeň testovania (19. - 26. 5.).

- Izraelská armáda v nedeľu uviedla, že zneškodnila ďalšiu raketu vypálenú z Jemenu. Tamojší povstalci húsíovia tvrdia, že počas nočného útoku vypálili dve balistické strely na letisko v Tel Avive.

- Izraelská armáda v nedeľu uviedla, že zneškodnila ďalšiu raketu vypálenú z Jemenu. Tamojší povstalci húsíovia tvrdia, že počas nočného útoku vypálili dve balistické strely na letisko v Tel Avive.

- Vysoká prehra 0:7 s favorizovanou Kanadou podľa hlavného trénera Vladimíra Országha odzrkadľuje obrovský rozdiel v kvalite medzi zámorským gigantom a slovenským výberom.