Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Slovensko

Horskí záchranári sa nezastavia: Najviac výjazdov mali v Tatrách

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Najviac výjazdov mali horskí záchranári vo Vysokých Tatrách, ktoré navštevuje aj najviac turistov spomedzi všetkých horských oblastí na Slovensku.

Vysoké Tatry 6. septembra (TASR) - Počet výjazdov horských záchranárov za prvé tri mesiace letnej sezóny stúpol oproti minulému roku takmer o tretinu. Na tlačovom brífingu po skončení sa letných prázdnin o tom v piatok informoval šéf Horskej záchrannej služby (HZS) Martin Matúšek s tým, že výrazne stúpol aj počet volaní na operačné stredisko tiesňového volania (OSTV).

Najviac výjazdov mali horskí záchranári vo Vysokých Tatrách, ktoré navštevuje aj najviac turistov spomedzi všetkých horských oblastí na Slovensku. "Všeobecne máme nárast o 27 percent, viac ako 30-percentný nárast je aj tiesňových volaní. Najviac nám narástli zásahy v rámci tzv. nižšieho horolezectva, prevažne u ľudí, ktorí nedodržujú pravidlá, respektíve takých, ktorí chcú byť horolezci a horolezcami nie sú. Stúpol aj počet prípadov zdravotných ťažkostí u turistov, vyčerpanie, únava či zablúdenie," zhodnotil Matúšek.

Kým vlani počas troch mesiacov zasahovala HZS celkovo 350-krát, tento rok to bolo takmer o stovku viac. Medzi najnáročnejšie záchranné akcie zaradil riaditeľ najmä zosuv v Monkovej doline, kde prišli o život dve turistky a viacero ľudí uviazlo pod nánosmi. HZS zaznamenala aj zvýšený počet úmrtí, v horskom teréne ich bolo celkovo 13. V drvivej väčšine prípadov podľa neho zlyháva ľudský faktor, návštevníci často preceňujú svoje schopnosti alebo podcenia náročnosť túry.

Nárast šéf HZS pripisuje najmä tomu, že sa mení štruktúra návštevníkov. "Ľudia si viac veria a pritom majú menej schopností na to, čo chcú v horách robiť. Niekedy sa naozaj chytáme za hlavu, či rozmýšľajú. Napríklad aj dnes v noci horolezci po dolezení o deviatej večer miesto toho, aby bezpečne zliezli dolu, začali zlaňovať stenu, kde uviazli a museli sme ich v ranných hodinách vyslobodiť," konkretizuje Matúšek. Najviac nehôd zaznamenali u poľských turistov, za nimi nasledujú Slováci a Česi.

Viac návštevníkov sa počas leta obrátilo aj na OSTV HZS. Kým vlani registrujú operátori od 1. júna do 31. augusta 436 volaní, v tomto roku ich bolo 575. Najväčší, takmer 43-percentný nárast, pritom zaznamenali v auguste. "August bol najťažší, keď sme mali 241 žiadostí o pomoc. Okrem volaní sme prijali aj tiesňové SMS alebo volania z aplikácie HZS. Najčastejšie sa na nás obracali ľudia so zranením, respektíve pri zablúdení," dodala riaditeľka OSTV Jana Krajčírová.

Turistické chodníky vo vysokohorskom teréne sú návštevníkom prístupné až do konca októbra.