Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Slovensko

Humánny pokrok sa pripojil ku kampani za zákaz kozušinového chovu

Norky, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Kožušinové farmy sú dokonalým prostredím pre šírenie patogénov a vznik nových ochorení, ako napríklad mutácia nového koronavírusu na farmách v Dánsku, uviedol predseda združenia.

Bratislava 3. decembra (TASR) - Slovenské združenie Humánny pokrok sa pripojilo ku globálnej kampani za zákaz kožušinového chovu vo svete. Vo štvrtok ju spustila medzinárodná koalícia Fur Free Alliance spolu s petíciou, ktorú adresujú zoskupeniu G20 a Európskej únii. Dôvodom je, že kožušinové zvieratá a norky sa potvrdili ako prenášači koronavírusu SARS-CoV-2. Informoval o tom predseda združenia Martin Smrek.

Stovky potvrdených prípadov nakazených noriek sa objavili na farmách v Holandsku, USA, Dánsku, Švédsku, Taliansku, Francúzsku, Grécku, Španielsku a Litve, približuje Smrek. "Kožušinové farmy sú dokonalým prostredím pre šírenie patogénov a vznik nových ochorení, ako napríklad mutácia nového koronavírusu na farmách v Dánsku. Stali sa tak časovanou bombou, ktorej zneškodnenie si vyžaduje okamžité a globálne riešenie," uviedol predseda združenia.

Dvadsať krajín sveta podľa Smreka zakázalo kožušinové farmy pre nehumánne a kruté podmienky pre zvieratá. Ďalšie krajiny Európy a sveta taktiež obmedzujú kožušinové chovy a pre šírenie pandémie na farmách pristúpili k hromadnému zabíjaniu zvierat.

Ochranári začiatkom novembra požiadali ministerstvo pôdohospodárstva a Štátnu potravinovú a veterinárnu správu SR, aby zatvorili kožušinovú farmu v obci Príbovce v okrese Martin. Dôvodom bolo objavenie sa novej mutácie koronavírusu na kožušinových farmách v Dánsku, kde sa nakazili stovky ľudí. Na Slovensku norky chová posledná farma v Príbovciach s kapacitou takmer 5000 zvierat.