Hlavnou príčinou prenosu a šírenia hepatitídy, respektíve žltačky typu A je podľa odborníčky nedodržiavanie predpísaných protiepidemických opatrení a nízka zaočkovanosť rizikovej populácie.
"Do Epidemiologického informačného systému bolo v čase od začiatku roka 2024 k 16. júlu nahlásených spolu 2027 prípadov ochorení vírusovej hepatitídy A, z toho v 28. kalendárnom týždni bolo hlásených 183 nových prípadov," priblížila.
Hlavnou príčinou prenosu a šírenia hepatitídy, respektíve žltačky typu A je podľa odborníčky nedodržiavanie predpísaných protiepidemických opatrení a nízka zaočkovanosť rizikovej populácie. "Očkovanie proti VHA sa odporúča predovšetkým osobám, ktoré plánujú cestu do krajín s nízkou hygienickou úrovňou a vysokou cirkuláciou vírusu v populácii, deťom vo veku dvoch rokov žijúcim v miestach s nízkym sociálno-hygienickým štandardom, osobám dispenzarizovaným pre chronické ochorenie pečene, zamestnancom v potravinárstve a podobne," ozrejmila Červeňová.
Hepatitída typu A je prenosné ochorenie, ktorého pôvodcom je vírus hepatitídy A. U človeka spôsobuje vírusový zápal pečene. Prenáša sa najmä neumytými rukami, v kolektíve či vírusom kontaminovanými potravinami či vodou. Inkubačný čas ochorenia je 15 až 50 dní. Choroba sa začína príznakmi pripomínajúcimi chrípku a gastrointestinálnymi príznakmi, ktoré sú spojené s bolesťou brucha, kĺbov, celkovou nevoľnosťou, zvýšenou teplotou či s tmavým močom. O niekoľko dní sa u chorého môže objaviť žltačka.
Na východnom Slovensku v uplynulých dňoch pribúda prípadov VHA v nemocniciach, ktorým dochádzajú kapacity. Detská fakultná nemocnica v Košiciach eviduje v súčasnosti 19 hospitalizovaných detí s týmto ochorením, jej kapacita je naplnená a príjem iných infekčných diagnóz výrazne limitovaný. Zvýšený počet hospitalizovaných pre VHA eviduje aj Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove či michalovská nemocnica, ktorým taktiež dochádzajú kapacity. Ministerstvo zdravotníctva SR uviedlo, že sa o situáciu zaujíma a je plne súčinné. Výskyt ochorení monitorujú aj regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ).