Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Slovensko

Hygienici varujú pred ústnou vodou, maskarou a ďalšími výrobkami

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred nebezpečnými výrobkami, ktroré sa môžu vyskytovať aj na Slovensku. Do rýchleho výstražného systému Rapex výrobky nahlásili kontrolné orgány v Estónsku, v Nemecku, vo Francúzsku a v Írsku. Ako nie bezpečnú označili hygienici aj kúru na vlasy G.HAIR Smoothing Treatment od značky INOAR, ktorá sa predáva spolu so šampónom a maskou na vlasy a je určená na ich vyrovnávanie. Výrobok obsahuje voľný formaldehyd, ktorý nie je povolené v takýchto výrobkoch používať, lebo môže podráždiť pokožku a sliznice, prípadne spôsobiť kontaktné alergie. V Bratislave 27. marca 2019. Foto: TASR - Úrad verejného zdravotníctva SR

Do rýchleho výstražného systému Rapex výrobky nahlásili kontrolné orgány v Estónsku, v Nemecku, vo Francúzsku a v Írsku.

Bratislava 27. marca (TASR) - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred nebezpečným roztokom ústnej vody, maskarou, farbou a kúrou na vlasy, práškom henna a farbou na tetovanie. Všetky výrobky sa môžu vyskytovať aj na Slovensku. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková. Do rýchleho výstražného systému Rapex výrobky nahlásili kontrolné orgány v Estónsku, v Nemecku, vo Francúzsku a v Írsku.

Prvým nebezpečným výrobkom je roztok ústnej vody MMS - Mineral Mouthwash Solution od neznámej značky z Estónska. Po zmiešaní dvoch zložiek výrobku totiž vznikne zmes, v ktorej sa nachádza chlór, čo je v rozpore s predpismi pre kozmetické výrobky. Na obale výrobku je tiež informácia, že použitie zmesi zriedenej podľa návodu na použitie je bezpečné pre zdravie. Podľa úradu to nie je pravda.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred nebezpečnými výrobkami, ktroré y sa môžu vyskytovať aj na Slovensku. Do rýchleho výstražného systému Rapex výrobky nahlásili kontrolné orgány v Estónsku, v Nemecku, vo Francúzsku a v Írsku. Nebezpečným výrobkom je roztok ústnej vody MMS - Mineral Mouthwash Solution od neznámej značky z Estónska. Po zmiešaní dvoch zložiek výrobku totiž vznikne zmes, v ktorej sa nachádza chlór, čo je v rozpore s predpismi pre kozmetické výrobky. Na obale výrobku je tiež informácia, že použitie zmesi zriedenej podľa návodu na použitie je bezpečné pre zdravie. Podľa úradu to nie je pravda. V Bratislave 27. marca 2019.
Foto: TASR - Úrad verejného zdravotníctva SR


Hygienici varujú aj pred maskarou Neon Eye Mascara od značky PaintGlow, vyrobenou v Spojenom kráľovstve. Vo výrobku bola zistená prekročená povolená koncentrácia látky butylparaben, čo je v rozpore s predpismi. V maskare sa tiež nachádzajú nepovolené farbivá. "Výrobok nie je bezpečný," konštatuje ÚVZ.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred nebezpečnými výrobkyami, ktoré sa môžu vyskytovať aj na Slovensku. Do rýchleho výstražného systému Rapex výrobky nahlásili kontrolné orgány v Estónsku, v Nemecku, vo Francúzsku a v Írsku. Hygienici varujú pred maskarou Neon Eye Mascara od značky PaintGlow, vyrobenou v Spojenom kráľovstve. Vo výrobku bola zistená prekročená povolená koncentrácia látky butylparaben, čo je v rozpore s predpismi. V maskare sa tiež nachádzajú nepovolené farbivá. "Výrobok nie je bezpečný," konštatuje ÚVZ. V Bratislave 27. marca 2019.
Foto: TASR - Úrad verejného zdravotníctva SR


Potenciálne nebezpečná je podľa hygienikov aj krémová farba na vlasy značky V.B.DR.SAM z Číny. Vo výrobku bolo zistené nadmerné množstvo látky Diethylene glycol, čo je v rozpore s európskymi predpismi. Nebezpečný je aj henna prášok Organic Henna Powder od značky Dil Se. Nachádzajú sa v ňom aeróbne mezofilné baktérie, plesne a kvasinky. Navyše, na obale nie je uvedená krajina pôvodu.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred nebezpečnými výrobkami, ktroré sa môžu vyskytovať aj na Slovensku. Do rýchleho výstražného systému Rapex výrobky nahlásili kontrolné orgány v Estónsku, v Nemecku, vo Francúzsku a v Írsku. Potenciálne nebezpečná je podľa hygienikov aj krémová farba na vlasy značky V.B.DR.SAM z Číny. Vo výrobku bolo zistené nadmerné množstvo látky Diethylene glycol, čo je v rozpore s európskymi predpismi. Nebezpečný je aj henna prášok Organic Henna Powder od značky Dil Se. Nachádzajú sa v ňom aeróbne mezofilné baktérie, plesne a kvasinky. Navyše, na obale nie je uvedená krajina pôvodu. V Bratislave 27. marca 2019.
Foto: TASR - Úrad verejného zdravotníctva SR


Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred nebezpečnými výrobkami, ktroré sa môžu vyskytovať aj na Slovensku. Do rýchleho výstražného systému Rapex výrobky nahlásili kontrolné orgány v Estónsku, v Nemecku, vo Francúzsku a v Írsku. Ako nie bezpečnú označili hygienici aj kúru na vlasy G.HAIR Smoothing Treatment od značky INOAR, ktorá sa predáva spolu so šampónom a maskou na vlasy a je určená na ich vyrovnávanie. Výrobok obsahuje voľný formaldehyd, ktorý nie je povolené v takýchto výrobkoch používať, lebo môže podráždiť pokožku a sliznice, prípadne spôsobiť kontaktné alergie. V Bratislave 27. marca 2019.
Foto: TASR - Úrad verejného zdravotníctva SR


Nebezpečná môže byť aj farba na tetovanie Terra di Siena od značky INTENZE, ktorá obsahuje nikel. Farba preto nie je v súlade s rezolúciou Rady Európy pre permanentný make-up. Vyrobili ju v USA. Ako nie bezpečnú označili hygienici aj kúru na vlasy G.HAIR Smoothing Treatment od značky INOAR, ktorá sa predáva spolu so šampónom a maskou na vlasy a je určená na ich vyrovnávanie. Výrobok obsahuje voľný formaldehyd, ktorý nie je povolené v takýchto výrobkoch používať, lebo môže podráždiť pokožku a sliznice, prípadne spôsobiť kontaktné alergie.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred nebezpečnými výrobkami, ktroré sa môžu vyskytovať aj na Slovensku. Do rýchleho výstražného systému Rapex výrobky nahlásili kontrolné orgány v Estónsku, v Nemecku, vo Francúzsku a v Írsku. Nebezpečná môže byť farba na tetovanie Terra di Siena od značky INTENZE, ktorá obsahuje nikel. Farba preto nie je v súlade s rezolúciou Rady Európy pre permanentný make-up. Vyrobili ju v USA. V Bratislave 27. marca 2019.
Foto: TASR - Úrad verejného zdravotníctva SR