Hovorí, že peľ tráv z čeľade lipnicovitých sa bude v nízkych koncentráciách vyskytovať v ovzduší až do jesene.
Dodala, že peľ tráv z čeľade lipnicovitých sa bude v nízkych koncentráciách vyskytovať v ovzduší až do jesene. "Kvitnúce žlté porasty inváznej zlatobyle z čeľade astrovitých sú rizikom pre alergikov najmä pri pohybe v ich blízkosti," objasnila. Zlatobyľ je rastlina, ktorú opeľuje hmyz, a vysoké koncentrácie jej peľu sú v blízkosti súvislých porastov. Tam je podľa nej koncentrácia jej peľu niekoľkonásobne vyššia ako v údajoch monitorovacích staníc. "Extrémne rozdiely v počasí, sucho a aj prudké búrky prispievajú k lokálnemu poklesu peľu v ovzduší," zdôraznila. V závislosti od počasia možno preto počítať aj v rámci Slovenska s rozdielmi v náraste denných hladín peľu a spór v ovzduší.
V uplynulom týždni dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých sa vyskytoval len vo veľmi nízkych denných koncentráciách. Peľ paliny najmä na strednom, severnom a východnom Slovensku dosahoval významné denné koncentrácie. "Peľ inváznej ambrózie sa zatiaľ udržal v nižších denných koncentráciách a len miestami dosiahol alergiologicky významné denné hladiny," zhrnula. Okrem peľu tráv, pŕhľavovitých, paliny a ambrózie sa v ovzduší vyskytovali nízke koncentrácie peľu chmeľu, skorocelu, štiavu, mrlíkovitých, mrkvovitých a astrovitých rastlín.
Peľ paliny dosiahol najvyššie denné koncentrácie v Banskej Bystrici a Bratislave. Peľ ambrózie v Nitre, Bratislave a Banskej Bystrici. Peľ pŕhľavovitých zas v Žiline, Košiciach, Banskej Bystrici a Bratislave.