Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Slovensko

I. CIBULA: Bezpečnostné zložky nemajú situáciu v Egypte pod kontrolou

Bezpečnostné zložky prehľadávajú koptskú Katedrálu sv. Marka po bombovom útoku v egyptskej Káhire 11. decembra 2016 Foto: TASR/AP

Na 44 mŕtvych stúpol dnes počet obetí dvoch bombových útokov, ku ktorým došlo v sobotu v blízkosti futbalového štadióna v centre Istanbulu.

Bratislava 12. decembra (TASR) - Bezpečnostné zložky nemajú situáciu v Egypte pod kontrolou. Zareagoval dnes pre TASR v súvislosti s krvavým nedeľňajším (11.12.) útokom v Káhire predseda Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov (ABSD) a bývalý riaditeľ rozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Igor Cibula.

"Nedávny bombový útok v koptskej katedrále v Káhire nie je ojedinelý prejav teroristického násilia voči príslušníkom tejto kresťanskej menšiny v Egypte. Islamskí teroristi hlavne posledné dve desaťročia organizujú atentáty na vyznávačov koptského náboženstva, pretože Kopti sú podľa moslimských extrémistov spriaznení s USA, kde žije pomerne početná koptská komunita," objasnil.

Nenávidia ich podľa neho tiež z toho dôvodu, že predstavitelia koptskej cirkvi zdôrazňujú potrebu dialógu medzi kresťanstvom a judaizmom. "Viacerí koptskí kazatelia hlásajú zmierenie s Izraelom, lebo v židovstve nachádzajú pôvod kresťanskej viery. V takomto ideovom kontexte sa rodia akty teroristického násilia, ktorého svedkami sme boli v káhirskej Katedrále sv. Marka. Fakt, že dva dni pred útokom v koptskej katedrále došlo k bombovým útokom na policajtov v Káhire, svedčí o tom, že bezpečnostné zložky nemajú situáciu v Egypte pod kontrolou," povedal Cibula.

Podľa jeho slov, kým výbuch nálože v koptskom kostole je následkom náboženskej nevraživosti islamistov voči kresťanom, sobotňajšie (10.12.) explózie v tureckom Istanbule súvisia s tým, že militantné krídlo Kurdskej strany pracujúcich nechce akceptovať diskriminačný režim pre Kurdov, ktorý im desaťročia nanucuje turecká vláda.

"So zreteľom na zložité pomery v regióne Stredného východu nie je však vylúčené, že atentáty môžu byť vlastne operácie pod tzv. cudzou vlajkou, i keď sa k nim prihlásili kurdskí radikáli. Teda v pozadí teroristických útokov v Istanbule môže byť iný subjekt, ktorý má záujem na tom, aby komplikoval zložitú situáciu režimu prezidenta Recepa T. Erdogana. Do úvahy prichádza viacero štátov, resp. vlád, zainteresovaných na zmene aktuálnej politiky Ankary, a preto im destabilizácia vnútropolitických pomerov v Turecku vyhovuje," uviedol na Cibula.

V egyptskej Káhire sa dnes konala pohrebná omša za 25 obetí nedeľňajšieho atentátu v koptskom Chráme svätých Petra a Pavla, ktorý je v tesnom susedstve Katedrály sv. Marka - sídelného chrámu koptského pápeža Tawadrosa II.

Na obradoch v Chráme Panny Márie a sv. Atanázia na predmestí Madínat as-Sadr (Nasr City) na východe Káhiry sa zúčastnili len príbuzní obetí, kňazi a mnísi. Omšu, ktorú v priamom prenose vysielali štátna i súkromné televízie, celebroval pápež Tawadros. Ten v súvislosti s útokom v Káhire prerušil návštevu Grécka a vrátil sa do Egypta.

Na 44 mŕtvych stúpol dnes počet obetí dvoch bombových útokov, ku ktorým došlo v sobotu v blízkosti futbalového štadióna v centre Istanbulu. Medzi mŕtvymi je 36 policajtov a osem civilistov, ďalších najmenej 155 osôb utrpelo zranenia.

K zodpovednosti za útok sa v nedeľu prihlásila militantná skupina Sokoli oslobodenia Kurdistanu (TAK).

K explóziám došlo v sobotu neskoro večer v blízkosti nového štadióna Vodafone Arena v európskej časti Istanbulu asi hodinu po ligovom futbalovom zápase medzi domácim Bešiktašom a Bursasporom.

Jeden z výbuchov sa odohral priamo pred štadiónom, druhý spáchal samovražedný atentátnik v priľahlom parku. Terčom útoku boli podľa všetkého príslušníci polície, ktorí predtým na štadióne hliadkovali počas stretnutia.