Zástupcovia 50 krajín v San Franciscu podpísali 26. júna v roku 1945 zakladajúcu listinu OSN.
"Dosahy pandémie, zmeny klímy, vojen či porušovania ľudských práv nedokáže riešiť žiadna krajina izolovane. Globálne výzvy nepoznajú hranice a vyžadujú si preto globálne riešenia," uviedol Korčok s tým, že OSN má v tomto smere nezastupiteľnú úlohu s aktívnou účasťou Slovenska.
Pôvodná úloha OSN sa v priebehu dekád menila tak, ako sa menil svet naokolo. Z organizácie, ktorá mala po dvoch svetových vojnách zabezpečovať najmä mier a bezpečnosť, sa postupne vyvinulo medzinárodné fórum na riešenie globálnych výziev a problémov, priblížilo ministerstvo. "Napriek vývoju, ktorým organizácia počas svojej existencie prešla, základné ciele a princípy spísané v Charte OSN ostávajú rovnako aktuálne aj dnes," tvrdí.
Zástupcovia 50 krajín v San Franciscu podpísali 26. júna v roku 1945 zakladajúcu listinu OSN. Delegáciu Československej republiky (ČSR) v San Franciscu viedol vtedajší minister zahraničných vecí Jan Masaryk. Na príprave textu Charty OSN sa spolupodieľal aj slovenský diplomat a člen ČSR delegácie Ján Papánek, ktorý sa neskôr stal aj prvým stálym predstaviteľom ČSR pri tejto organizácii, uviedol rezort diplomacie.