Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

I. Matovič chce rozdeliť rómske rodiny na zodpovedné a nezodpovedné

Ilustračné foto Foto: TASR/Roman Hanc

Rizikovosť rodiny sa bude lídra OĽaNO posudzovať podľa vzdelania rodičov, majetkových pomerov, aké priestupky či trestné činy sa v rodine páchajú.

Bratislava 4. novembra (TASR) – Na rómsku osadu sa nemožno pozerať ako na jeden celok, ale rómske rodiny treba rozdeliť na zodpovedné a nezodpovedné a určiť, či je schopná takto zodpovedne vychovať aj svoje deti. V dnešnej diskusnej relácii TV Markíza to na margo rómskej reformy povedal šéf Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO)Igor Matovič.

"Rizikovosť rodiny sa bude posudzovať podľa toho, aké priestupky, trestné činy sa v tej rodine páchajú, aké vzdelanie majú rodičia, ako sú postihnutí dlhodobou nezamestnanosťou, aké majú majetkové pomery. Každú rodinu musíme takto lustrovať," hovorí Matovič s tým, že ak rodinu vyhodnotia ako zodpovednú, deti v nej môžu zostať. "Ak rodina je nezodpovedná, šup deti do škôlky."

Poliačik s takouto lustráciou nesúhlasí


Martin Poliačik
Foto: TASR/Tomáš Halász
Podľa Martina Poliačika (SaS) nie je správne, že sa bude každá rodina posudzovať individuálne. Malo by sa pracovať s komunitou. "Situácia v rodinách sa bude veľmi rýchlo meniť. Máme osady, kde je ako otec dieťaťa všetkých detí určený jeden z najstarších ľudí, ktorý tam je len vďaka tomu, že keď zomrie, tak sú na tie deti potom vyplácané nové dávky. V tom sa jednoducho zorientovať nedá," upozornil.

Na rozsiahlej rómskej reforme sa spolu s Matovičom podieľa aj minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) a splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák (OĽaNO). Takýto prístup už kritizoval Alojz Hlina (nezávislý). Dnes opätovne apeloval, aby sa z rómskeho problému nerobil autorský problém. "Lebo na konci nebude výsledok," podotkol. Podľa neho treba do problému vtiahnuť čo najviac strán, subjektov a nevytĺkať na tom politický kapitál.

Matovič ale Hlinovi vyčítal, že keď v lete chodili po rómskych osadách, neponúkol žiadne riešenie, iba jedno populistické opatrenie o zrušení príspevku pri narodení dieťaťa. "Kolega chce vymieňať záclonky na dome, ktorý ešte nepostavil. Toto je ten problém, potrebujeme rozdeliť opatrenia na základné a nadstavbové. Kto by nechcel, aby rómske deti chodili do školy, ale povedali starostovia za čo a kde? Ambícia je priveľká," reagoval Hlina.


Hlina sa ospravedlnil za svoj výrok o maternici


Za Hlinove vyjadrenie, že je potrebné zrušiť príspevok pri narodení dieťaťa, lebo maternica sa stala výrobným prostriedkom, už poslanca kritizovala Rada vlády pre menšiny. Dnes sa za to verejne ospravedlnil. "Uznávam, že to nebolo celkom namieste, ale ten systém funguje." Svoje tvrdenie dnes poopravil. "Nebudem hovoriť, že v niektorých komunitách sa maternica stala výrobným prostriedkom, ale v niektorých komunitách sa mužský pohlavný orgán stal výrobným prostriedkom," vyhlásil.

Asi stovku konkrétnych opatrení rómskej reformy začali postupne predstavovať, skončiť by mali do konca novembra. Okrem vzdelávania to budú zmeny v oblasti vymožiteľnosti práva, bývania, sociálneho systému, zamestnania a podpornej politiky. Matovič tvrdí, že predošlá koalícia za 18 mesiacov neprišla ani s jedným návrhom. "V roku 2010 sme mali obsiahly program k rómskym komunitám. Dlho sme sa tomu venovali a dobré riešenia boli pripravené, ale padla vláda," reagoval na Matovičove slová Poliačik. Podľa liberála by sa malo stavať na tom, čo už bolo v tejto téme zrealizované.