Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

Matovič: OĽaNO čakajú zmeny, chceme byť súčasťou budúcej alternatívy

Na snímke Igor Matovič. Foto: TASR - Jakub Kotian

Hnutie má podľa jeho predsedu za sebou úspešný rok.

Bratislava 28. decembra (TASR) - Hnutie OĽaNO čakajú po formálnych zmenách aj tie hlbšie. Počet členov naďalej jeho líder Igor Matovič neuvádza a nechce bližšie hovoriť ani o pripravovaných zmenách. Tieto zmeny by však podľa neho mali ochrániť OĽaNO pred prípadnými "zlomyseľnými" návrhmi. Takým je podľa Matoviča napríklad úprava zákona o politických stranách avizovaná šéfom SNS a parlamentu Andrejom Dankom.

"Keďže sme zodpovední, máme nachystané riešenia, keby prešli zlomyseľné nápady Andreja Danka. Vopred ale o nich nebudem hovoriť. Bolo by netaktické prezradiť politickým nepriateľom, čo chystáme," povedal v rozhovore pre TASR Matovič. Aktuálny počet členov neprezradil, uviedol iba, že k 31. 12. 2016 malo hnutie 13 členov.

"Sú tam ľudia z poslaneckého klubu aj mimo neho. Prijímali sme za členov ľudí, ktorí nezištne dlhé roky pomáhali hnutiu. Ale viac zatiaľ nemá zmysel prezrádzať. Chystáme sa na to, aby sme neohrozili hnutie ani voličov. Nedáme Ficovi, Dankovi a Bugárovi zámienku, aby nám nejakým spôsobom zabránili kandidovať v ďalších parlamentných voľbách. Ide o veľa," vyhlásil Matovič.

Tvrdí, že OĽaNO nikdy nemalo nič proti štandardnému politickému hnutiu. "Ale na Slovensku máme taký zvláštny karpatský typ štandardnosti, že štandardná politická strana má za cieľ okradnúť vlastných voličov, alebo ich zapredať. Takúto nechceme. Ale uvedomujeme si, že deň po Ficovi sa blíži, nastane najneskôr deň po voľbách 2020 a dovtedy musíme ľuďom ukázať, že sme hnutie schopné byť súčasťou budúcej alternatívy," doplnil Matovič.

OĽaNO podľa jeho slov mieni pokračovať v robení "vzorovej opozičnej politiky", ktorú robilo aj tento rok. Pripomenul, že vďaka tejto politike OĽaNO zabránilo tomu, aby ľudia platili viac za elektriku, výrazne prispelo k zrušeniu Mečiarových amnestií či k odchodu Petra Plavčana z postu ministra školstva po eurofondovom škandále.

Hnutie malo podľa Matoviča teda úspešný rok. "Tých úspechov bolo celkom dosť a končíme rok tým, že budú príplatky za nočnú a víkendovú prácu, čo sme trikrát predkladali tento rok, trikrát nám to smeráci odmietli, nakoniec si naše dieťa Fico adoptoval a zavádza to. A medzi časom sa prihodilo aj to, že našu prácu ľudia ocenili a prejavilo sa to vo výsledku vo voľbách do VÚC," doplnil s tým, že každý z hnutia prispel k úspechu.

Matovič si tiež stojí za rozhodnutím nechodiť do parlamentu, kým mu šéfuje Danko. Tomu okrem iného nevie odpustiť, že podľa neho čítal listy, ktoré písali občania poslancom. "Väčšiu hanbu parlamentná demokracia na svete nezažila. Ja takéhoto človeka odmietam vnímať ako autoritu. Človek, ktorý vedie parlament, by prvý mal ctiť ústavu," poznamenal. Matovič hovorí, že mu jeho voliči nevyčítajú nechodenie do práce, kam ho zvolili. Jeho dôvody vraj chápu.

Matovič tiež naďalej trvá na tom, že nemal dostať pokutu za to, že nemal zrušenú živnosť. Opakuje, že nevytváral zisk, teda nepodnikal a tak neporušil zákon. O porušení zákona rozhodol parlamentný výbor odvolávajúc sa na zákon a pokutu mu potvrdil aj Ústavný súd. Matovič nepovažuje za dvojaký meter, keď iní musia rešpektovať pravidlá a on to odmieta. Hovorí, že tu išlo o politický proces, ktorý bežne ľudia na súdoch nezažívajú.

Ústavný súd označil za hanbu slovenského súdnictva, čo podľa neho potvrdilo aj rozhodnutie tohto súdu v prípade nevymenovania ústavných sudcov prezidentom SR Andrejom Kiskom. Kiska síce rozhodnutie Ústavného súdu tiež kritizuje, ale na rozdiel od Matoviča ho rešpektoval a vymenoval ústavných sudcov. Matovičovu pokutu vymôže exekútor. "Mňa títo ľudia nezlomia a neprinútia ma, aby som sklonil hlavu pred zlom. Radšej zaplatím viac cez exekútora, ako by som zaplatil menej dobrovoľne," povedal.