Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Idete do zahraničia? Rezort diplomacie radí, aby ste sa zaregistrovali

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V prípade mimoriadne závažnej udalosti v zahraničí, ministerstvo odošle sms správu o tom, čo sa stalo, s pokynmi a kontaktmi, na ktoré sa môže občan obrátiť.

Bratislava 2. júla (TASR) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR odporúča Slovákom dobrovoľne sa zaregistrovať na jeho stránke pred každým vycestovaním do zahraničia.

"Služba je určená pre občanov SR. Prostredníctvom nej je možné odoslať informáciu o plánovanom pobyte v zahraničí na ministerstvo. Na podaní občan oznamuje všetky dôležité údaje o pobyte v zahraničí. Výstupom služby je registrácia pobytu v zahraničí v informačnom systéme ministerstva a poskytnutie varovania, správy či cestovného odporúčania v prípade reálneho či potenciálneho ohrozenia v mieste pobytu registrovanej osoby v zahraničí," uvádza rezort diplomacie.

Po odoslaní registračného formulára je potrebné už len sledovať mailovú, telefonickú a SMS komunikáciu podľa toho, akú formu komunikácie žiadateľ zvolil.

Po príchode do zahraničia jedna z prvých sms správ, ktorú Slováci dostanú, je privítacia sms s číslom na najbližší slovenský zastupiteľský úrad a s telefonickým číslom na nonstop núdzovú linku na ministerstve.

V prípade mimoriadne závažnej udalosti v zahraničí, ministerstvo odošle sms správu o tom, čo sa stalo, s pokynmi a kontaktmi, na ktoré sa môže občan obrátiť. "V roku 2016 boli núdzové sms zaslané v prípade teroristických útokov v Bruseli, nepokojov v Turecku, streľby v Mníchove a zemetrasenia v Taliansku. V roku 2017 sa núdzové sms nezasielali," uviedol rezort.

Slováci môžu využívať i aplikáciu Svetobežka, ktorá funguje od októbra 2013. Je dostupná zdarma pre užívateľov operačných programov Android a iOS. "Obsahuje konkrétne informácie a rady, ako postupovať v núdzových situáciách v zahraničí, koho kontaktovať ako prvého, kam sa obrátiť so žiadosťou o pomoc. Obsahuje zoznam všetkých slovenských diplomatických zastúpení vo svete s príslušnými telefonickými a emailovými kontaktmi, voliteľnými priamo z menu aplikácie," informovalo ministerstvo.