Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

Írsky veľvyslanec: Írsko chce na čele EÚ obnoviť rast a zamestnanosť

Tlačová konferencia o začiatku írskeho predsedníctva Rady EÚ sa konala vo štvrtok 10. januára 2013 v priestoroch Zastúpenia Európskej komisie v SR na Palisádach v Bratislave. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Krajina chce stáť na čele úsilia o hospodársku obnovu v EÚ, ktorá by mala mať trvalý charakter.

Bratislava 10. januára (TASR) - Bohaté skúsenosti svojej krajiny z predsedania Európskej únii vyzdvihol dnes veľvyslanec Írskej republiky na Slovensku Brian McElduff pri príležitosti prevzatia už siedmeho predsedníctva Írska v EÚ, ktoré sa začalo 1. januára.

Veľvyslanec na tlačovej konferencii v Bratislave povedal, že EÚ sa od posledného predsedníctva Írska v roku 2004 zmenila, rovnako aj podmienky podnikania. McElduff predstavil 18-mesačný spoločný program Írska, Litvy a Grécka, ktoré preberú štafetu po ňom. Hlavným projektom v roku 2013 je obnovenie prosperity spravodlivým a udržateľným spôsobom v dlhodobejšom horizonte.

Cieľom írskeho predsedníctva je dosiahnutie stability, ktorá má zabezpečiť rast zamestnanosti. Krajina chce stáť na čele úsilia o hospodársku obnovu v EÚ, ktorá by mala mať trvalý charakter.



"Hlavnou témou prvých šiestich mesiacov tohto predsedníctva bude stabilita, pracovné miesta a rast," povedal McElduff. "Do nášho predsedníctva chceme priniesť našu veľmi silnú národnú skúsenosť v zaistení vlastnej finančnej a ekonomickej stability, ktorá nakoniec vyústila do obnovy zamestnanosti a sociálnej súdržnosti".

Pokrok pri zaistení hospodárskej obnovy treba dosiahnuť v oblasti bankovej únie a posilnenia finančnej regulácie, ktoré by sa mali uskutočniť v kombinácii s lepšou ekonomickou koordináciou prostredníctvom európskeho semestra, píše sa vo vyhlásení, ktoré TASR poskytlo írske veľvyslanectvo v SR.

Zvýšenú pozornosť chcú Íri venovať zamestnanosti mladých ľudí. Investície chcú smerovať do budúceho jednotného pracovného trhu a podpory vzdelávania a mobility. Súčasťou tejto politiky bude napríklad výmenný program Erasmus pre všetkých a uznávanie odborných kvalifikácií. "Je všeobecná zhoda, že Európa musí poskytnúť mladým príležitosti, aby sa vyhla vzniku stratenej generácie," doplnil McElduff.



Írsko si dalo za cieľ aj podporu prijímania právnych predpisov pre digitálne hospodárstvo EÚ, ktoré bude tiež súčasťou jednotného pracovného trhu. Ide najmä o oblasť ochrany údajov, počítačovej bezpečnosti, zavádzania širokopásmového vysokorýchlostného internetu a jeho dostupnosti. Najväčší potenciál rastu vidí krajina v malých a stredných podnikoch. Pomôcť im chce najmä uľahčením prístupu k úverom, zníženiu regulačnej záťaže a financovaním v oblasti duševného vlastníctva a výskumu.

"Ďalšou dôležitou oblasťou pre Írsko je poľnohospodárska a námorná politika. Írske predsedníctvo bude tlačiť na prijatie reformy európskeho poľnohospodárskeho sektora, aby zaistilo vysokú kvalitu, bezpečnosť a udržateľnosť nášho zásobovania potravinami," povedal veľvyslanec.