Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. máj 2025Meniny má Ela
< sekcia Slovensko

J. BUDAJ: Mnohí napriek strachu v novembri cítili, že nemôžu zostať do

Ján Budaj Foto: TASR/Michal Svítok

O nežnej revolúcii Budaj hovorí ako o dejinnom zázraku.

Bratislava 16. novembra (TASR) – Máme slobodu, akú sme pred novembrom 1989 chceli. Viac občianskych práv, možnosť klásť otázky mocipánom, mať o ich činnosti informácie a meniť vládnucu moc prostredníctvom slobodných volieb. V rozhovore pre TASR to povedal Ján Budaj, jedna z tvárí Novembra '89 a súčasný poslanec bratislavského zastupiteľstva. "Nakoľko to ale občania aj skutočne berú do svojich rúk, to sa už rozhodujú sami," pripomína. Aj dnes podľa neho na zmenu k lepšiemu treba nájsť odvahu, prekonať znechutenie a občas aj vyjsť do ulíc.

Keď prišiel november '89, nebolo podľa Budaja jednoduché nájsť dosť odhodlaných ľudí, ktorí by verili, že opäť neprídu ruské tanky. "Mnohí Česi a Slováci mali po potlačení maďarskej vzbury, Solidarity v Poľsku či Dubčekovej reformy názor, že Moskva napokon vždy zasiahne oceľovou päsťou," hovorí. Napriek tomu občania prekonali strach a v novembri 1989 žiadali slobodu aj napriek hrozbe, že komunistický režim rozmliaždi svojich odporcov. "Odchádzali sme na námestia s tým, že sa už nevrátime domov. Skutoční víťazi sú ale občania, ktorí sa zasadili za zmenu. Vďaka nim sme nezostali na námestiach sami. Ľudia vtedy pochopili, že je to historický okamih, kedy už nemôžu zostať doma, bez ohľadu na to, ako to dopadne."

O nežnej revolúcii Budaj hovorí ako o dejinnom zázraku. Komunisti mali primálo odvahy na priveľké množstvo ľudí a hoci by boli zasiahli násilím, moc by si nepredĺžili na dlhý čas. Sovietsky zväz by ich už neochránil. "Na začiatku 20. storočia boli Slováci nevšímavou menšinou v jednom zaostalom mocnárstve. Na jeho konci dokázali uskutočniť spontánnu občiansku revoltu zdola, ktorá artikulovala politické požiadavky občianstva zreteľne a nedvojznačne. Tá generácia zažila svoj úspešný príbeh," spomína. Na dnešné výzvy musí podľa neho odpovedať dnešná generácia.

Štrnganie kľúčov by sa podľa Budaja zopakovalo aj dnes, ak by sa politici pokúsili obmedziť ľuďom ich slobodu. "Každé jedno z víťazstiev dosiahnutých v novembri 1989 21. storočie znova preskúša. Vždy sa nájdu tí, ktorí budú chcieť oslabovať demokratickú kontrolu moci. Vždy sa v politike nájdu ľudia, ktorí chcú obchádzať zákony a získať niečo, čo im nepatrí. Rovnako ale musí trvať aj úsilie o spravodlivosť a slušnosť, tá výzva je rovnaká," pripomína Budaj. Hovorí aj o tohtoročných demonštráciách kvôli prevládajúcej korupcii, ktorá vznikla napriek tomu, že novembrové politické reprezentácie vytvorili demokratické mechanizmy. "Dnes za občiansku nespokojnosť, našťastie, nehrozia žiadne politické procesy, ale to neznamená, že všetko je na tácke a bez námahy."

Na otázku TASR, čo sa pred 23 rokmi mohlo udiať inak a lepšie, Budaj odpovedá: "Mnohé. Ale tieto hodnotenia ex post, keď už minulosť poznáme, sú k ničomu. Po rokoch už o sebe každý vieme, ako by sa dali obísť nástrahy a omyly, a ako by sme mohli konať, ak by sme vedeli to, čo vieme dnes." Pripomenul však, že namiesto rokovaní o postoch pri prechodnej moci mali byť prvoradé slobodné voľby.

Život ľudí po revolúcii a dnes sa podľa Budaja líši a v mnohom je zložitejší. "Znášame napríklad veľkú konkurenciu na trhu práce, zvýšil sa existenčný tlak na výkonnosť, vlády nedosiahli rozvoj podnikania domácich ľudí, nevyrovnali medziregionálne rozdiely, nevšímali si slabších, alebo starých," vymenúva. Mnohé politické programy uplynulých dvoch desaťročí sú už dnes podľa neho prežité a politika dnes má čo naprávať.

HRABKO: Nový poradca prezidenta je politickým signálom voči menšinám

Za zbytočnú označil Hrabko konfrontáciu politikov vládnej koalície v oblasti pandemickej dohody. (správa, PODCAST, VIDEO)

- Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril záujem o zvýšenie vývozu zbraní do zahraničia. Urobil tak v piatkovom prejave, ktorý odvysielala štátna televízia.

- Prijatie bývalého predsedu Maďarskej aliancie Krisztiána Forróa za poradcu hlavy štátu je zo strany prezidenta Pellegriniho politickým signálom, že tému národnostných menšín považuje za dôležitú. V TASR TV to konštatoval publicista Juraj Hrabko.

- Rusko odošle Ukrajine návrh podmienok na trvalé mierové urovnanie, keď sa dokončí veľká výmena vojnových zajatcov medzi obomi stranami, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

- Futbalisti DAC Dunajská Streda si v nadchádzajúcej sezóne zahrajú v európskej klubovej súťaži. V piatkovom finálovom stretnutí play off o Konferenčnú ligu zvíťazili doma nad FK Železiarne Podbrezová 3:2.

- Najmenej 12 ľudí utrpelo zranenia pri útoku nožom, ktorý sa odohral v piatok na železničnej stanici v meste Hamburg na severe Nemecka, informovali tamojšie úrady. Polícia na platforme X uviedla, že podozrivú osobu zadržala.

- Slovenský tenista Lukáš Klein neuspel vo finálovom treťom kole kvalifikácie na grandslamový turnaj Roland Garros. S domácim Ugom Blanchetom prehral v piatok v dvoch setoch 4:6 a 5:7.

- Hokejisti Ruska sa údajne nepredstavia na budúcoročnom olympijskom turnaji v Taliansku. Napísal to v piatok lotyšský portál sportacentrs.com, podľa ktorého sa o tom rozhodlo na výročnom kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v Štokholme.

- Odzbrojenie palestínskych táborov v Libanone sa začne v júni na základe dohody s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, ktorý je v súčasnosti na návšteve Libanonu.

- O návrhu vyhlášky k liekovej politike sa bude diskutovať na odbornej úrovni. Do momentu, kým sa nenájde odborná zhoda a udržateľné riešenie, vyhláška do platnosti nevstúpi. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

- Prezident SR Peter Pellegrini vystúpi na pôde Národnej rady (NR) SR so správou o stave Slovenskej republiky v stredu (28. 5.) o 10.00 h. Vyplýva to z programu nadchádzajúcej 35. schôdze NR SR. Pôjde o prvé vystúpenie Pellegriniho v parlamente vo funkcii prezidenta.

- Návšteva Maroka potvrdila začiatok novej éry spolupráce Slovenskej republiky a Marockého kráľovstva, vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár počas svojej cesty v Maroku.

- Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že Rusko a Ukrajina uskutočnili rozsiahlu výmenu zajatcov vo vzájomnom viac než tri roky trvajúcom vojenskom konflikte.

- Tanec pri fontáne sa aj tento rok vráti na bratislavské Námestie slobody. Festival hudby a tanca nadväzuje so svojím programom na predchádzajúce ročníky.

- Národná protidrogová jednotka Prezídia Policajného zboru (PZ) realizovala v utorok (20. 5.) policajnú akciu s krycím názvom Mexiko. Cieľom bola bezpečná likvidácia takmer 1500 kilogramov kryštalického metamfetamínu.

- Maďarská vláda má v úmysle zablokovať návrh Európskej komisie (EK), ktorý požaduje úplný zákaz dodávok ruskej energie do štátov EÚ od konca roka 2027, uviedol v piatok maďarský premiér Viktor Orbán.

- Dočasné poverenie viesť Slovenské literárne centrum (SLC) dostal od piatka Branislav Balogh, ktorý doteraz pôsobil v inštitúcii na oddelení zahraničných projektov ako manažér propagácie a šírenia slovenskej literatúry.

- Obhajoba guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. navrhuje jeho úplné oslobodenie spod obžaloby.

- Opozičná strana SaS vyzýva ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby nastavil systémové a dôstojné financovanie mobilných hospicov.

- Vláda nechce zobrať samosprávam peniaze z Programu Slovensko. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ tak reagoval na tvrdenie samospráv, ktoré kritizovali vládu za to, že im chce zobrať stovky miliónov eur z Programu Slovensko.

- Prokurátor navrhuje pre guvernéra Národnej banky Slovenska Petra K., obžalovaného z podplácania, nepodmienečný trest väzenia. Navrhuje trest v strede trestnej sadzby, ktorá sa pohybuje v rozmedzí jeden až päť rokov.