Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 3. apríl 2025Meniny má Richard
< sekcia Slovensko

J. Ivor: Masaker vo Fontáne bol najmasovejšou vraždou v histórii SR

Na archívnej snímke z 30. marca 1999 pozostalí sledujú kňaza počas pohrebu piatich z desiatich obetí masovej vraždy členov dunajskostredského podsvetia v Dunajskej Strede, ktorého sa zúčastnilo vyše dvetisíc ľudí. Foto: TASR

Do obľúbeného baru pápayovcov Fontána v Dunajskej Strede vtrhli 25. marca 1999 po 19.15 h traja maskovaní muži - falošní policajti - a v priebehu niekoľkých minút postrieľali desať mužov.

Bratislava 25. marca (TASR) - Poprava desiatich členov skupiny pápayovcov v Dunajskej Strede pred 20 rokmi bola najmasovejšou vraždou nielen v histórii československej alebo slovenskej kriminalistiky. Pre TASR to povedal bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov a v súčasnosti vysokoškolský pedagóg generál Jaroslav Ivor.

V pondelok uplynie presne 20 rokov od hromadnej vraždy desiatich členov gangu v bare Fontána v Dunajskej Strede, kde bol vtedy zastrelený aj šéf skupiny Tibor Pápay alias Papa Joe. "Tento prípad spred dvadsiatich rokov bol určite najmasovejšou vraždou nielen v histórii československej alebo slovenskej kriminalistiky, a to platí dodnes. Ja som bol na mieste činu a ako prvý dojem, ktorý som z toho mal, sa mi vynorili obrázky z gangsterských vojen v čase prohibície v Spojených štátoch amerických. To bol ten môj prvý dojem, ktorý som z toho mal a ktorý zostal, že či také niečo je možné aj v Európe a na Slovensku zvlášť," spomenul si Ivor.

Ako ďalej zdôraznil "90. roky minulého storočia u nás na Slovensku boli charakteristické masívnym prienikom organizovaného zločinu nielen zo zahraničia, ale aj vznikom organizovaných skupín z nášho kriminálneho prostredia."

"Pritom treba povedať, že týmto skupinám sa darilo z viacerých dôvodov. Okrem iného aj preto, že naša legislatíva nebola pripravená pružne a efektívne reagovať na tieto nové formy kriminality. Ďalej najmä preto, že organizovaný zločin si začal budovať svoje zázemie tak, že kontakty s niektorými vtedajšími príslušníkmi polície, ale najmä Slovenskej informačnej služby, boli budované s cieľom obranných aktivít, aby teda znemožnili odhalenie a efektívne stíhanie členov týchto organizovaných skupín," povedal bývalý šéf slovenských kriminalistov, ktorý v minulosti riešil desiatky závažných vrážd a káuz.

Podľa Ivora boli 90. roky na Slovensku charakteristické aj značnou brutalitou. "Brutalita bola jednak dovnútra – organizované skupiny si vedeli urobiť poriadok so svojimi členmi. Tam ten zákon mlčanlivosti - omerty - platil jednoznačne. Každý, kto by sa spriečil, bol potrestaný smrťou. Rovnaká bola aj situácia s bielymi koňmi, ktorí keď poslúžili, tak boli likvidovaní. A nakoniec navzájom tieto skupiny viedli boj o teritória, o nadvládu nad určitými teritóriami a tie spôsoby likvidovania, či už teda šéfov skupín, bossov skupín, alebo ďalších príslušníkov skupín boli nevyberané, agresívne. Jednoducho – prostriedky, ktoré boli používané, boli mimoriadne agresívne a brutálne," povedal Ivor.

Na otázku, ako by prirovnal "divoké 90. roky" so súčasnosťou, pre TASR uviedol: "Samozrejme, tá kriminalita sa postupom času aj u nás menila. Môžeme hovoriť o určitom znížení kriminality v absolútnych číslach. Môžeme hovoriť o tom, že kriminalita zásadne zmenila svoje formy a je značne sofistikovanejšia. Kriminalita sa zmenila z foriem násilného, brutálneho zločinu na formy ekonomickej kriminality, mimoriadne náročné na odhaľovanie a dokazovanie".

Ivor reagoval aj na otázku, ako sa slovenskí kriminalisti vyrovnávajú nielen s aktuálnou situáciou v oblasti organizovaného zločinu, a ako postupne riešia aj staré prípady. "Vtedy to bol stav, ktorý som spomínal, že ten rešpekt a autorita bola budovaná v jednotlivých skupinách veľmi násilnými a brutálnymi spôsobmi a to boli aj obmedzené možnosti na odhaľovanie a získavanie dôkazov zo strany polície proti tým skupinám. Veď aj v súčasnosti sa nachádzajú rôzne mŕtvoly, ktoré boli pozostatkom bojov organizovaných skupín. Alebo sa začínajú získavať dôkazy o pravých páchateľov týchto brutálnych zločinov".

"To je dané tým, že máme legislatívu, ktorá nám to umožňuje, najmä inštitút spolupracujúceho obvineného alebo takzvaného korunného svedka. Mnohí príslušníci podsvetia to začínajú využívať najmä vo svoj prospech a rozprávať o tom, čo sa stalo niekedy pred desiatimi-dvadsiatimi rokmi," zdôraznil na záver Ivor.

Do obľúbeného baru pápayovcov Fontána v Dunajskej Strede vtrhli 25. marca 1999 po 19.15 h traja maskovaní muži - falošní policajti - a v priebehu niekoľkých minút postrieľali desať mužov. Na mieste zahynulo deväť osôb, desiata obeť zomrela neskôr v nemocnici. Obeťami boli členovia miestnej mafie a boss dunajskostredského podsvetia a údajný vodca slovenského podsvetia Pápay, ktorý bol kedysi zápasníkom a pracoval pre bývalého šéfa slovenského podsvetia Miroslava Sýkoru. Pápay sa dostal na slobodu z väzenia po udelení amnestie exprezidentom Václavom Havlom. Pápayovci prišli do baru údajne hrať karty, no viaceré zdroje uvádzali, že ich všetkých na stretnutie vylákali.

Obvinenými boli v tejto kauze hromadnej vraždy bratia Csaba a Szilárd Raiszovci, Árpád Szamaránszky a údajný objednávateľ vraždy Lájos Sátor. Ďalším z aktérov kauzy vyvraždeného pápayovského gangu bol Andrej Reisz. Všetci sa napokon stratili bez stopy okrem Arpáda Szamaránszkeho, ktorý zahynul v roku 2005 pri autonehode. V októbri 2011 Krajský súd v Trnave zastavil trestné stíhanie bratov Szilárda a Csabu Raiszovcov, ktorí boli obžalovaní z podielu prípravy vyvraždenia gangu pápayovcov, keďže súrodenci zomreli.

V marci 2011 masmédiá na Slovensku priniesli správu, že v spustnutom areáli družstva v osade Čófta — súčasti Dunajskej Stredy —sa našli telesné pozostatky dvoch mužov. Malo ísť o telá nezvestných bratov Csabu a Szilárda Raiszovcov, ktorí figurovali v najväčšej mafiánskej poprave v SR. Z ich vraždy v tom istom roku polícia obvinila Sátora, ktorý bol vtedy v policajnom pátraní.

Prezident: Odkaz obetí fašizmu je aktuálny aj v súčasnosti

Prezident pripomenul, že tento rok si nepripomíname iba 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny, ale aj oslobodenie Bratislavy a ďalších miest a obcí v rámci celého Slovenska.

- Letecký útvar Ministerstva vnútra (MV) SR prostredníctvom aktivácie modulu EURACARE Flight & Shelter v stredu evakuoval 13 pediatrických pacientov pochádzajúcich z Pásma Gazy spolu s ich rodinnými príslušníkmi.

- Pozostalí po policajtoch a vojakoch budú k vyplácanému úmrtnému dostávať aj príplatok. Pôjde o jednorazovú sociálnu dávku vo výške 50.000 eur.

- Alexandra Ovečkina delia už iba dva góly od vyrovnania historického zápisu v hokejovej NHL. V noci na štvrtok skóroval v treťom dueli za sebou a dostal sa na métu 892 gólov v základnej časti.

- Maďarská vláda sa rozhodla ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde (ICC). Vo štvrtok to potvrdil šéf úradu vlády Gergely Gulyás. V ten istý deň do Maďarska pricestoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu, na ktorého ICC vydal zatykač.

- Spoločnosť Volkswagen (VW) Slovakia uzavrela rok 2024 so solídnymi výsledkami. Obrat sa zvýšil medziročne o 6 % na 12,5 miliardy eur a zisk pred zdanením o 11 % na 355 miliónov eur.

- Ruská generálna prokuratúra prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti Telegram označila za nežiadúcu činnosť neziskovej organizácie na podporu prevencie pred vírusom HIV. Jej zakladateľom je hudobník Elton John. Informuje TASR podľa správy ruskej agentúry TASS.

- Lekár z Kliniky plastickej chirurgie v Nemocnici Ružinov v Bratislave mal pozitívny výsledok na nedovolené látky.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali štvrtkové rokovanie termínovaným bodom, a to vládnym návrhom zákona o podpore prioritných okresov, ktorého predkladateľom je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

- Záver stredajšieho istanbulského futbalového derby medzi Fenerbahce a Galatasarayom (1:2) priniesol bizarný incident. Tréner domácich Jose Mourinho po konci štvrťfinálového duelu Tureckého pohára napadol kormidelníka hostí Okana Buruka, ktorého potiahol za nos.

- Slovenská verejnosť a kultúrna obec sa vo štvrtok rozlúči s popredným filmovým, divadelným a rozhlasovým hercom Štefanom Kvietikom.

- Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Kremnice sprístupnia vo štvrtok v Štátnom archíve v Banskej Bystrici, pracovisko Archív Kremnica, verejnosti výstavu s názvom Oslobodenie Slovenska 1945.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pricestoval vo štvrtok skoro ráno do Maďarska. S odvolaním sa na status maďarského ministra Kristófa Szalaya-Bobrovniczkého o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Palestínske militantné hnutie Hamas Hnutie odmietlo najnovší izraelský návrh na prímerie v palestínskom Pásme Gazy, uviedli v stredu pre agentúru AFP dvaja predstavitelia tohto hnutia, píše TASR.

- Hokejisti Caroliny Hurricanes a Toronta Maple Leafs si v noci na štvrtok zabezpečili účasť v play off NHL. Carolina zdolala doma Washington Capitals 5:1.

- Viaceré západné štáty považujú clá, ktoré americký prezident Donald Trump zaviedol na obchodných partnerov USA, za nesprávny krok a chcú sa pokúsiť o dohodu s USA. Vyplýva to z prvých reakcií západných politikov na Trumpovo.

- Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot v stredu varoval, že vojenská konfrontácia s Iránom bude „takmer nevyhnutná“, ak rozhovory o jeho jadrovom programe budú neúspešné.

- Nové clá, ktorých zavedenie prezident USA Donald Trump oznámil v stredu vo Washingtone, začnú platiť 5. a 9. apríla. S odvolaním sa na Biely dom o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Väčšina poslancov Európskeho parlamentu chce, aby Európska únia reagovala rozhodne na ruskú agresiu na Ukrajine, konflikt na Blízkom východe aj na návrat tzv. veľmocenskej politiky. Vyplýva to zo stredajšieho vyhlásenia EP, na ktoré sa odvoláva TASR.

- Členské štáty NATO v prvých troch mesiacoch tohto roka prisľúbili Ukrajine bezpečnostnú pomoc za viac než 20 miliárd dolárov, oznámil v stredu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte.

- Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok uviedla, že EÚ je pripravená reagovať na nové colné tarify, ktoré v stredu 2. apríla oznámil americký prezident Donald Trump.