Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Slovensko

J. Edelstein a A. Danko navštívili Múzeum holokaustu v Seredi

Na snímke zľava predseda Knesetu štátu Izrael Juli-Joel Edelstein, predseda Národnej rady SR Andrej Danko a riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan počas tlačovej konferencie po prehliadke Múzea holokaustu v Seredi vo štvrtok 22. júna 2017. Foto: FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Areálom bývalého zberného tábora ich sprevádzal riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan.

Sereď 22. júna (TASR) – Predseda Knesetu štátu Izrael Juli-Joel Edelstein, ktorý je na návšteve Slovenska, si dnes v sprievode predsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka (SNS) prezrel Múzeum holokaustu v Seredi. Areálom bývalého zberného tábora ich sprevádzal riaditeľ Múzea židovskej kultúry (MŽK) Pavol Mešťan.



V barakoch MŽK umiestnilo expozíciu, ktorá pripomína pobyt a deportácie Židov počas druhej svetovej vojny. Mešťan v závere prehliadky upriamil pozornosť na časť múzea, ktorá je venovaná tým Slovákom, ktorí pomohli slovenským Židom zachrániť sa a sú nositeľmi ocenenia Spravodlivý medzi národmi. „Slovensko je jednou z krajín, ktorá má takýchto ľudí najviac na svete,“ pripomenul. Andrej Danko po skončení prehliadky povedal, že "kto prejde tými miestami, nemôže zostať chladným. Ak dnes niekto spochybňuje holokaust, musíme s ním tvrdou rukou bojovať. Dnes máme na Slovensku veľa prejavov a vyjadrení, ktoré sa vracajú k obdobiu holokaustu a neboja sa spochybňovať ho. Každému takémuto by som odporučil, dokonca ho prinútil, aby si prešiel múzeum. Kto prejde a neskloní hlavu, neroztrasie sa, nerozochveje sa, nie je človekom". Je čas podľa neho povedať prepáčte, ale aj zastaviť tých, ktorí holokaust spochybňujú. "Budem v tomto smere pokračovať v legislatívnej činnosti a ďakujem J.-J. Edelsteinovi, že mi pomôže pri niektorých definíciách, ktoré nám pomôžu zlepšiť naše trestné zákony, aby sme takýchto ľudí dostávali tam, kam patria, do väzenia," dodal Danko.



Predseda Knesetu povedal, že oceňuje, Slovensko sa dokáže úprimným spôsobom vyrovnať s temnými stránkami svojej minulosti, "ktorá je nesmierne komplikovaná". Poďakoval znovu za tých, ktorým slovenskí občania zachránili svojou odvahou počas vojny životy. Dodal, že vníma stúpajúce prejavy xenofóbie a antisemitizmu vo svete, preto je podľa neho dôležité pripomínať najmä mladej generácii aj formou, ako je seredské múzeum, čo holokaust bol a čo znamená. "Cením si, že aj takýmto spôsobom budete šíriť povedomie o tejto otázke," povedal J.-J. Edelstein a povedal, že verí, že priateľstvo medzi Slovenskom a Izraelom sa bude prehlbovať.

Danko bude pokračovať v iniciatíve, aby návšteva Múzea holokaustu bola povinná pre každú základnú školu



Bezplatný vstup pre žiakov základných škôl by mal platiť od budúceho školského roka pri návšteve Múzea holokaustu v Seredi. Ohlásil to dnes predseda NR SR Andrej Danko po skončení prehliadky múzea, na ktorej sa zúčastnil spolu s predsedom izraelského Knesetu Julim-Joelom Edelsteinom.

Danko uviedol, že umožnenie návštevy žiakom škôl vyplýva z operatívnej dohody s ministrom školstva. "Sám som inicioval túto možnosť, pretože je veľmi dôležité podporiť povedomie našich detí aj v tomto smere," povedal predseda NR SR a dodal, že bude pokračovať v iniciatíve, aby návšteva Múzea holokaustu bola povinná pre každú základnú školu na Slovensku. Je podľa neho dôležité, aby bolo deťom umožnené spoznať túto kapitolu dejín slovenského národa. Informáciu o bezplatnom vstupe ocenil aj vedúci múzea Martin Korčok.

Múzeum holokaustu otvorili v januári 2016, je umiestnené v bývalých barakoch zberného tábora židov. Z neho deportoval nacistický režim v priebehu rokov 1942 až 1944 viac ako 10.000 občanov židovskej národnosti do koncentračných táborov. V prvej etape od marca do októbra 1942 odišlo z neho 57 železničných transportov. V druhej etape, po potlačení SNP, tam sústredili židov, ktorí ešte zostali na území Slovenska. V tábore boli vystavení krutému zaobchádzaniu a vraždám. Posledný transport odišiel zo Serede 31. marca 1945 do Terezína. Sereď je jediné miesto, kde sa zachovali pôvodné objekty tábora. V máji 2009 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.