Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 25. december 2024
< sekcia Slovensko

J. Kollár varoval pred daňovým šialenstvom jednofarebnej vlády

Jozef Kollár Foto: TASR/Štefan Puškáš

V rozprave k Programovému vyhláseniu vlády SR na to dnes v parlamente upozornil opozičný politik Jozef Kollár (SaS) s tým, že Slovákov možno čaká daňové šialenstvo jednofarebnej vlády.

Bratislava 9. mája (TASR) - Slovensko čakajú počas vlády Roberta Fica (Smer-SD) vyššie dane, viac regulácie a intenzívnejšia intervencia štátu do ekonomiky. V rozprave k Programovému vyhláseniu vlády SR na to dnes v parlamente upozornil opozičný politik Jozef Kollár (SaS) s tým, že Slovákov možno čaká daňové šialenstvo jednofarebnej vlády.

Rast daní bude podľa neho smerovať k možnej likvidácii strednej vrstvy obyvateľstva a "ultrabohatí pred takýmto šialenstvom odídu", na platenie daní z príjmov si zaregistrujú podnik v zahraničí. Svedčí o tom aj situácia v susednej Českej republike, kde takto už urobil napríklad koncern Škoda.

Kollár upozornil aj na fakt, že ak by aj vláda navýšila takýmto spôsobom príjmy, otázne je, či ich bude vedieť použiť na zoštíhlenie štátu. "Slovensko potrebuje zásadnú rekonštrukciu výdavkovej strany rozpočtu," uviedol s tým, že k tomuto by musel Smer-SD urobiť kompromis s vlastnou ideológiou strany.

Celé Programové vyhlásenie vlády označil za dokument s jasnou absenciou odbornosti, a to aj napriek tomu, že jeho veľkú časť písali experti Slovenskej akadémie vied. "Bezradná vláda, socialistický experiment jednej strany," zhodnotil. Smer-SD bude mať podľa neho problém práve s vládnutím, ak sa pod týmto pojmom myslí predovšetkým efektívna a užitočná správa vecí verejných.

Za popletenie hodnôt označil tvrdenia vládnucej strany, že nepotrebuje opozíciu a ide vládnuť so sociálnymi partnermi. Práve títo totiž majú úplne iné priority ako vláda. "Je to idylka na pár týždňov či mesiacov. Táto sa skončí akonáhle dôjde k napĺňaniu všetkého toho, čo im sľubovali na desiatkach stretnutí," pripomenul.

Kollár však podotkol, že vládny dokument má aj svoje chvályhodné stránky. "Prihlásenie sa ku konsolidačnému úsiliu bývalej vlády znížiť deficit do roku 2013 pod 3 %," dodal. Pozitívne je aj deklarované úsilie naštartovať rast. "Aj ohlásená reforma verejnej správy, aj keď ešte nepoznáme detaily," uviedol s tým, že práve tu majú šancu prejsť aj menej populárne riešenia, keďže vláda jednej strany nepotrebuje pristupovať ku kompromisom s partnermi v koalícii.