Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 27. jún 2024Meniny má Ladislav a Ladislava
< sekcia Slovensko

J. Žitňanská: Poradenské centrá musíme podporovať a nie likvidovať

Na snímke Jana Žitňanská. Foto: TASR/Martin Baumann

Podľa europoslankyne sú súkromné centrá špeciálno-pedagogického poradenstva patriace pod rezort školstva v súčasnosti podfinancované.

Bratislava 4. decembra (TASR) – Súkromným centrám špeciálno-pedagogického poradenstva (CŠPP) hrozí likvidácia. Tvrdí to europoslankyňa Jana Žitňanská. Podľa jej slov je ich potrebné podporovať a nie likvidovať. TASR o tom informovala Barbora Kocianová, asistentka Žitňanskej.

Podľa europoslankyne sú súkromné CŠPP patriace pod rezort školstva v súčasnosti podfinancované. Pri ich práci sa na rozdiel od štátnych centier nezohľadňuje počet a miera náročnosti výkonov, musia si hradiť prevádzkové náklady, kúpu testov či pomôcok a na rozdiel od štátnych nemôžu byť dofinancované podľa potreby štátom. Existuje niekoľko okresov, kde fungujú len súkromné CŠPP a v prípade zníženia koeficientu a ich následného zániku by deti so zdravotným postihnutím dokonca ani nemali možnosť využiť služby poradní z okolitých okresov, nakoľko sú preťažené.

V celom systéme CŠPP podľa Žitňanskej chýbajú odborní zamestnanci. "Mnohé rodiny sa v dôsledku zdravotného postihnutia dieťaťa nie raz dostávajú do ťažkej finančnej situácie a nemajú peniaze navyše, aby cestovali za týmito službami desiatky kilometrov," uviedla europoslankyňa. Ako ďalej doplnila, sieť podporných a poradenských služieb regionálne absentuje a v niektorých okresoch je až alarmujúca.

"Nie je možné pripustiť redukciu zariadení, ktoré už existujú. Znížením normatívu hrozí nielen ich redukcia, ale aj úplná likvidácia. Neštátne CŠPP sú pritom často jediné, ktoré sú k dispozícii a dokážu sa postarať o deti so zdravotným postihnutím," povedala s tým, že sa snažia poskytnúť kvalitnú a profesionálnu starostlivosť často aj v teréne, a to aj napriek dlhodobému poddimenzovanému financovaniu, ktoré pretrváva už dlhšie obdobie. Podľa jej slov detí so zdravotným postihnutím každý rok pribúda, čím rastie aj potreba poskytovania podpory, pomoci a poradenstva.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) v rámci pripomienkového konania žiadalo zníženie koeficientu pre dieťa v súkromných CŠPP z 2 na 1. Objem financií na klienta prechádza v 100-percentnej výške na obec, pričom v súlade s nariadením vlády by obce mali minimálne 88 percent normatívu vyčleniť na dieťa v poradenskom zariadení. Obec môže 12 percent prostriedkov využiť na iný účel. Hoci Ministerstvo financií SR pripomienku neakceptovalo, podľa Žitňanskej nie je vylúčené, že zástupcovia ZMOS-u budú aj naďalej vyvíjať úsilie, aby svoj zámer presadili.

Komunikačný odbor Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre TASR uviedol, že eviduje snahu ZMOS o úpravu koeficientu na žiaka v neštátnom CŠPP, avšak s touto zmenou nesúhlasí. V súčasnosti prebieha komplexná analýza poradenských zariadení, štátnych i neštátnych. "Cieľom je poukázať na nedostatky v tejto oblasti a následne navrhnúť riešenie prostredníctvom analýzy preukázaných problémov. Napríklad personálne zabezpečenie, dovybavenie poradenských zariadení diagnostickými nástrojmi, zabezpečenie jednotného metodického usmerňovania poradenských zariadení, zabezpečiť jednotné štatistické vykazovanie v poradenských zariadeniach, upraviť činnosti a cieľové skupiny pre jednotlivé poradenské zariadenia," priblížil komunikačný odbor rezortu školstva.

Úpravu financovania poradenských zariadení chce ministerstvo navrhnúť s účinnosťou od 1. januára 2019.