Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 19. september 2024Meniny má Konštantín
< sekcia Slovensko

Ján Johanides, autor kultovej knihy Súkromie, sa narodil pred 90 rokmi

Ilustračná snímka. Foto: TASR- Roman Hanc

Narodil sa 18. augusta 1934 v Dolnom Kubíne, kde študoval na miestnom gymnáziu.

Dolný Kubín/Bratislava 17. augusta (TASR) - Už v knižnom debute, v zbierke noviel Súkromie z roku 1963 ukázal príklon k vtedajším moderným filozofickým a literárnym prúdom, akými boli existencializmus či tzv. nový román. Aj preto sa považuje za jednu z najvýznamnejších osobností modernej slovenskej literatúry.

V nedeľu 18. augusta uplynie 90 rokov od narodenia spisovateľa a esejistu Jána Johanidesa.

Narodil sa 18. augusta 1934 v Dolnom Kubíne, kde študoval na miestnom gymnáziu. Po maturite začal v roku 1954 študovať históriu, estetiku a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Štúdium však nedokončil a od roku 1957 pracoval na rôznych pozíciách.

Najprv ako podnikový psychológ v závode Tesla v Nižnej na Orave. V rokoch 1961 - 1963 pôsobil ako referent literárneho oddelenia Zväzu slovenských spisovateľov. Ako dramaturg magazínu Mestského domu kultúry a osvety a Mestského národného výboru v Bratislave pracoval v rokoch 1963 - 1964.

Do Dolného Kubína sa vrátil v roku 1965, ale zakrátko sa presťahoval do Martina, žil aj v Trnovci nad Váhom a od roku 1972 sa natrvalo usadil v Šali. V 80. rokoch 20. storočia pôsobil aj ako odborný pracovník Ústavu umeleckej kritiky a divadelnej dokumentácie.

Do slovenskej literatúry vstúpil na stránkach dnes už legendárneho časopisu Mladá tvorba v roku 1958. Knižne debutoval v roku 1963 zbierkou noviel Súkromie, v ktorej riešil problém osamelosti, úzkosti a strachu. Týmto existenciálnym témam sa venoval aj v knihe Podstata kameňolomu (1965). Johanidesovu prvú tvorivú etapu uzatvára surrealisticky ladená novela Nie z roku 1966.

Pred nútenou odmlkou počas normalizácie ešte stihol napísať niekoľko rozhlasových a televíznych hier, keď spracoval niektoré svoje poviedky ako napríklad Spoznávanie či Najfantastickejší večer najslávnejšieho herca. Spoločne s režisérom Dušanom Hanákom napísal aj príručku Literárny scenár filmu (1967).

Trpezlivé a dôkladné pozorovanie života a človeka pretavil Johanides aj do próz svojho druhého tvorivého obdobia, ktoré sa po nútenej odmlke začalo až v roku 1978, keď sa k publikovaniu vrátil ekologicky ladenou prózou Nepriznané vrany. Po nej nasledovala novela Balada o vkladnej knižke (1979), v ktorej skritizoval konzumný spôsob života.

V historickom románe Marek koniar a uhorský pápež (1983) si po námet zašiel na začiatok 16. storočia. Na príbehu koniara Marka a uhorského kardinála Bakozciho ukázal, ako môže byť obojstranne obohacujúci vzťah dvoch ľudí pochádzajúcich z odlišného prostredia.

Prostredníctvom štyroch noviel v knihe Pochovávanie brata (1987) sa opäť vrátil k problémom súčasníkov. Príbeh dvoch bývalých väzňov koncentračného tábora zobrazil v románe Slony v Mauthausene (1985), v ktorom odsúdil násilie a netoleranciu. Koncom 80. rokov 20. storočia mu vyšla aj novela Najsmutnejšia oravská balada (1988).

Výrazný psychologický podtón má román Previesť cez most (1991), v ktorom sú hlavnými témami úzkosť i strach a príčiny ich vzniku. V tom istom roku Johanidesovi vyšla aj dvojnovela Zločin plachej lesbičky - Holomráz a o rok neskôr próza Krik drozdov pred spaním.

Drsnú realitu tzv. turbokapitalizmu 90. rokov 20. storočia na Slovensku opísal v novele Kocúr a zimný človek (1994). Komunistickú totalitu zasa odmietol v próze Trestajúci zločin (1995).

Na podobenstve založil novely Nositeľ čarodejného jednorožca (napísanej ešte v 60. rokoch, ale vydanej až v roku 1997) a Veliteľ jednotného uhla pohľadu z roku 1997. Bohaté a originálne Johanidesovo dielo dopĺňajú prozaické knihy Dívaj sa do modrých očí Londýna (ocenené Prémiou P.E.N klubu, 2000), Nepriestrelná žena (2002) a Hmla na našej trpezlivosti (2005).

Knižne vydal aj reprezentatívnu esej Rembrandt (1995) a ďalšie eseje a rozhovory zhrnul do knihy Identita v kríze (1996).

Johanidesovu tvorbu preložili do viacerých jazykov a získal za ňu niekoľko ocenení, okrem iných Cenu vydavateľstva Slovenský spisovateľ a Cenu Dominika Tatarku, obidve v roku 2002 za knihu Nepriestrelná žena. Od roku 2010 sa na pamiatku spisovateľa a tiež ako podpora mladým autorom udeľuje Cena Jána Johanidesa.

Prozaik a esejista, ktorý sa významnou mierou pričinil o rozvoj modernej slovenskej prózy, zomrel 5. júna 2008 v Šali vo veku 73 rokov.



Zdroje: www.litcentrum.sk; Slovník slovenských spisovateľov 20. storočia, Spolok slovenských spisovateľov, Slovenská národná knižnica, 2001