Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 17. máj 2025Meniny má Gizela
< sekcia Slovensko

JAVORČÍKOVÁ: Vraždu dozorcov z Leopoldova považujem za vážne memento

Kombo snímka, leopoldovská väznica, K.Javorčíková Foto: TASR/archív K.Javorčíkovej

Ľudsky šokujúce bolo poznanie veľkej brutality a bezcitnosti k zavraždeným, a premysleného plánu, ako dosiahnuť útek bez ohľadu na akékoľvek tragické a nezvratné následky, uviedla exprokurátorka.

Bratislava 23. novembra (TASR) - Vražda piatich dozorcov vo väzení v Leopoldove, od ktorej dnes uplynulo 25 rokov, je vážne memento a dôležitý spoločenský odkaz. Uviedla dnes pre TASR vtedajšia dozorujúca prokurátorka krvavého prípadu a súčasná sudkyňa Krajského súdu v Bratislave Katarína Javorčíková.

Všetko o vzbure v Leopoldove si prečítajte tu.


"Prípad hromadnej vraždy príslušníkov väzenskej stráže v Leopoldove v roku 1991 som určitý čas osobne dozorovala ako trestná prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave. Vyšetrovateľom prípadu bol v tom čase JUDr. Peter Vačok," pripomenula Javorčíková.

"Jeden z najtragickejších prípadov hromadnej vraždy v novodobých dejinách nášho štátu určitým spôsobom súvisel s takzvanou veľkou leopoldovskou vzburou väzňov v roku 1990. Vtedy sa právam väzňov venoval veľký spoločenský záujem najmä zo strany politikov do tej miery, že počas Štedrého večera roku 1990 v hlavnom vysielacom čase bola v televízii diskusia na túto tému. Podľa môjho názoru práve v tomto čase a pod vplyvom takejto spoločenskej klímy mohli nadobudnúť väzni odsúdení aj za závažnú násilnú činnosť pocit, že majú svoje práva, ktoré spoločnosť musí rešpektovať. Mohlo to nepochybne zvýšiť ich pocit sebavedomia a možnosti presadenia aj v podmienkach tzv. ťažkého žalára do tej miery, že sa rozhodli zorganizovať hromadný útek z väznice," zdôraznila ďalej bývalá prokurátorka.



"Ja osobne som sa zúčastnila rekonštrukcie celého priebehu vrážd v objekte väznice. Ľudsky šokujúce bolo poznanie veľkej brutality a bezcitnosti k zavraždeným, a premysleného plánu, ako dosiahnuť útek bez ohľadu na akékoľvek tragické a nezvratné následky. Komplikované vo vyšetrovaní bolo najmä ustálenie miery zavinenia obžalovaných v rámci ich organizovanej skupiny na jednotlivých skutkoch. Ich spáchanie pritom umožnilo určité, ľudsky pochopiteľné zlyhanie prvého zo zavraždených dozorcov, ktorý zanedbal potrebnú ochranu a pustil odsúdeného Polgáriho z izolovaného priestoru do svojej blízkosti. Tento tragický prípad považujem za vážne memento a dôležitý spoločenský odkaz. Aby sa na jednej strane právam väzňov venovala náležitá pozornosť, aby podmienky vo väzniciach boli ľudsky dôstojné a umožňovali aj prevýchovný účinok na odsúdených. Na druhej strane odsúdení musia cítiť aj dostatočný represívny účinok trestu a mala by byť dostatočne zabezpečená ochrana väzenského personálu," dodala na záver pre TASR exprokurátorka a sudkyňa Javorčíková.



Masaker v leopoldovskej väznici, považovanej za bývalého režimu za najprísnejšie väzenie s tvrdými podmienkami, sa odohral 23. novembra 1991, keď sa skupina väzňov dohovorila o úteku. Boli to Ondrej Harvan (30), odsúdený predtým za vraždu na 23 rokov, Dalibor Bajger (20), odsúdený predtým na 11 rokov, Tibor Polgári (30) za vydieranie a lúpežné prepadnutie, odsúdený predtým na deväť rokov, Vladimír Duda (25), odsúdený predtým za krádeže na osem rokov, Miloš Uriga (22), odsúdený za lúpež na sedem rokov, Bartolomej Botoš (26), odsúdený predtým za násilnú trestnú činnosť na desať rokov, Václav Fedák (21), odsúdený predtým na štyri roky. Vyšetrovanie neskôr preukázalo, že útek plánovali od októbra a boli odhodlaní ujsť za každú cenu.

Prvou obeťou utekajúcich väzňov sa stal dozorca František Svoboda. Po skončení sčítania väzňov ho Polgári požiadal, aby mu otvoril mrežu, pretože chce do schránky vhodiť list. Keď tak dozorca urobil, Polgári ho napadol. Vzápätí sa k nemu pridal Uriga, ktorý ho niekoľkokrát bodol nožom. Svoboda na mieste zomrel. Väzni sa presunuli do kancelárie, kde spútali a brutálne zbili štyroch dozorcov. Obliekli si ich uniformy a dostali sa až k bránam väznice. Odcudzili dva samopaly a štyri pištole. Tam na mieste usmrtili štyroch strážcov a ďalším dvom spôsobili ťažké zranenia. Posledného zobrali so sebou ako rukojemníka. Spolu s ním sa ešte vrátili do oddielu, aby vyslobodili posledného komplica. Keďže jeden z väzňov sa im postavil do cesty, vodca vzbury Polgári ho zastrelil.

Počas úteku väzni kradli autá, na ktorých chceli podľa plánu utiecť cez Poľsko, a potom loďou do Austrálie. V priebehu 20 hodín ich však vďaka rozsiahlej policajnej akcii chytili. Jediné zranenie utrpel Polgári, ktorý sa chcel brániť streľbou pomocou ukradnutého samopalu. Na začiatku februára 1993 bol vynesený nad utečencami a vrahmi rozsudok. KS v Bratislave odsúdil na doživotný trest Ondreja Harvana, Tibora Polgáriho a Miloša Urigu. Vladimír Duda bol odsúdený na 13 rokov väzenia, Dalibor Bajger a Václav Fedák na 15 rokov a Bartolomej Botoš na 18 rokov. Odsúdený Ondrej Harvan sa v cele krátko po vynesení rozsudku obesil. Fedáka pustili z väzenia v roku 2009 a Dudu v roku 2011. Bajgera prepustili v minulom roku. Polgári môže požiadať o podmienečné prepustenie v roku 2018. Uriga môže o podmienečné prepustenie požiadať v roku 2022. Botošovi končí výkon trestu odňatia slobody v novembri budúceho roku.

Troch príslušníkov väzenskej stráže zavraždil Polgári, ktorý sa už 20 mesiacov predtým, v marci 1990, zviditeľnil pri veľkej vzbure v Leopoldove. Táto veľká vzbura v najťažšom väzení bývalého socialistického režimu sa začala 15. marca 1990.

VEĽKÁ PREPOVEĎ POČASIA: Prízemný mráz v máji? Mrznúť môže aj neskôr

Na juhozápadnom Slovensku tesne nad zemou klesla teplota vzduchu na - 4 °C.

- Novým predsedom nemeckej Slobodnej demokratickej strany (FDP) sa v piatok stal 48-ročný Christian Dürr.

- Železničná doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená. Vlaky už jazdia po oboch koľajach. Železničná spoločnosť Slovensko o tom informovala na sociálnej sieti.

- Mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou by sa mohli konať vo Vatikáne, oznámil v piatok vatikánsky štátny tajomník kardinál Pietro Parolin, podľa ktorého pápež Lev XIV. v prípade potreby poskytne Vatikán ako miesto na takého rozhovory.

- Na väčšine územia SR treba počítať z piatka na sobotu (17. 5.) s prízemným mrazom. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe. Vydal výstrahu prvého stupňa.

- Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov po rokovaniach s Ruskom v Istanbule uviedol, že ďalším krokom by malo byť stretnutie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a šéfa Kremľa Vladimira Putina.

- Hasiči aktuálne zasahujú pri tragickej nehode na Jazdeckej ulici v Prešove, kde došlo k zrážke vlaku s človekom. Osoba utrpela zranenia nezlúčiteľné so životom.

- Vláda SR v piatok rozhodovala per rollam o postoji Slovenska k tzv. pandemickej dohode. Vyplýva to z informácií zverejnených na webe Úradu vlády SR.

- Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu po jednej koľaji. Plná prevádzka, po oboch koľajach, by mala byť obnovená v piatok približne o 23.00 h. Železničná spoločnosť Slovensko o tom informovala na sociálnej sieti.

- Hasiči v piatok zasahovali pri horiacom autobuse na D1 v katastri obce Závažná Poruba. Z dôvodu silného zadymenia bola diaľnica uzavretá v celej šírke.

- Polícia v Banskej Bystrici pátra po dvoch sestrách, sedemročnej Sadie Izabele a štvorročnej Ivy Anabele, ktoré sú nezvestné. Informovala o tom v piatok na sociálnej sieti banskobystrická krajská polícia.

- Vysoký krvný tlak môže zvýšiť riziko demencie, je však nutné merať si ho správne. Aspoň hodinu pred meraním nie je vhodné piť alkohol, kávu a fajčiť. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ).

- Ukrajinsko-ruské rokovania v Istanbule sa v piatok po asi dvoch hodinách skončili. S odvolaním sa na zdroj z tureckého ministerstva zahraničných vecí o tom informovala agentúra AFP, píše TASR. O skončení rokovaní priniesla správu aj ruská tlačová agentúra TASS.

- V prípade niekoľkomiliónového podvodu, ktorý odhalili na miestnom úrade (MiÚ) v bratislavskej Petržalke, vedie polícia trestné stíhanie vo veci zločinu sprenevery. Obvineniu čelí 27-ročný René H.

- Sudkyňa Joanne Hirstová v meste Manchester v Spojenom kráľovstve v piatok poslala do väzby americkeho speváka Chrisa Browna v súvislosti s napadnutím v londýnskom nočnom klube z roku 2023.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok na summite Európskeho politického spoločenstva v albánskej Tirane vyzval Západ na „rázne“ kroky proti Moskve a uvalenie nových sankcií v prípade, že mierové rokovania v Istanbule neprinesú prielom.

- Česko od nedele zruší zákaz dovozu zvierat náchylných na slintačku a krívačku zo Slovenska a Maďarska. Rozhodla o tom Štátna veterinárna správa (SVS) ČR, ktorá zároveň zruší aj zákaz dovozu sena, slamy a zeleného krmiva a uvoľní pravidlá na dovoz živočíšnych produktov.

- Predprimárne vzdelávanie je najlepšia podpora, akú štát môže mladým rodinám s deťmi dať. Je to najúčinnejšia investícia do vzdelania, akú môže vláda urobiť. Vyhlásil to minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáš Drucker (Hlas-SD).

- Niekdajšiemu bosovi bratislavskej skupiny piťovcov Jurajovi O. uložil ŠTS pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iné úhrnný nepodmienečný trest väzenia na 14 rokov a šesť mesiacov so zaradením na stredný stupeň stráženia.

- Slovenská správa ciest (SSC) v piatok predpoludním skončila odstraňovanie nosnej konštrukcie sanovaného mosta ponad železničnú trať v Poprade.

- Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA).