Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

K zadržanému Slovákovi v Iráne sa slovenská diplomacia nevie dostať

Foto: Internet

Ako zdôraznil, slovenský rezort diplomacie na prípade intenzívne pracuje a podnikne ďalšie potrebné kroky.

Teherán/Bratislava 22. januára (TASR) - Zastupiteľský úrad SR v Teheráne požiadal iránsku stranu o umožnenie návštevy zadržaného slovenského občana. Napriek opakovaným telefonickým aj notifikovaným žiadostiam zatiaľ nebol umožnený takýto kontakt s naším občanom, uviedol dnes pre TASR hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Boris Gandel.

Ako zdôraznil, slovenský rezort diplomacie na prípade intenzívne pracuje a podnikne ďalšie potrebné kroky.

Iránska tlačová agentúra Mehr informovala o odhalení skupiny údajných špiónov CIA ešte 17. januára. Iránske ministerstvo zahraničných vecí podľa nej uviedlo, že k odhaleniu došlo v rámci "nepretržitých a promptných operácií", ktorých časť sa vykonávala napríklad aj vo Francúzsku či v ďalších krajinách.

Slovenského občana Mateja Valucha (26), ktorého označili za spojku CIA a vykonávateľa tajného plánu CIA, podľa tlačovej agentúry zadržali iránski bezpečnostní agenti spolu s "ďalšími členmi protiiránskej skupiny".

"V roku 2008 som si zaregistroval webovú stránku NGR ponúkajúcu zamestnanie a podpísal zmluvy s prestížnymi európskymi spoločnosťami na poskytovanie kvalifikovaných expertov. V roku 2009 ma kontaktovala osoba s menom Steven Logano prostredníctvom e-mailu spoločnosti Prizma Company, údajne pre spoluprácu," citovala agentúra Mehr zadržaného slovenského občana.

"V prvých dňoch som zistil, že jeho pravé meno nie je Steven Logano a že je vysokopostaveným predstaviteľom CIA s misiou infiltrovať sa do elitných iránskych kruhov a získavať informácie o iránskom vývoji v technologickom priemysle," dodal podľa iránskej agentúry Slovák Valuch.

Logano, ako aj ďalší členovia údajnej špionážnej skupiny, padli do pasce iránskych bezpečnostných agentov, píše Mehr. Ako ďalej dodáva, v minulosti prišlo do Iránu s cieľom špionáže viacero Američanov. V súvislosti s biotechnologickým výskumom spomína agentúra mená Stephana Richmonda a Marka Anthonyho Vandiara, ako i ďalšieho nemenovaného občana Juhoafrickej republiky, Maroka, Malajzie či bližšie nešpecifikovanej východoázijskej krajiny. Tí sa mali podieľať na špionáži v oblasti počítačovej techniky a zhromažďovaní informácií o iránskom jadrovom programe, píše agentúra Mehr.