Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 23. október 2024Meniny má Alojzia
< sekcia Slovensko

Kaliňák: V otázke migrantov treba hovoriť o ľuďoch a nie o číslach

Na snímke minister vnútra SR Robert Kaliňák, archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann

Ministra vnútra mrzí, že sa debaty o relokáciách a presídľovaní zvrhli na čísla, ktoré už podľa neho môžu byť zastarané.

Brusel 20. júla (TASR) - Ministri vnútra členských krajín EÚ sa dnes stretli v Bruseli, aby prerokovali otázku, ako čo najefektívnejšie presídliť okolo 60.000 žiadateľov o azyl v priestore celej únie. Minister vnútra SR Robert Kaliňák zdôraznil, že sa postoj Slovenska v tejto otázke nemení a že treba hovoriť o ľuďoch a nie o číslach.

SR z hľadiska dobrovoľných prístupov k žiadateľom o azyl našlo podľa Kaliňáka niekoľko ciest, ktoré sa v minulosti ukázali ako úspešné. Dodal, že je "zásadným odporcom" robenia prázdnych gest, keďže napokon by väčšina žiadateľov aj tak skončila v krajinách, ako sú Nemecko alebo štáty Beneluxu.

"Platí to, čo som hovoril už dávnejšie. Zvýšenie nášho humanitárneho transferu, orientácia na rodiny s deťmi kresťanského vyznania, kde je šanca, že na Slovensku aj zostanú," spresnil Kaliňák.

Sem podľa neho patrí aj slovenská pomoc Rakúsku, kde ide o utečencov prichádzajúcich cez Grécko a Taliansko, ktorým sa EÚ snaží vyjsť administratívne v ústrety. Pri pomoci Rakúsku ide už o žiadateľov o azyl, ktorí nemajú veľmi vyhovujúce podmienky a preto susedská pomoc, akú ponúkame, je vhodným prejavom solidarity, je presvedčený Kaliňák.



Pred začatím zasadnutia Rady EÚ pre vnútorné záležitosti niektoré diplomatické zdroje EÚ naznačili, že dnešné rokovania nemusia byť úspešné a ministri sa nemusia dohodnúť ani na konečnom čísle 60.000 utečencov. Z toho ide o 40.000 relokácií azylantov, ktorí sa už nachádzajú na území Grécka a Talianska a 20.000 presídlencov z krajín Blízkeho východu utekajúcich pred občianskou vojnou.

Kaliňák v tejto súvislosti uviedol, že ho mrzí, že sa debaty o relokáciách a presídľovaní "zvrhli na čísla", ktoré už beztak môžu byť zastarané. Dodal, že o celkovom počte 60.000 azylantov sa hovorí už takmer dva mesiace, pričom situácia sa vyvíja a mení.

"Ako keby šlo zasadnutie ministrov financií. To je neprijateľné, ak hovoríme o ľudských životoch a o ohrozených rodinách s deťmi. My sa chceme zamerať práve na tie najohrozenejšie skupiny tak pri presídľovaní ako aj pri relokácii," skonštatoval Kaliňák. A zopakoval čísla z minulosti, že Slovensko ponúka 100 miest pre relokácie a 100 miest pre presídlenie, čo však treba vnímať spolu s humanitárnymi transfermi a pomoci pre Rakúsko. To podľa jeho slov "absolútne vyčerpá naše kapacity, ktoré dnes máme".

Šéf slovenského rezortu vnútra záverom dodal, že Slovensko si bude aj naďalej robiť svoju prácu v tejto oblasti, podobne ako aj po minulé roky, s dôrazom na poskytovanie pomoci najohrozenejším skupinám. A to bez ohľadu na to, či sa dnes v Bruseli ministri dohodnú alebo nedohodnú.

EÚ je v riešení otázky migrácie na začiatku cesty, myslí si český minister

Rokovania ministrov vnútra členských krajín EÚ o relokáciách a presídľovaní migrantov sú iba začiatkom dlhej cesty, ktorú musí Európa absolvovať. V rámci zasadnutia Rady EÚ pre vnútorné záležitosti v Bruseli to dnes uviedol minister vnútra Českej republiky Milan Chovanec.

Na snímke vpravo minister vnútra Českej republiky Milan Chovanec a vľavo podpredseda vlády SR a minister vnútra SR Robert Kaliňák
Foto: TASR/Vladimír Benko
Minister pripustil, že pozícia, s ktorou jeho krajina prišla na rokovania do Bruselu je prijať na územie ČR 1500 migrantov. Z toho ide o 1100 relokácií, čiže prevzatie žiadateľov o azyl z Talianska a Grécka, a o 400 azylantov z krajín mimo EÚ, hlavne z Blízkeho východu.

"Je to začiatok dlhej cesty. Nemôžeme si myslieť, že ak sa aj dnes dohodneme, všetko je vyriešené," upozornil Chovanec.

Európa musí podľa neho brať vážne skutočnosť, že migračná vlna neskončí s tým, že prijmeme 60.000 utečencov. Podľa jeho slov únia musí prijať opatrenia na postupné zmierňovanie tohto tlaku, lepšie riešiť návratovú politiku v prípade utečencov a vykonať kroky pre vytvorenie bezpečnostných táborov pre migrantov mimo územia EÚ.

Ocenil, že EÚ prešla z polohy povinných kvót pre azylantov na debaty o tom, ako môže celá situácia vyzerať o dva alebo o päť rokov.

Český minister sa zároveň prihovoril za dôraznejšiu pomoc EÚ pre Maďarsko, ktoré rovnako trpí migračným tlakom ako Grécko a Taliansko, ale nedostáva sa mu takej dôraznej podpory. Aj preto sa aj dnes ministri vnútra z krajín Vyšehradskej štvorky (V4) stretnú, aby koordinovali ďalšie kroky v otázke nelegálnej migrácie.

Chovanec zároveň uviedol, že podporuje výstavbu plota na maďarsko-srbskej hranici, ktorého účelom je evidovať a registrovať utečencov v súlade s predpismi a legislatívou EÚ.