Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 22. apríl 2025Meniny má Slavomír
< sekcia Slovensko

KALIŇÁK: Objektívna zodpovednosť začne naplno platiť na budúci rok

Na snímke podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák (vľavo) a prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Najneskôr od budúceho roku by sa mal na slovenských cestách začať naplno využívať inštitút objektívnej zodpovednosti. Umožniť to má projekt v hodnote 49 miliónov eur.

Bratislava 15. januára (TASR) – Najneskôr od budúceho roku by sa mal na slovenských cestách začať naplno využívať inštitút objektívnej zodpovednosti. Umožniť to má projekt v hodnote 49 miliónov eur, ktorý dnes predstavili minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-Sd) a policajný prezident Tibor Gašpar.

Inštitút objektívnej zodpovednosti, podľa ktorého môže polícia pokutovať aj bez zastavenia auta, zaviedol zákon od polovice roku 2012. Výraznejšiemu presadeniu do praxe doteraz bránil nedostatok financií v štátnom rozpočte na vybudovanie plnoautomatického systému.

Slovensko chce teraz využiť na tento účel eurofondy, čo majú umožniť zmenené priority v novom programovom období. Kaliňák vysvetlil, že projekt má našej krajine pomôcť splniť nový záväzok v oblasti bezpečnosti dopravy, podľa ktorého má do roku 2020 úmrtnosť na slovenských cestách klesnúť pod 200 obetí ročne.



Okrem zníženej úmrtnosti minister od projektu očakáva aj zníženie korupcie a sociálny efekt. „Systém bude zameraný na plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky,“ zdôraznil Kaliňák s tým, že nemá ísť prioritne o meranie rýchlosti a vyberanie pokút od vodičov.

Pôvodne plánovaných 290 kontrolných bodov chce polícia rozšíriť na 1341. Policajný prezident vysvetlil, že mapa ich rozmiestnenia je hotová. Vznikla na základe dvojročnej analýzy najrizikovejších miest, zdôraznil Gašpar.

Z takéhoto počtu bodov má byť podľa slov ministra iba 280 zameraných na rýchlu jazdu. Umiestnené budú najmä na cestách prvej triedy, ktoré sú v súčasnosti najnebezpečnejšie. Z 258 úmrtí počas vlaňajška zomrelo na nich až 112 ľudí, priblížil Kaliňák.

Zvyšných viac ako 1060 bodov bude zachytávať také dopravné priestupky ako zákaz predchádzania, otáčania a cúvania, prejazd cez železničné priecestie, zákaz zastavenia a státia, prejazd na červenú, zákaz vjazdu či zastavenia vozidla na "stopku".

Systém bude vybavený aj bodmi s dynamickými váhami. Tie okrem preťaženia ciest môžu sledovať aj takzvané karuselové podvody s DPH, pri ktorých Slovensko opúšťajú fiktívne naložené kamióny. Výstupy zo systému by mali tak byť k dispozícii Finančnej správe a tzv. daňovej kobre.

Kontrolné body by nemali byť skryté. Mapa bude podľa Kaliňáka zverejnená a prístupná všetkým vodičom. Priestor na korupciu pri vybavovaní dopravných priestupkov odstráni plnoautomatizovaný systém, ktorý vylúči kontakt medzi vodičom a poriadkovým orgánom, ktorý priestupok vybavuje.

Srdcom systému bude Centrum dopravných informácií, kde sa budú zbiehať všetky výstupy z kontrolných bodov. Minister informoval, že bude vybudované v mieste s vyššou nezamestnanosťou, pravdepodobne v Banskej Bystrici. Z odhadovaného počtu 280 zamestnancov má byť väčšina dlhodobo nezamestnaných a minimálne 50 zamestnancov so zdravotným postihnutím, priblížil Kaliňák očakávaný sociálny efekt projektu.

Centrum by malo uvoľniť ruky približne 800 dopravným policajtom, ktorí sa v budúcnosti budú môcť zameriavať napríklad na plynulosť cestnej premávky. Odľahčená by však mala byť aj poriadková polícia, ktorá sa tak môže sústrediť na znižovanie kriminality.

Ministerstvo vnútra v súčasnosti štartuje súťaž na výber dodávateľa systému, ktorá by mala byť ukončená do leta. „Budeme žiadať, aby systém fungoval plnohodnotne najneskôr v budúcom roku,“ vysvetlil Kaliňák s tým, že čiastočne sa do prevádzky môže dostať už aj tento rok.

V praxi sa inštitút objektívnosti však začal využívať vlani, zatiaľ len v poloautomatickom režime. Policajný prezident informoval, že pomocou neho vyriešili za rok 2014 celkom 7406 dopravných priestupkov. V prevažnej miere išlo o nedovolenú rýchlosť. „Zaplatených už bolo 350.000 eur, čo je 70 percent zo všetkých doručených rozhodnutí,“ doplnil informáciu Gašpar.

Inštitút objektívnej zodpovednosti zaviedol pravidlo, že za protiprávne konanie vodiča môže byť zodpovedný majiteľ auta. Keďže polícia môže pokutovať aj bez zastavenia vozidla, oznámenie o pokute zasiela poštou jeho držiteľovi.

Majiteľ je teda teraz zodpovedný za dopravné priestupky bez ohľadu na to, kto jeho auto šoféroval. Predtým sa často stávalo, že nebolo možné identifikovať vinníka. Majiteľ tvrdil, že vozidlo neriadil, nepamätá sa, komu ho požičal a podobne.

Utorok bude oblačný, miestami sa môže objaviť dážď

Teploty vystúpia na 18 až 23 stupňov C.

- Katarskí a egyptskí sprostredkovatelia predložili nový návrh na prímerie a následné ukončenie vojny v Pásme Gazy, uviedol to v pondelok palestínsky predstaviteľ oboznámený s rokovaniami o prímerí medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

- Ceny ropy v utorok ráno vyrovnali časť strát z predchádzajúceho dňa. K oživeniu prispeli náznaky pokroku v rokovaniach o iránskom jadrovom programe, hoci na trhu pretrváva neistota súvisiaca s colnou a menovou politikou Spojených štátov.

- Ruská novinárka Jekaterina Barabašová, ktorá kritizovala inváziu ruských vojsk na Ukrajinu, zrejme unikla z domáceho väzenia a je na úteku. Ruské úrady po nej vyhlásili pátranie.

- Najmenej traja ľudia utrpeli zranenia pri masívnom dronovom útoku ruských síl na ukrajinské čiernomorské prístavné mesto Odesa. Útok, ku ktorému došlo v pondelok večer, spôsobil viacero požiarov a poškodil civilnú infraštruktúru.

- Dnes bude prevažne oblačno, miestami prehánky. Teploty 18 až 23 stupňov C.

- Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania sa zúčastnia na pohrebe pápeža Františka v Ríme. Trump to potvrdil v pondelok na svojej sociálnej sieti Truth Social.

- Pri dopravnej nehode medzi obcami Medzibrod a Slovenská Ľupča, ku ktorej došlo popoludní, zomrelo maloleté dievča.

- Pápež František zomrel na mozgovú príhodu, ktorá spôsobila kómu a "nezvratné" zlyhanie srdca.

- Polícia upozornila na šíriaci sa podvod prostredníctvom SMS. Je podľa nej mimoriadne nebezpečný najmä preto, že pôsobí dôveryhodne.

- Muž v Bratislave v pondelok neprežil zrážku s nákladným vlakom. Polícia prípad vyšetruje a začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.

- Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov.

- Vodiči sa na viacerých úsekoch slovenských ciest zdržia pre nehody. Situácia je najhoršia najmä na západnom a strednom Slovensku.

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.