Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

R. Kaliňák a opozícia zatiaľ nedoriešili kontrolný orgán pre voľby

Robert Kaliňák Foto: TASR/AP Photo

Robert Kaliňák naďalej trvá na moratóriu.

Bratislava 24. septembra (TASR) - Viaceré otázky v rámci volebných zákonov z dielne ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) sú vyriešené. Otvorená je ešte téma nezávislého orgánu na kontrolu volieb, volebnej kampane a financovania politických strán. Na dnešnom brífingu po skončení rokovania s opozíciou to povedal šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák. Tému prediskutujú strany na budúcu stredu.

"Odstránili sme veci, ako sú volebné komisie, hlasovanie odsúdených za úmyselné trestné činy, otázku minimálnych darov. Hlavná téma v stredu bude nezávislý orgán na kontrolu volieb, volebnej kampane a financovania politických strán," povedal Kaliňák s tým, že sa uvažuje o dvoch alternatívach pri jeho kreovaní. Malo by ísť o komisiu tvorenú odborníkmi alebo nominantmi, pre ktorých by ministerstvo vnútra bolo podľa Kaliňáka len servisnou organizáciou. Tým by sa malo zabezpečiť jeho nezávislé rozhodovanie. Uvažuje sa o tom, že by v ňom strany mali členov na princípe pomerného zastúpenia. "S tým, že by nemala mať ani jedna strana väčšinu," povedal Kaliňák.

Malo by to teda vyzerať tak, že ak by komisiu tvorilo 12 členov, vládna strana alebo koalícia by mala šesť členov a opozícia rovnako šesť. Šéfoval by im predseda, ktorý by mohol rozhodovať prípadné patové situácia. Kaliňák by si na tomto mieste vedel predstaviť napríklad niekdajšiu dlhoročnú šéfku odboru volieb na ministerstve Líviu Škultétyovú. Komisiu by tiež mohli tvoriť členovia, ktorých by navrhoval prezident SR, parlament a tiež vláda. Títo by mohli podľa Kaliňáka rotovať napríklad v trojročných intervaloch. Minister zdôraznil, že otázka kreovania budúceho nového kontrolného orgánu je stále otvorená.

Kaliňák naďalej trvá na moratóriu. "Myslím si, že tu má priestor," povedal. Nemieni upustiť ani od zákazu zverejňovať výsledky volebných prieskumov. V pôvodnom návrhu je zákaz stanovený na 21 dní. Kaliňák je ochotný sa rozprávať o skrátení tohto intervalu napríklad na 14 dní. Odmieta však, aby prieskumy z dielne renomovaných agentúr ovplyvňovali voľby. "Je to neférové. Nechcem, aby voľby rozhodovali prieskumy, ale reálne práca strán, ktorú robia," vyhlásil. Dodal, že slobodné vyjadrovanie názoru nikto neplánoval obmedzovať a ani to robiť nebude. "My sa snažíme obmedzovať a limitovať len komerčnú reklamu, ktorá má svoje konkrétne nosiče," uzavrel minister.

Opozícia trvá na tom, aby volebnú kampaň mohli viesť aj tretie subjekty



Foto: TASR/Štefan Puškáš
Nezávislý kontrolný orgán financovania volebných kampaní a politických strán, vypustenie zákazu viesť kampaň tretími osobami či účinnosť volebných zákonov až do budúcich parlamentných volieb alebo budúcoročných komunálnych. To sú niektoré požiadavky opozície, ktoré predniesli jej zástupcovia na dnešnom rokovaní s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer-SD).

"Je dôležité, aby existovala nezávislá kontrola," zdôraznila predsedníčka klubu SDKÚ-DS Lucia Žitňanská. V prípade nezávislého kontrolného orgánu si vie predstaviť komisiu, v ktorej by boli zastúpené všetky parlamentné strany a niektoré osoby nominované exekutívou. KDH podľa podpredsedu Pavla Abrhana navrhovalo, aby kontrolu vykonával Najvyšší kontrolný úrad SR. "Ministerstvo vnútra prišlo s návrhom parlamentného výboru alebo s tzv. stálou volebnou komisiou. Uvidíme paragrafové znenie a potom sa vyjadríme," doplnil.

So Žitňanskou sa zhodujú, že volebné zákony by mali byť účinné až po budúcoročných jarných prezidentských voľbách. Upozorňujú, že kampaň k nim sa v podstate začala a bola by to zmena pravidiel už počas hry. Žitňanská je aj za to, aby v okrskových komisiách mohli byť zastúpené všetky kandidujúce strany a aby občania mohli darovať strane alebo do kampane peniaze či drobné dary napríklad cez platobnú kartu. "Je to transparentný a jednoduchý spôsob," poznamenala.

Otvorená je aj otázka zákazu kampane tretím subjektom. Podľa opozície by ministerstvo vnútra malo od tohto zákazu upustiť. "Považujem za nebezpečné, aby sme potlačili občiansku aktivitu vtedy, keď krajina žije politikou, t.j. pred voľbami," vyhlásila Žitňanská, podľa ktorej zákaz nie je celkom v súlade s ústavou. Vie si predstaviť, že ak by niekto, kto nekandiduje, napríklad vyvesil päť bilbordov v prospech kandidujúceho subjektu, mal by povedať, odkiaľ na ne má peniaze.

KDH opäť otvorilo otázku viacerých volebných obvodov, ktorými by chceli nahradiť jeden existujúci. Podľa Abrhana by bol dobrý model 3+1 ako kedysi. Kresťanskí demokrati sa nazdávajú, že by sa tak poslanci viac priblížili ľuďom v regiónoch. "Na diskusiu zostávajú aj volebné prieskumy a moratórium," doplnil Abrhan. Ministerstvo navrhuje zákaz zverejňovania výsledkov volebných prieskumov 21 dní pred voľbami a 48-hodinové volebné moratóriu. "Je to návrat späť," poznamenal Abrhan. V súčasnosti volebné moratórium platí len pre niektoré voľby, po novom by malo pre všetky.

Všetky strany majú svoje návrhy priniesť do štvrtka, ministerstvo vnútra k nim má následne vypracovať materiál. O otvorených otázkach k volebným zákonom majú strany opäť hovoriť na budúcu stredu. Žitňanská opätovne skritizovala postup ministerstva, ktoré podľa nej nevytvorilo dostatočný priestor na verejnú a odbornú diskusiu.

Miroslav Kadúc z OĽaNO považuje dnešné stretnutie opozície s ministrom Kaliňákom za zbytočné. "Zatiaľ žiadne výsledky neprinieslo a nič zásadné zrejme ani neprinesie," uviedol Kadúc po rokovaní. Poslanec v mene OĽaNO volá po tom, aby sa do parlamentu nevolili politické strany, ale konkrétni ľudia, žiada tiež zaviesť možnosť voliť cez internet. OĽaNO bude podľa Kadúca trvať aj na tom, aby kontrolu nad voľbami mal nezávislý úrad, zložený v prvom rade z ľudí, ktorí budú nezávislí od aktuálnej politickej vôle či potreby.