Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 25. december 2024
< sekcia Slovensko

Kaliňák a opozícia by sa pre volebné zákony mali zísť na budúci týždeň

Minister vnútra Robert Kaliňák. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Volebné zákony majú zjednotiť pravidlá pre všetky voľby. Majú zaviesť tiež finančné stropy pre kampane, volebné moratórium pre všetky voľby, ktoré v súčasnosti platí len pre niektoré.

Bratislava 14. februára (TASR) - Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) by mal s opozíciou opäť rokovať o volebných zákonoch na budúci týždeň. Naďalej zostáva nedoriešená otázka stálej volebnej komisie. Na viacerých iných zmenách sa už partneri dohodli. Zákony sú v druhom čítaní a čakajú na definitívne schválenie. Parlament by sa nimi mal zaoberať na marcovej schôdzi, závisieť to však bude od rokovania s opozíciou. TASR to potvrdil hovorca rezortu vnútra Ivan Netík.

Stála volebná komisia by mala dozerať na dodržiavanie volebných zákonov, na kampaň či financovanie politických strán. Porušenie zákona by mala pokutovať. Podľa návrhu ministerstva by komisia mala mať 14 členov. Päť by mala nominovať koalícia, päť opozícia, mal by tam byť zastúpený aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR, generálny prokurátor, zástupcovia súdnej moci, hovorilo sa aj o možnosti bývalých prezidentov SR. Nápad s bývalými prezidentmi neuspel, rovnako ani návrh, aby mala svoje zastúpenie v komisii verejná ochrankyňa práv. Niektorí opoziční poslanci by radi videli v komisii viac nezávislých členov.

Kaliňák po rokovaní koncom januára pripustil, že by bolo lepšie, ak by stála komisia dozerala len na kampaň a financovanie politických strán. Priebeh volieb by mohol zostať na Ústrednej volebnej komisii ako doteraz. Nezaradený poslanec Daniel Lipšic s kontrolou volieb cez ÚVK súhlasí, financovanie strán by podľa neho mohol kontrolovať Najvyšší kontrolný úrad. Netík pre TASR uviedol, že NKÚ v tejto veci odmietli viacerí opoziční poslanci, keďže je to politická funkcia.

Volebné zákony majú zjednotiť pravidlá pre všetky voľby. Majú zaviesť tiež finančné stropy pre kampane, volebné moratórium pre všetky voľby, ktoré v súčasnosti platí len pre niektoré. Rovnako sa má zakázať zverejňovanie predvolebných prieskumov, a to dva týždne pred voľbami. Tretie strany, napríklad mimovládne organizácie alebo aj jednotlivci, by podľa dohody ministra s opozíciou mohli viesť kampaň, ale napríklad budú musieť mať zriadený transparentný účet.

Minister zákony predstavil vlani v lete. Pôvodne plánoval, že sa dotknú už prezidentských volieb. S tým mala opozícia problém, pretože kampaň už beží a podľa nej by teda došlo k zmene pravidiel uprostred hry. Keďže sa zákony už niekoľko týždňov presúvajú, nedotknú sa prezidentských volieb ani eurovolieb.