Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Slovensko

Kaliňák zopakoval nesúhlas SR povoliť Kyjevu rakety dlhého doletu

Na snímke minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD). Foto: TASR - Jakub Kotian

Uviedol to po skončení utorkového zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci a obranu v Bruseli.

Brusel 19. novembra (TASR) - Ak Ukrajina použije rakety dlhého doletu, povedie to k zvýšeniu napätia. Uviedol to po skončení utorkového zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci a obranu v Bruseli minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD), informuje spravodajca TASR.

Kaliňák potvrdil, že Ukrajina bola hlavnou témou rokovaní, a zopakoval stanovisko, že Slovensko nepodporuje povolenie používania rakiet dlhého doletu na ciele v Rusku.

"Myslíme si, že by to dramaticky eskalovalo napätie a predovšetkým by to vtiahlo krajiny EÚ alebo NATO do konfliktu. Preto to vnímame ako problém," vysvetlil.



Na otázku, či si ministri pripomenuli tisíc dní ruskej agresie voči Ukrajine, Kaliňák povedal, že bolo veľa vyhlásení k tomu, aby Ukrajina vyhrala.

"Keby začali rokovania koncom roku 2022, keď sa Ukrajine podarilo získať späť Cherson a Charkov, tak žiadnych tisíc dní vojny by nebolo. Tam sa mal vytvoriť tlak EÚ. Keď sa konflikt rozhorel a hlavne dnes, keď sa ukazuje, že situácia na bojisku je ťažká, máme horšie karty ako Rusko. Reaguje sa na to ťažšie," skonštatoval. A odkázal, že najdôležitejšie je zabrániť, aby sa krajiny NATO zapojili do tohto konfliktu.

Ďalšou témou, na ktorú upozornil, je odblokovanie Európskeho mierového nástroja (EPF), kde Maďarsko zdržiava prevod 6,6 miliardy eur v prospech Ukrajiny. Kaliňák povedal, že je dôležité, aby sa s Maďarskom diskutovalo. Dodal, že nový model, o ktorom sa diskutuje, "nie je pre nás až taký zaujímavý a výhodný".

Predstavitelia EÚ v rámci reformy EPF chcú, aby sa finančné príspevky stali dobrovoľnými a nie povinnými ako teraz, keď každé rozhodnutie musí byť schválené jednomyseľne. Nový model by pomohol obísť maďarské veto na vojenskú pomoc Ukrajine.

"Európska komisia vie, ako diskutovať z Maďarskom a prečo sú tie dôvody také, aké sú. Len diskusiou to vieme vyriešiť, nie výzvami na rôznych typoch zasadaní," odkázal.

Veľkou témou diskusií boli investície do obranného priemyslu EÚ a jeho posilnenie, upozornil Kaliňák.

"Vždy v krízových situáciách každý myslí na svoju obranu, aby potom mohol pomôcť aj ostatným," vysvetlil. Tvrdí, že na tomto princípe treba budovať európsky obranný priemysel, aby sme boli schopní sa kompletne zásobovať všetkým, čo potrebujeme.

"Navrhol som, aby to rozdelenie bolo jasné medzi veľké piliere európskeho obranného priemyslu, sú to známe spoločnosti, a samostatný balík pre stredné a malé spoločnosti, ktoré vyvíjajú nové zbraňové systémy alebo majú špeciálnu produkciu. Aby sa mohli o financie EÚ uchádzať," povedal.

Spresnil, že slovenský obranný priemysel je v európskych pomeroch "celkom silný" a má "zaujímavé výrobné kapacity". Preto je dôležité, aby v prípade, ak nejaký slovenský projekt získa maximálne ohodnotenie, to bolo cítiť aj vo finančnej rovine. Lebo na Slovensku to vytvorí nové pracovné miesta a podporí to hospodárstvo.

Preto je na úrovni EÚ za zadefinovanie jasných pravidiel, ktoré povedú k tomu, že počas kríz bude Únia čo najmenej závislá od zásobovania inými stranami.


(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny.

,aktualizované 

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.

- Okresný súd Žilina v piatok rozhodol v prípade vlaňajšej vraždy novorodenca v Rajci. Súd uznal 26-ročnú Luciu L. za vinnú a za obzvlášť závažný zločin vraždy jej uložil trest odňatia slobody v trvaní 17 rokov.

- Hľadaný občan Srbskej republiky bol vydaný na Slovensko v súvislosti s neoprávneným čerpaním pandemickej pomoci. TASR o tom informovala Alexandra Szakálová z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.

- Americký prezident Donald Trump predstavil zlatú kartu, ktorá by bohatým prisťahovalcom poskytla možnosť zostať v Spojených štátoch bez časového obmedzenia.

- Poslanci začali dopoludnia rokovať o dvoch novelách Ústavy SR, jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH. O návrhoch sa rokuje spoločne v zlúčenej rozprave. Do diskusie sa písomne prihlásilo 18 poslancov. Následne sa môžu do debaty hlásiť aj ústne.

- Firemné insolvencie po celom svete budú pokračovať v raste. Po 10-percentnom náraste v minulom roku sa očakáva ďalší vzostup o 6 % v roku 2025 a o 3 % v roku 2026. Ak sa prognózy potvrdia, znamenalo by to už 5 po sebe nasledujúcich rokov s rastúcimi insolvenciami.

- Polícia upozorňuje na priebežnú uzáveru tunela Horelica na ceste I/11. Dôvodom sú kolóny na hraničnom priechode s Českou republikou vznikajúce v súvislosti s kontrolami a opatreniami proti slintačke a krívačke.

- Policajti z Komárna zadržali dvojicu, ktorá sa vlámala v Komárne do miestnej cukrárne. Z nej odcudzila notebook a fľašu šumivého vína, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.