Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

Kandidát na post prezidenta Jozef Behýl má 30.000 podpisov

Na snímke kandidát na post prezidenta Slovenskej republiky Jozef Behýl Foto: TASR/Martin Baumann

Jozef Behýl k dnešnému dňu rozbieha petíciu za referendum s cieľom presadiť zníženie počtu poslancov a zmenu volebného systému z pomerného na väčšinový.

Bratislava 24. októbra (TASR) - Kandidát na post prezidenta Jozef Behýl má 30.000 podpisov občanov pod petíciou, ktorá je podmienkou kandidatúry. Definitívne tak svoju kandidatúru potvrdzuje. "Tieto podpisy sme zozbierali od konca augusta a stihli sme už overiť ich platnosť. Zároveň pokračujeme v zbieraní ďalších," uviedol Behýl na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že podpisy zhromaždilo 170 aktivistov.

Dodal, že ani po dvoch desaťročiach od Nežnej revolúcie sa stále nenaplnili nádeje, ktoré do nej ľudia vkladali. Chce preto iniciovať petíciu za referendum o zmene volebného systému.

"Dávam červenú kartu politikom a všetkým Krstným otcom, ktorí si delia Slovensko. Naša krajina potrebuje novú prevratnú zmenu," vyhlásil Behýl.

Ako dodáva, ľudia z celého Slovenska pociťujú "obrovské sklamanie" z vývoja našej spoločnosti. "Patrím k ľuďom, ktorí sa usilujú v tejto krajine slušne žiť, vychovávať svoje deti, živiť rodiny. A presne takí ľudia ma oslovili, pretože rovnako ako ja pochopili, že politici nastavili systém, ktorý je proti ľuďom. Systém, v ktorom bohatí a mocní môžu všetko, ale slušného človeka sa nikto nezastane," zdôraznil Behýl.

Už k dnešnému dňu preto rozbieha petíciu za referendum s cieľom presadiť zníženie počtu poslancov a zmenu volebného systému z pomerného na väčšinový. Poslancov by podľa neho malo byť 87, čo je počet okresov a krajov. To znamená, že počet volebných obvodov by bol zhodný s počtom mandátov v Národnej rade SR. Za každý volebný obvod by sa potom dostal do Národnej rady ten, kto získa nadpolovičnú väčšinu hlasov. Ak by žiadny z kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov, konalo by sa druhé kolo, do ktorého by postúpili dvaja kandidáti s najviac hlasmi. Do parlamentu by sa z nich dostal ten, kto získa viac hlasov. Kandidovať by zároveň mohli nielen členovia politických strán ale aj nezávislí občianski kandidáti. "Takto by každý človek vedel, kto ho v parlamente zastupuje a mohol by priamo kontrolovať jeho prácu," tvrdí Behýl.

Ľudí chce osloviť aj s návrhom na výrazné posilnenie právomocí prezidenta, aby sa "rozhodovanie o dôležitých veciach, ovplyvňujúcich životy ľudí, neriadilo politickým kompromisom". Cieľom tejto aktivity je podporiť tlak na to, aby Slovensko postupne smerovalo k prezidentskému systému.

Behýl tvrdí, že ľudia, s ktorými diskutuje pri svojich cestách po Slovensku, na jeho návrhy reagujú pozitívne. Zároveň prečítal vyhlásenie skupiny mimovládnych organizácií na čele s Občianskym parlamentom, ktoré podporujú myšlienku zásadnej spoločenskej zmeny.

"Očakávam, že táto petícia sa stane najúspešnejšou v našej histórii. Ľudia totiž nie sú hlúpi a pochopia, že kandidáti budú mať opäť plné ústa sľubov ako chcú bojovať s korupciou, zmeniť súdnictvo, zvyšovať platy atď. Bez novej štartovacej čiary však pôjde zasa len o plané sľuby," dodal Behýl na margo podpisovej akcie za zmenu volebného systému. "Nebudeme končiť 350.000-cim podpisom. Budeme pokračovať ďalej. Samozrejme, nestihneme to do marca, ale som presvedčený, že napokon môžeme získať aj viac ako milión podpisov," dodal Behýl. Na to, aby mohla petícia iniciovať referendum, potrebuje minimálne 350.000 podpisov občanov.

Na aktivity spojené s propagáciou prezidentskej kandidatúry zatiaľ Behýl podľa vlastných slov minul okolo osem a pol tisíca eur z vlastných zdrojov.