Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 26. apríl 2025Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

Kandidáti deklarovali svoju nadstraníckosť v úrade prezidenta

Na archívnej snímke kandidáti na prezidenta SR Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Foto: TASR Pavel Neubauer

Obaja kandidáti by vo funkcii prezidenta využili právo vystúpiť s prejavom pred konaním sa volieb tak, ako to v stredu urobili predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) a prezident SR Andrej Kiska.

Bratislava 27. marca (TASR) - Obaja prezidentskí kandidáti deklarujú, že na poste hlavy štátu by boli nadstranícki a nezávislí, napriek tomu, že ich kampaň finančne podporili politické strany. Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič to vyhlásili v stredu v poslednom prezidentskom dueli pred druhým kolom volieb, ktorý vysielal RTVS.

Šefčovič potvrdil, že na volebnú kampaň prijal financie od strany Smer-SD. Podľa vlastných slov chcel ochrániť svojich priateľov a podporovateľov, ktorí boli počas posledných dní za túto podporu vystavení mediálnemu tlaku a šikane. "Určite budem nadstranícky, nezávislý, tak ako som bol celých desať rokov na poste eurokomisára," pripomenul.

Čaputová vyzdvihla, že občania zaplatili takmer polovicu jej kampane množstvom menších príspevkov. "Určite si strážime sumu výdavkov, rozhodli sme sa pristúpiť k tomu s najvyšším štandardom. Veľmi striktne strážime to, aby sme sa do tých 500.000 eur zmestili," reagovala na otázku, či nepresiahne zákonom stanovený limit.

Podľa prezidentskej kandidátky je dôležité, či sú kandidáti schopní kritickej sebareflexie voči subjektom, ktoré za nimi stoja. Čaputová v tejto súvislosti deklarovala, že sa vo funkcii bude vedieť odpútať od hnutia Progresívne Slovensko.

Obaja kandidáti by vo funkcii prezidenta využili právo vystúpiť s prejavom pred konaním sa volieb tak, ako to v stredu urobili predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) a prezident SR Andrej Kiska. Čaputová kritizovala niektoré pasáže premiérovho vystúpenia. "Obsahoval programové tézy jedného z kandidátov," uviedla s tým, že by túto príležitosť využila len na výzvu voličom, aby prišli voliť. Šefčovič príhovory ocenil. "Počul som tam apel aj na to, že potrebujeme skúseného, silného prezidenta," reagoval.

V otázke obsadenia Ústavného súdu SR mal podľa Šefčoviča aktívnejšie vystupovať súčasný prezident. Pripomenul, že voľba kandidátov na ústavných sudcov a ich následné vymenovanie je politickým procesom a treba o tom konštruktívne rokovať. "Ak by som sa stal prezidentom a táto otázka by nebola doriešená, okamžite by som vstúpil do politických rokovaní s koalíciou aj opozíciou," vyhlásil. Prezident je podľa Čaputovej koncovkou celého procesu výberu ústavných sudcov. "Parlament je ten, kde sa to zaseklo, nedokázal navoliť dostatočný počet kandidátov," uviedla s tým, že prezident môže v tejto otázke apelovať a neformálne rokovať. "Ak by došlo k navoleniu takého počtu, aby sa naplnilo plénum, podľa môjho názoru by mal prezident vymenovať sudcov aj z tohto zúženého počtu," myslí si Čaputová.

Volebná kampaň bola podľa Šefčoviča mimoriadne náročná. "Potvrdila mi to, čoho som sa obával, že Slovensko je veľmi rozdelené," uviedol a dodal, že jeho apel na celospoločenský zmier bol vnímaný pozitívne. "Pre mňa to bola úplne unikátna skúsenosť, mala som možnosť spoznávať Slovensko z inej stránky," zhodnotila kampaň Čaputová. Podľa vlastných slov veľmi intenzívne vnímala frustráciu, ale aj nádej a túžbu ľudí po zmene.

Vo svojom záverečnom výstupe Šefčovič poprosil občanov, aby prišli voliť zmenu v Prezidentskom paláci, pričom on túto zmenu úprimne ponúka. "Ponúkam vám čistý štít, nezaťaženosť vnútornou politikou," vyhlásil. Čaputová pripomenula, že sa uchádza o podporu tých ľudí, ktorí chcú férovejšiu krajinu a cítia volanie po slušnej a novej politike.

MAŽGÚT: Pôsobenie pápeža Františka prekračovalo hranice cirkvi

Počas pápežovej návštevy v septembri 2021 bolo možné zažiť jeho vľúdnosť a solidaritu aj k ľuďom na okraji spoločnosti, povedal poslanec J. Mažgút (Smer-SD). (správa, PODCAST, VIDEO)

- V sobotu o 10.00 h sa na vatikánskom Námestí svätého Petra začne pohreb 266. hlavy katolíckej cirkvi, pápeža Františka.

- Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) potvrdila Slovensku v piatok rating na úrovni A+, zhoršila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny. Rizikom je najmä globálny vývoj.

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.