Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

Karas: Spustenie správneho súdnictva v Bratislave nebude ohrozené

Ilustračná fotka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Karas ďalej uviedol, že Správnemu súdu v Banskej Bystrici bude od 1. januára 2023 šéfovať Peter Molčan, ktorý prešiel riadnym výberovým konaním.

Bratislava 27. decembra (TASR) – Spustenie správneho súdnictva v Bratislave by nemalo byť ohrozené. V rozhovore pre TASR to uviedol dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas. Správne súdy v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach by mali začať vykonávať svoju činnosť od júna 2023.

"Mám indície, že sa podarí naplniť minimálne počty sudcov tak, aby nebolo ohrozené spustenie správneho súdnictva v Bratislave," zdôraznil minister, ktorý v novembri zrušil dočasné poverenie šéfovať vznikajúcemu Správnemu súdu v Bratislave Eve Behranovej.

"Boli to najmä komunikačné nedostatky. Nebol tu kontakt so sudcovským stavom tak, ako by som si to predstavoval. Preto došlo k zmene," podotkol s tým, že po zmene sa veci posunuli dopredu. Doplnil, že najväčšia hrozba nefunkčnosti spomedzi troch správnych súdov bola napriek odkladu účinnosti súdnej mapy práve v Bratislave.

Karas ďalej uviedol, že Správnemu súdu v Banskej Bystrici bude od 1. januára 2023 šéfovať Peter Molčan, ktorý prešiel riadnym výberovým konaním. "Momentálne sa ukončuje výberové konanie na košický správny súd," dodal.

Súdna rada SR rozhodla na decembrovom zasadnutí o preložení ôsmich sudcov na novovznikajúce správne súdy. Na stole má ďalších 22 žiadostí. V súčasnosti sa konajú aj výberové konania na obsadenie voľných miest sudcov vznikajúcich správnych súdov. Z radov nesudcov prejavilo záujem o pôsobenie na správnych súdoch v Banskej Bystrici a Bratislave po 29 uchádzačov. V prípade košického správneho súdu prejavilo záujem 25 uchádzačov.

Správne súdy by mali začať fungovať v troch slovenských krajských mestách od 1. júna 2023. Ich vznik priniesla reforma súdnej mapy. Jej cieľom je okrem iného zvýšenie efektivity výkonu súdnej moci a zabezpečenie špecializácie sudcov na hlavné agendy. Reforma počíta aj s úpravou niektorých obvodov okresných súdov a agend, ktorými sa majú zaoberať krajské súdy.