Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

P. Kažimír: Z ROA vyrástla obluda, nebudeme cez ňu obstarávať

Minister financií Peter Kažimír Foto: TASR

Minister poukázal na to, že verejné obstarávanie na Slovensku je poznamenané vražednou súťaživosťou všetkých, ktorí sa uchádzajú o verejné zákazky.

Bratislava 28. apríla (TASR) – Z Regionálnej Obstarávacej Agentúry (ROA) z Horných Plachtiniec vyrástla podľa ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) obluda. "Táto firma po tom, čo "vyliezlo" cez noviny z hľadiska jej pozadia, určite pre mňa dôveryhodná nie je," zdôraznil v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike s tým, že jeho rezort cez túto agentúru určite nebude obstarávať.

Pripomenul, že obstarávanie cez súkromné agentúry odporúčal aj tretí sektor, čo malo napomôcť k zrýchleniu a zefektívneniu celého procesu. "Pokiaľ viem, bola tu ponuka od firmy, ktorá nikoho k ničomu nezaväzovala a nikto jej nemusel nič platiť," pripomenul. V tejto súvislosti nebude svojim kolegom na ministerstve, ktorí ROA podpísali kontrakt, nič vyčítať, keďže sa neminulo ani jedno euro. Avšak vypočujú si od neho výčitku, že si mali preveriť tak, ako všetci, ktorí do toho kontraktu vstúpili, kto za touto firmou stojí.

Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec označil celú kauzu za veľký problém vo výške 130 miliónov eur. "Považujem to za nástenkový tender číslo dva a za príklad plytvania verejných zdrojov v čase, kedy sa ľuďom zhoršuje životná situácia. Je to neadekvátne a neakceptovateľné, aby sa takéto prípady stávali," zdôraznil.

Kažimír poukázal na to, že verejné obstarávanie na Slovensku je poznamenané vražednou súťaživosťou všetkých, ktorí sa uchádzajú o verejné zákazky. Rovnako tak obrovskými chybami a manipuláciami zo strany obstarávateľov a často aj alibizmom zo strany Úradu pre verejné obstarávanie. "Toto je prostredie, v ktorom sa hýbeme a 'mastíme' krížom-krážom," konštatoval.

Kažimír: Potreba dodatočných opatrení sa ukáže v najbližších mesiacoch

Vláda sa naďalej hlási k záväzku znížiť deficit verejných financií v tomto roku na 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Či bude potrebné v tejto súvislosti prijímať nejaké dodatočné opatrenia sa ukáže už v najbližších mesiacoch. Podľa ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) veľa ukáže májová prognóza Európskej komisie (EK) a júnová prognóza rezortu financií. "Vtedy budeme vedieť zhodnotiť, čo nám chýba alebo prebýva," avizoval minister v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike.

Kažimír už má aj určitú predstavu, kde by hľadal dodatočné peniaze na zníženie deficitu. "Tak, ako som to urobil minulý rok, budem musieť sekať výdavky alebo prijímať jednorazové opatrenia, na ktoré sa vytvára istý priestor napríklad v realokácii strategických zásob ropy, digitálnej dividendy. To sú konkrétne príjmové tituly, ktoré nám môžu pomôcť zvládnuť tento cieľ," priblížil s tým, že je kľúčové priebežné monitorovanie hospodárenia samospráv aj samotného štátneho rozpočtu.

Konsolidácia verejných financií a dodržanie medzinárodných záväzkov je spoločný cieľ vlády a opozície, priznal podpredseda opozičnej SDKÚ-DS Ivan Štefanec. "Čo my dlhodobo spochybňujeme je spôsob, aký vláda zvolila pre splnenie tohto kritéria. Je faktom, že po roku sa na Slovensku žije horšie a za tieto zhoršenia môže vláda svojou konsolidáciou, ktorú presunula na ľudí," domnieva sa opozičný poslanec.

Údaje o tohtoročnom vývoji rozpočtu podľa neho zatiaľ nie sú veľmi pozitívne. "Je realitou, že daňové výbery sú tento rok nižšie ako minulý. To nie je dobrá známka toho, že vláda zvolila dobrý spôsob konsolidácie," upozornil Štefanec. Ďalšie opatrenia na znižovanie deficitu sú preto podľa neho nutné, ale predovšetkým na výdavkovej stránke rozpočtu.