Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

KDH: Cirkevné a súkromné školy nemôžu byť odkázané na milosť ministra

Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

KDH súhlasí, že optimalizácia a zefektívnenie siete škôl a školských zariadení je z pohľadu lepšej kvality vzdelávania na Slovensku nevyhnutná.

Bratislava 16. októbra (TASR) - Minister školstva by mohol získať neprimeranú právomoc vyradiť školu alebo školské zariadenie zo siete škôl bez udania dôvodu, šlo by o silný nástroj na elimináciu cirkevného a súkromného školstva. Tvrdí to mimoparlamentné KDH v súvislosti s novelou zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR.

"Cirkevné aj súkromné školy sú dôležitou súčasťou vzdelávacieho systému. Ak by zmena zákona bola schválená, boli by odkázané len na milosť či nemilosť ministra školstva," podotkol predseda hnutia Milan Majerský. Zdôraznil, že KDH podporuje zachovanie pluralitného systému v školstve, kde je možné si vybrať medzi školami od rôznych zriaďovateľov. Namieta, že novela tento systém ohrozuje, neprešla dostatočnou odbornou diskusiou a dáva možnosť politického zneužitia.

KDH súhlasí, že optimalizácia a zefektívnenie siete škôl a školských zariadení je z pohľadu lepšej kvality vzdelávania na Slovensku nevyhnutná. Tvrdí však, že tomu musí predchádzať široká odborná diskusia aj so zriaďovateľmi škôl a v premyslených krokoch.

Člen predsedníctva KDH Martin Šmilňák považuje už súčasný právny stav za nerovnovážny. Zvýhodňuje podľa neho mestá, obce a vyššie územné celky oproti neštátnym zriaďovateľom. "Mestá a obce rozhodujú o financovaní škôl a školských zariadení iných zriaďovateľov, vyššie územné celky rozhodujú o počtoch študentov v stredných školách neštátnych zriaďovateľov," skonštatoval. Navrhovaná novela podľa neho uvedie mnohé kvalitné neštátne školy a školské zariadenia do ešte väčšej neistoty.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) ešte v stredu (14. 10.) uviedol, že momentálne môžu školu vyradiť podľa jednotlivých návrhov na základe nečinnosti alebo kontrolných vecí. "Nie je tam žiadna iná možnosť. Toto hovoríme iba o ďalších možnostiach, ale všetky tieto možnosti spadajú pod správne konanie," povedal šéf rezortu školstva s tým, že ich musia ako rezort školstva vydokladovať. Daný subjekt má podľa šéfa rezortu školstva normálne opravné mechanizmy na to, aby sa bránil voči tomu, že táto škola bude vyradená zo siete. Ako tvrdí, nejde o možnosť, že rezort školstva povie, že danú školu chce vyradiť a tak to bude. Podľa neho to v novele zákona vôbec nie je.

Gröhling uviedol, že v novele zákona je dôležitý presun kompetencií z ministerstva vnútra na rezort školstva. "Toto je jedna drobná vec, ktorá ak by mala brániť prijatiu tohto zákona, tak absolútne súhlasím s tým, aby sme ju odtiaľ vylúčili a vôbec netrváme na tejto možnosti," uzavrel minister.