
Referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie bude 21. januára 2023. Ľudia sa budú môcť vyjadriť, či súhlasia s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR.
"Kresťanskodemokratické hnutie si ctí inštitút referenda, ktoré má svoje miesto vo výnimočných prípadoch. Rozumieme ľuďom, ktorí sú sklamaní z neschopnosti súčasnej vlády viesť krajinu a možnosť vyjadriť sa k tomu je pre nich takýto výnimočný prípad," uviedla v stanovisku KDH jeho hovorkyňa Lenka Halamová.
Kresťanskí demokrati pripomenuli, že po rozhodnutí Ústavného súdu SR a vyhlásení referenda prezidentkou Zuzanou Čaputovou máme istotu, že referendová otázka je v súlade s Ústavou SR, čo považujú za kľúčové. "Sme presvedčení, že ľudia sa dokážu sami rozhodnúť, ako k referendu pristúpiť," dodala Halamová.
Už v minulosti došlo podľa hnutia niekoľkokrát k situácii, že parlament rozhodol o skrátení volebného obdobia, a to v rokoch 1994, 2006 i 2011. KDH tvrdí, že tieto kroky neboli podľa Ústavného súdu v súlade s ústavou. "Preto je dôležité, aby zákon jednoznačne a zrozumiteľne definoval postup, ktorý umožní konanie prípadných predčasných volieb, pretože iba jasné a dobre odkomunikované pravidlá môžu ľuďom umožniť slobodný výber politických zástupcov," ozrejmilo hnutie.
Referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie bude 21. januára 2023. Ľudia sa budú môcť vyjadriť, či súhlasia s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR. Má to zabezpečiť zmena ústavy. Referendum inicioval Smer-SD s ďalšími opozičnými stranami. Žiadali dve otázky, tú o bezodkladnej demisii vlády dala prezidentka posúdiť Ústavnému súdu SR. Ten vyhlásil, že nie je v súlade s ústavou. Otázka preto v referende nebude.