Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 30. marec 2025Meniny má Vieroslava
< sekcia Slovensko

V. Krčméry: Keď sa miestni v Keni zmobilizovali, odišli sme

Na snímke rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Vladimír Krčméry Foto: TASR/Pavel Neubauer

Zakladateľ zahraničných humanitárnych misií v krajinách tretieho sveta Vladimír Krčméry priznal, že spolupráca s Keňanmi nie je vždy najľahšia. Chyba je podľa neho v počiatočnej výchove.

Bratislava 11. februára (TASR) - Vzdelanie je dobrou stratégiou pre budúcnosť Keňanov. "Ak im dáme vzdelanie a šancu na férový život, nebudú chodiť do Európy. Nebudú, lebo majú toľko svojej národnej hrdosti a my ich ešte utužujeme. Hovoríme im, vy nepotrebujete Európanov, musíte sa sami postaviť na nohy." Uviedol to pre TASR slovenský lekár a zakladateľ zahraničných humanitárnych misií v krajinách tretieho sveta Vladimír Krčméry, ktorý sa podieľa na rôznych humanitárnych projektoch v Keni.

"Niekedy sme na nich zlí, trváme na tom, aby sa sami postavili na nohy. To percento, ktoré sa zmobilizuje, nie je veľké, ale sú z nich potom osobnosti," zdôraznil Krčméry. Zároveň dodal, že keď sa ľudia v Keni zmobilizovali, humanitárni pracovníci odišli a prenechali všetko na nich.

Priznal, že spolupráca s Keňanmi nie je vždy najľahšia. Chyba je podľa neho v počiatočnej výchove. "Začiatočná výchova, keď sa začne skoro, je v poriadku. Oni však žijú vo veľmi chudobnom prostredí slumov, kde rodičia sú nezamestnaní, takže je tam dosť sexuálneho násilia, nedostatok jedla, do školy sa dostanú neskoro. Obyčajne ich využívajú na to, aby zbierali odpadky, handry, triedili odpad, skrátka na treťotriedne činnosti. Väčšina mesta má takéto nízko motivujúce zamestnanie," uviedol slovenský lekár.

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska (vpravo) prijal 4. mája 2016 v Prezidentskom paláci v Bratislave ocenených členov a dobrovoľníkov Slovenského Červeného kríža (SČK) pri príležitosti Svetového dňa Červeného kríža a Červeného polmesiaca. Vľavo vysokoškolsý profesor medicíny Vladimír Krčméry.
Foto: TASR - Pavel Neubauer


Podľa neho sa investícia do vzdelávania a zdravotníctva na celom svete ukázala ako zmysluplná. "V podstate Latinská Amerika sa na základe tejto stratégie odlepila od dna. Okrem Bolívie tam už nemáte rozvojovú krajinu. To je úžasné," dodal.

Domnieva sa, že predškolská výchova je podľa neho kľúč i na rómsku problematiku na Slovensku.

Vladimír Krčméry sa rozvojovej pomoci v Afrike začal venovať ešte v 90. rokoch. V roku 1999 otvoril v Sudáne prvú kliniku, ktorá funguje dodnes a je podľa neho najlepšou v Južnom Sudáne v Mapuordite. "Cestou do Sudánu musíte ísť cez Keňu, cez Nairobi," upozornil Krčméry na to, ako sa začali kenské projekty pedagógov a študentov Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, ktorú zriaďoval.

"Tam sme stretli takú sestru, charizmatickú Írku, ktorá ako Matka Tereza zbierala deti z ulice. Tak sme sa k nej pridali a detská organizácia eRko - Hnutie kresťanských spoločenstiev detí vyzbieralo peniaze asi na päť jednoduchých škôl typu letiskovej haly z plechu, ktoré slúžili od pondelka do piatka ako škola, v sobotu ako telocvičňa a v nedeľu ako kostol," spomína na začiatky.

Zo škôl sa podľa neho ešte dve či tri zachovali. Keňania ich postupne premenili na kamenné školy. Uvedomoval si však, že škola je dlhodobou stratégiou a oni potrebovali niečo krátkodobé. Preto začali zakladať kliniky.

Vladimír Krčméry tvrdí, že si museli začať školiť vlastných ľudí. Zo slumov zobrali 30 najchudobnejších detí a dali im vzdelanie, ktoré si v Keni nemôže nikto dovoliť, keďže vysoká škola stojí 10.000 eur ročne. "To nikto nezaplatí, sú to obrovské peniaze. A títo ľudia už teraz v slumoch pracujú samostatne. My sme si vlastne vyškolili vlastných ľudí, pretože s miestnymi to nie je jednoduché, oni majú iný štýl práce," konštatoval lekár.

Zároveň však dodal, že mnohí z ich študentov sa dostali po celej Afrike na vedúce pozície a sú z nich silné osobnosti.

Takáč: Slintačku a krívačku potvrdili na ďalšej farme, teraz na Záhorí

Uzavreté už sú aj ďalšie farmy dánskej spoločnosti, ktorá zariadenie prevádzkuje.

,aktualizované 

- Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v nedeľu vyjadril pobúrenie nad zabitím ôsmich svojich zdravotníkov slúžiacich v Pásme Gazy.

- Povstalci, ktorí bojujú proti vládnucej mjanmarskej vojenskej junte v nedeľu kritizovali režim za pokračujúce letecké útoky.

- Dobytok na farme v Plaveckom Štvrtku začnú pre nákazu slintačky a krívačky likvidovať pravdepodobne v stredu (2. 4.).

- Ukrajinský generálny štáb v nedeľu informoval o ťažkých bojoch v dôsledku postupu ruských jednotiek na východe krajiny, najmä v okolí mesta Pokrovsk.

- Americký Prezident Donald Trump v nedeľnom rozhovore pre televíziu NBC News nevylúčil možnosť, že sa bude usilovať aj o tretie funkčné obdobie v Bielom dome.

- Fínsky prezident Alexander Stubb na sobotňajšej schôdzke americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi povedal, že je potrebné stanoviť termín pre uzavretie prímeria na Ukrajine.

- Americký prezident Donald Trump nemieni odvolať z funkcie žiadneho z účastníkov skupinového četu v sieti Signal, kde diskutovali o úderoch na jemenských povstalcov.

- Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu opätovne vyzval na rozpustenie Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Ankara a viaceré západné štáty považujú za teroristickú organizáciu.

- Ďalšie ohnisko nákazy slintačky a krívačky aktuálne nie je potvrdené. Testovanie vzoriek sa uskutočňuje na dennej báze.

- Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský doručil Národnej rade (NR) SR Mimoriadnu správu verejného ochrancu práv o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušeniu základných práv a slobôd konaním Policajného zboru.

- Dekanka Filozofickej fakulty v srbskom meste Niš Natalija Jovanovičová sa v nedeľu stala terčom útoku nožom, ku ktorému došlo počas zhromaždenia na podporu vedy.

- Extrémne horúčavy, dlhodobé suchá, prívalové dažde, záplavy či zvýšené riziko lesných požiarov identifikoval vo Veľkom Krtíši projekt Únie miest Slovenska (ÚMS) Klimasken.

- V nedeľu vo veku 90 rokov na následky mŕtvice zomrel americký herec Ricahrd Chamberlain, držiteľ troch Zlatých glóbusov a hviezdy na Hollywoodskom chodníku slávy.

- Na Slovensku nepribudlo k štyrom doterajším žiadne ďalšie ohnisko nákazy slintačky a krívačky. Povedal to v nedeľnej relácii STVR O 5 minút 12 minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD).

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu večer odletí na oficiálnu návštevu Maďarska, kam ho aj napriek zatykaču Medzinárodného trestného súdu (ICC) pozval premiér Viktor Orbán.

- Usmrcovanie dobytka na farme v Medveďove bolo v sobotu 29. marca skončené. V nedeľu sa začne likvidácia dobytka na farme v Ňárade, ktorá bola takisto zasiahnutá ochorením slintačky a krívačky.

- Prokurátora Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Jessyho Hassana našli mŕtveho. Na sociálnej sieti o tom informoval generálny prokurátor Maroš Žilinka.