Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Slovensko

Andrej Kiska chce poraziť Roberta Fica a zmeniť Slovensko

Andrej Kiska Foto: TASR/Michal Svítok

Kiska by chcel byť aktívnou hlavou štátu, obhajcom ľudí a podporoval by i ekonomický rast.

Bratislava 28. februára (TASR) - Podnikateľ a zakladateľ charitatívnej organizácie Dobrý anjel Andrej Kiska chce v prezidentských voľbách poraziť premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Mieni byť aktívna hlava štátu, obhajca ľudí a podporovať ekonomický rast. Súhlasí s obžalobou prezidenta Ivana Gašparoviča, lebo si myslí, že hlava štátu porušila ústavu, keď nevymenovala Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. On by tak urobil. Amnestie by udeľoval vo výnimočných prípadoch a v Dobrom anjelovi by prijal aj peniaze od Penty. Priznal tiež rokovanie s finančníkom Jaroslavom Haščákom. Kampaň mieni financovať z toho, čo si ako podnikateľ zarobil.

Pre kandidatúru sa rozhodol z frustrácie zo súčasného stavu na Slovensku. "Záleží mi na našej krajine, som frustrovaný z toho, v akom stave je naša spoločnosti a chcem preto zmeniť Slovensko. Chcem, aby naše Slovensko bolo ekonomicky prosperujúce, ale aj sociálne spravodlivé, aby sa tu dobre žilo všetkým ľuďom. Chcem to dosiahnuť svojimi skúsenosťami a aktívnym prístupom pri vykonávaní úradu," vyhlásil Kiska na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave, kde predstavil východiská svojho volebného programu.

O post prezidenta mieni bojovať ako občiansky kandidát. Neplánuje vstup do žiadnej strany, nikdy v žiadnej nebol a ani v prípade neúspechu vo voľbách si žiadnu stranu nezaloží. Vo voľbách sa nemieni uchádzať o podporu politických strán, iba o hlasy občanov vrátane expremiérky Ivety Radičovej. Ak mu niektorá strana vyjadrí podporu, nezastaví ho to v kritike tejto strany, ak si ju zaslúži. Kiska je presvedčený, že Slovensko potrebuje zmenu vrátane prezidenta, ktorý bude nezávislý od politických strán. Súčasná hlava štátu Ivan Gašparovič podľa neho nie je nezávislá. "Háji záujmy len jednej strany," povedal Kiska.
Andrej Kiska
Foto: TASR/Michal Svítok

Verejná kritika

Ako prezident mieni byť aktívnou súčasťou činnosti vlády, parlamentu a súdnictva a bude objektívne posudzovať ich činnosť. "Budem sa vyjadrovať k tvorbe a zneniu dôležitých zákonov a verejne kritizovať každého politika, ktorý bude presadzovať záujmy, ktoré nebudú v záujme občanov SR," vyhlásil s tým, že ako prezident by napríklad nepodpísal nedynamický Zákonník práce či zrušenie rovnej dane, keďže to zhoršilo konkurencieschopnosť Slovenska.

Kiska tiež plánuje aktívne podporovať rast slovenskej ekonomiky. "Každú zahraničnú skúsenosť chcem využiť na to, aby som podporil export našich výrobkov, aby som ukázal zahraničným investorom, aby prišli na naše Slovensko a podnikali tu," priblížil niektoré svoje zámery Kiska, ktorý chce podporovať mladých ľudí a nové nápady vedúce k rastu pracovných miest. Aktívne chce dbať na to, aby "čestní ľudia v našej spoločnosti našli v prezidentovi svojho obhajcu a ochrancu". Politik musí podľa neho slúžiť všetkým občanom.



Kiska nie je zástancom udeľovania amnestií

Nezávislý kandidát nie je zástancom udeľovania amnestií, pristúpil by k nemu len v prípade ťažkých chorôb. Kauzu Gorila považuje za odraz stavu slovenskej politiky, netrúfa si však povedať, čo je na spise pravdivé a čo nie. Priznal, že rokoval s Pentou, keď pripravoval projekt detskej filantropickej nemocnice, ktorý ale nevyšiel a ponuku Penty na pozemok teda odmietol. Kiska nie je zástancom silnej federácie EÚ. Je za nezávislosť Kosova, ale bol by rád, aby s tým súhlasilo aj Srbsko. S menšinami na Slovensku má podľa vlastných slov dobrý vzťah.

Kiska predstaví svoj tím aj podporovateľov po Veľkej noci, keď začne zbierať aj podpisy pre svoju kandidatúru. Je presvedčený, že sa v súboji o prezidentský palác stretne s Ficom. "Nedarí sa, preferencie padajú, preto som presvedčený, že Robert Fico bude kandidovať za prezidenta," povedal Kiska.

Voľby prezidenta SR by sa mali konať na jar 2014. O Prezidentský palác chce zabojovať aj prvý šéf KDH Ján Čarnogurský, o kandidatúre uvažuje i europoslanec SDKÚ-DS Peter Šťastný. Spomínali sa aj mená ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a expremiérky Ivety Radičovej, no obaja túto možnosť odmietli. Hovorí sa aj o šéfovi poslaneckého klubu Pavlovi Hrušovskom, ktorý sa zatiaľ definitívne nevyjadril. V prípade Smeru-SD sa najčastejšie spomínal premiér Fico (Smer-SD), v kuloároch sa objavuje aj meno predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD).