Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

Kiska: Je treba zlepšiť ekonomickú spoluprácu medzi SR a Chorvátskom

Na archívnej snímke prezident SR Andrej Kiska. Foto: TASR - Martin Baumann

Podľa prezidenta SR každý rok navštívi Chorvátsko viac ako 400.000 Slovákov. Ocenil pritom starostlivosť, ktorú im poskytuje chorvátska strana.

Záhreb 20. júna (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska si myslí, že je potrebné zlepšiť ekonomickú spoluprácu medzi Slovenskom a Chorvátskom. Vyhlásil to po dnešnom rokovaní s chorvátskou prezidentkou Kolindou Grabarovou Kitarovičovou, s ktorou sa stretol v rámci svojej prvej oficiálnej návštevy Chorvátska.

"Tak, ako my sa máme od Chorvátska čo učiť v turistickom ruchu, kde pre Chorvátsko činí príjem z turistického ruchu 18 až 19 percent HDP, na Slovensku je to žiaľ iba 2,5 percenta, pričom potenciál je oveľa väčší. Na druhej strane vieme aj (čo) ponúknuť, pretože Slovensko je skutočne krajina s rozvinutým priemyslom a s hi-tech výrobou s vyššou pridanou hodnotou," uviedol prezident na tlačovej konferencii.

Podľa neho každý rok navštívi Chorvátsko viac ako 400.000 Slovákov. Ocenil pritom starostlivosť, ktorú im poskytuje chorvátska strana. "Chcel by som sa poďakovať za to, že sa tu cítia naši ľudia skutočne tak trochu ako doma. Teší nás nárast turizmu. Pravdaže by som privítal, keby aj viacero občanov Chorvátska spoznalo naše nádherné Slovensko, aby poznalo aké máme krásne hory, kúpele, prírodu. Verím, že sa to zlepší," konštatoval na margo turizmu Andrej Kiska.

Spoločne s chorvátskou partnerkou diskutovali aj o EÚ, kde sa zhodli na tom, že je najdôležitejšie, aby bola Únia stále jednotná. "Akékoľvek členenie na perifériu alebo niečo iné, nie je najlepšie, nie je správne," zdôraznil prezident.

Zároveň tlmočil stanovisko prezidentky, že chorvátske more je symbolicky aj slovenským. V rámci regiónu považuje krajinu za významného aktéra. "Je inšpiráciou pre celý región a je v mnohých smeroch príkladom," dodal.

Kitarovičová považuje Slovensko za priateľskú krajinu. "Nemáme otvorené otázky. Máme spoluprácu, ktorá by mohla byť aj intenzívnejšia a lepšia," vyhlásila. Myslí si, že krajiny majú na budúcnosť európskeho projektu podobné stanoviská. EÚ vníma ako zoskupenie rovnoprávnych štátov, ktoré by sa už nemalo deliť na ďalšie kategórie.

Podľa nej je v súčasnosti, keď rastie euroskepticizmus, potrebné posilniť európske inštitúcie. "Nepotrebujeme ich viac, potrebujeme ich mať lepšie a silnejšie, aby sa priblížili občanom," povedala prezidentka. Euroinštitúcie by sa podľa nej mali zameriavať najmä na problémy mladých, ich zamestnanosť, hospodársky rast, investície a bezpečnosť.

Kiska sa dnes - v prvý deň svojej dvojdňovej oficiálnej návštevy Chorvátska - stretol aj s ďalšími poprednými chorvátskymi činiteľmi. Témou rozhovorov bol hlavne ďalší rozvoj bilaterálnej spolupráce, osobitne v hospodárskej oblasti a v turizme, a aktuálne zahranično-politické témy.

Slovenský prezident dnes vystúpil aj na Chorvátsko-slovenskom inovačnom fóre. Na ceste ho sprevádza skupina slovenských podnikateľov a zástupcov akademickej obce. Návšteva sa uskutočňuje na pozvanie chorvátskej prezidentky.

Iniciatíva troch morí by mala podľa prezidenta SR posilniť EÚ


Iniciatíva troch morí by mala spraviť Európsku ešte silnejšou a súdržnejšou. Prezident SR to dnes uviedol počas oficiálnej návštevy Chorvátska.

Reagoval tak na otázku TASR ohľadom blížiaceho sa summitu vo Varšave. Summit Iniciatívy troch morí sa uskutoční začiatkom júla (6.-7.7.) a zídu sa na ňom lídri z 12 krajín vrátane Slovenska. Budú viesť rozhovory o posilnení regiónu prostredníctvom rozvíjania energetických a infraštruktúrnych vzťahov v oblasti medzi Baltským, Jadranským a Čiernym morom.

"Vieme, že prepojenia východ-západ sú vybudované veľmi dobre, ale z pohľadu infraštruktúry prepojenie týchto troch morí, prepojenie severu s juhom, je ešte veľa vecí, ktoré potrebujeme zlepšiť. Teším sa na toto stretnutie a verím, že ukáže, že EÚ je úžasný projekt," uviedol prezident.

Summit krajín strednej a východnej Európy sa presunie nakoniec z Vroclavu do Varšavy. Dôvodom je to, že sa na ňom zúčastní prezident USA Donald Trump. Biely dom potvrdil, že navštívi Poľsko a zúčastní sa na stretnutí predtým, ako odcestuje na summit skupiny G20 v nemeckom Hamburgu.

Okrem Poľska sú do Iniciatívy troch morí zapojené Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Rakúsko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvátsko a Slovinsko.

Chorvátsko je bezpečná krajina, odkazuje turistom chorvátska prezidentka


Chorvátsko je bezpečná krajina, naše orgány spolupracujú s orgánmi okolitých krajín na úrovni celej EÚ, v transatlantických štruktúrach, aj s orgánmi v islamských krajinách. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedla chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová.

Povedala to na margo nedávneho vyhlásenia extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), ktorá sa vyhrážala útokmi na Balkáne.

"Ani jedna takáto hrozba sa samozrejme nesmie podceniť. Práve preto, všetky tieto orgány pracujú neustále, aby zaistili bezpečnosť všetkých turistov v Chorvátsku," zdôraznila Kitarovičová.

Na snímke prezidentka Chorvátskej republiky Kolinda Grabarová-Kitarovičová
Foto: FOTO TASR – Pavol Zachar


Zároveň pozvala Slovákov na dovolenku do Chorvátska. "Pozývam všetkých Slovákov, aby navštívili Chorvátsko, aby sa tu naozaj cítili ako doma. Naše jazyky sú si blízke, a myslím si, že si veľmi dobre navzájom rozumieme. Určite sa tu dobre cíťte, ste tu vítaní," vyhlásila prezidentka.

IS sa vyhráža teroristickými útokmi pre zločiny, spáchané na moslimskom obyvateľstve počas občianskej vojny v bývalej Juhoslávii v 90. rokoch. Srbi majú byť terčom útoku pre masaker v Srebrenici a Chorváti preto, že sú neveriaci. "Nezabudli sme na Balkán...a nechceme na neho zabudnúť. Len sme boli trochu zaneprázdnení..." uviedli džihádisti vo svojom propagandistickom časopise Rymiah, ktorý je určený čitateľom balkánskeho regiónu.