V prípade daňových káuz spájaných s prezidentom SR Andrejom Kiskom obvinili konateľa firmy KTAG Eduarda K. Stíhanie sa má týkať neoprávnenej vratky DPH vo výške 146.000 eur.
Obvineného konateľa aj Kisku bude vo veci stíhania zastupovať Daniel Lipšic. Ten prezidentovi odporúčal, aby na Fica podal trestné oznámenie za vydieranie. Kiska to však odmietol. "Ako prezident nepokladám za správne, aby sa politici súdili a obviňovali," vysvetlil. Mal tiež podľa svojich slov pocit, že nejakú hranicu predseda Smeru-SD neprekročí.
Kiska naznačil, že Fico na boj proti nemu zneužil verejné inštitúcie. "Z informácií, ktoré mám ja, je to celé dielo starého vedenia NAKA, Bodorovcov, Kaliňáka a Gašpara, všetko, pravdaže, v súčinnosti s pánom predsedom," uviedol.
O vyhrážkach podľa Kisku vedeli aj podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd) a predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Bugár mal Kiskovi odovzdať Ficov odkaz, že bude kandidovať a že ho buď vymenuje za predsedu ÚS alebo boj proti nemu bude pokračovať. Pellegriniho o tom informoval Kiska, bol aj pri niekoľkých stretnutiach s Ficom. Prezident tiež upozornil, že od decembra sa Fico zdržal akýchkoľvek osobných útokov. Potvrdil, že Ficovi odkázal, že ho za ústavného sudcu nevymenuje, naposledy 18. januára.
K samotnému trestnému oznámeniu Kiska povedal, že by nikdy nedal do nákladov firmy niečo, čo by nebolo spojené s jej budúcimi výnosmi. Rešpektuje však, že má finančná správa iný názor a náklad neuznal. "Už v roku 2017 som povedal, že ma to mrzí a že som mohol niekoho sklamať. Keby sa táto situácia zopakovala, určite by som hrubou čiarou oddelil podnikanie spoločnosti KTAG od spoločnosti môjho mena," konštatoval. Je však presvedčený, že ak by v prezidentských voľbách prehral, o daniach KTAG by po ich doplatení nikto ani nepočul.
V prípade daňových káuz spájaných s prezidentom SR Andrejom Kiskom obvinili konateľa firmy KTAG Eduarda K. Stíhanie sa má týkať neoprávnenej vratky DPH vo výške 146.000 eur, ktorú si KTAG vypýtala od štátu. KTAG platila Kiskovi prezidentskú kampaň a sumu si potom dala do nákladov. Daňový úrad to však neuznal. V minulosti bol na poste konateľa firmy i sám prezident. Kým zastáva svoj úrad, nie je ho možné obviniť.
D.Lipšic: Očakávam, že polícia začne konať
Ak sa polícia a prokuratúra dozvedia o relevantnom podozrení z trestného činu, je ich úradnou povinnosťou konať. Po piatkovej tlačovej konferencii prezidenta SR Andreja Kisku na to upozornil právny zástupca firmy KTAG Daniel Lipšic. Očakáva preto, že orgány činné v trestnom konaní začnú vyšetrovať, či sa predseda koaličného Smeru-SD Robert Fico Kiskovi vyhrážal.
Prezident zatiaľ na Fica nepodal trestné oznámenie napriek tomu, že mu to Lipšic radil. Kiska to odmietol s tým, že politici by sa podľa neho nemali "vláčiť" po súdoch. "S čím ja súhlasím pri trestnom čine ohovárania. Ale vydieranie nie je ohováranie. Vydieranie je veľmi nebezpečný trestný čin a pokiaľ sa skutkovo preukáže, je povinnosťou trestných orgánov začať vo veci konať," vyhlásil Lipšic.
Z toho, čo mal možnosť preskúmať, Lipšic považuje dôkaznú situáciu za pomerne jednoznačnú. Dá sa podľa neho verifikovať aj inými dôkazmi ako tými, o ktorých v piatok hovoril prezident. Nechce ich však zatiaľ zverejniť, aby sa na to podozrivý nemohol pripraviť. "Určite budeme aj v rámci trestného stíhania konateľa KTAG poukazovať na kontext, v akom prišlo k vzneseniu obvinenia," dodal.
Lipšic je presvedčený, že primárnym cieľom zaúčtovania faktúr z prezidentskej kampane do účtovníctva KTAG nebol cieľ optimalizácie DPH, ale posilnenie mena Andreja Kisku a, sprostredkovane, aj obchodný názov KTAG. "Bolo legitímne predpokladať, že v prípade neúspechu vo voľbách posilnenie jeho mena a značky povedie k príjmom, ktoré budú zdanené. Projekcia bola plne legitímna, aj keď ju daňový úrad neuznal. Čo je, samozrejme, tiež plne legitímne a pomerne štandardné pri množstve podnikateľských subjektov. Tu nešlo o žiadne fiktívne plnenia ala Bašternák," konštatoval právny zástupca.