Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Slovensko

Kišš: Pri financovaní zdravotníctva treba riešiť aj jeho efektívnosť

Na archívnej snímke riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze Štefan Kišš. Foto: TASR - Jakub Kotian

Ušetriť by sa podľa riaditeľa Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) dalo aj pri centrálnom nákupe liekov.

Bratislava 11. júla (TASR) – Pri financovaní zdravotníctva sa popri zvyšovaní zdrojov treba rozprávať aj o zlepšovaní efektívnosti systému. Pripomína to riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) Štefan Kišš.

„Platí, že zdravotníctvo by malo byt rozpočtovou prioritou, ale nemôžeme sa baviť len o financiách, ale aj o výsledkoch, ktoré za ne dosahujeme. Táto debata do veľkej miery absentuje,“ povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Na opatreniach, ktoré ÚHP identifikovalo ako neefektívne, sa podľa Kišša za posledné tri roky ušetrilo 121 miliónov eur. Ambície by však podľa neho mali byt väčšie. „Napríklad vidíme, že tie ušetrené peniaze sa nedostali od nemocníc, ktoré sa naďalej zadlžujú,“ skonštatoval.

Kišš stále vidí ďalšie oblasti, v ktorých možno prijať efektívnejšie riešenia. „Potrebujeme sa pozerať na štruktúru výdavkov a spotreby liekov. Napríklad v prípade antibiotík vidíme, že Slováci konzumujú viac antibiotík na obyvateľa ako v iných krajinách. A ten argument je nielen finančný, ale rovnako hrajú rolu aj zdravotnícke účinky, pretože človek, ktorý užíva antibiotiká zbytočne, stráca imunitu a škodí si na zdraví,“ doplnil.

Ušetriť by sa podľa neho dalo aj pri centrálnom nákupe liekov. Za posledné roky sa pohyboval na úrovni 12 percent. „Keby sme nakúpili všetky lieky centrálne, tak na základe doterajších skúseností by sme mohli ušetriť rádovo okolo 30 miliónov eur,“ uviedol.