Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 2. apríl 2025Meniny má Zita
< sekcia Slovensko

M. Klus: Dotiahnutie brexitu či voľby v USA budú v roku 2020 výzvami

Martin Klus, archívna snímka. Foto: TASR Jakub Kotian

Každá z tém totiž bude mať priamy aj nepriamy dosah najmä na naše hospodárstvo, uviedol Martin Klus.

Bratislava 7. januára (TASR) – Najväčšími výzvami v roku 2020 zo zahraničnopolitického hľadiska bude dotiahnutie brexitu, prvý rok novej Európskej komisie a prezidentské voľby v USA. Pre TASR to uviedol podpredseda Národnej rady (NR) SR Martin Klus (SaS).

"Každá z tém totiž bude mať priamy aj nepriamy dosah najmä na naše hospodárstvo. Z hľadiska celosvetového bude najmä zaujímavé sledovať ďalší vývoj ochladzovania globálnej ekonomiky a naopak stupňovanie tlaku v takzvaných zelených témach," povedal.

Slovensko podľa Klusa v roku 2019 najviac ovplyvnil brexit nielen preto, že Británia je jedným z najdôležitejších obchodných partnerov Slovenska, ale aj kvôli novému statusu občanov žijúcich v Spojenom kráľovstve. "Ochladzovanie svetovej ekonomiky je pre Slovensko, ako malú a mimoriadne otvorenú ekonomiku, tiež vážnou správou. Tá sa čiastočne odzrkadlila aj na aktuálnej podobe nášho štátneho rozpočtu, ktorý vzbudil veľa negatívnej pozornosti. A nakoniec aj dianie v USA, ako našej najdôležitejšej spojeneckej krajine, z hľadiska bezpečnosti nemôžeme brať na ľahkú váhu," dodal.

"Pozitívne z pohľadu zahraničnej politiky SR bolo dobre zvládnuté predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Jednoznačným negatívom bolo ďalšie prehlbovanie straty takzvaného zahraničnopolitického konsenzu na Slovensku. Viaceré parlamentné strany a ich čelní predstavitelia totiž ďalej a mnohokrát aj celkom otvorene podrývajú nielen naše záväzky vyplývajúce z členstva v EÚ a NATO, ale dokonca aj členstvo samotné,“ opísal Klus.

Dodal, že z hľadiska EÚ je pozitívom, že k očakávanému výraznému nárastu radikálnych a deštrukčných síl vo voľbách do Európskeho parlamentu nedošlo a podarilo sa zostaviť Európsku komisiu, ktorá si dala za cieľ realizáciu viacerých zmysluplných cieľov. "Mňa osobne mrzí, že slovenskí predstavitelia opäť raz nebudú zastávať žiadnu z top európskych pozícií a tiež, že EÚ ďalej zlyháva v napĺňaní vlastných pravidiel a predsavzatí. Konkrétne najmä v otázke trvalo udržateľných riešení v oblasti migrácie, ale aj na Balkáne. Tu opäť nedošlo k rozšíreniu schengenského priestoru o Rumunsko a Bulharsko napriek dlhodobo splneným kritériám a ani k ponúknutiu európskej perspektívy Severnému Macedónsku a Albánsku, čím EÚ vysiela veľmi negatívny signál o svojej dôveryhodnosti," doplnil.

Udalosti, ktoré ovplyvnili dianie vo svete v minulom roku, by sa dali nájsť podľa Klusa na každom kontinente rôzne. "V Európe to bolo nepochybne dianie okolo brexitu, ale aj eurovoľby a skladanie novej Európskej komisie. V Amerike to bol ďalší rok Donalda Trumpa, ktorý ako tretí prezident v histórii čelí svojmu odvolávaniu, takzvanému impeachmentu, ale aj o jeho zlyhaniach v otázke Sýrie či Severnej Kórey. Nemenej dôležité však boli aj sociálne nepokoje v krajinách Južnej Ameriky ako sú Venezuela, Ekvádor, Bolívia alebo Čile," povedal. Dodal, že v Afrike bolo zaujímavé sledovať najmä pády dlhoročných diktátorov v Alžírsku či Sudáne.

Klus spomenul aj Áziu, ktorá bola podľa jeho slov jednoznačne pod taktovkou Číny, pričom rezonovali najmä problémy v Hongkongu. "Do istej miery tomu sekundovalo aj napätie v Kašmíre a teda medzi tradičnými rivalmi Indiou a Pakistanom. Sýria, Turecko, ale aj Saudská Arábia a Irán sú dlhodobo ohniská, ktoré sa aj v roku 2019 oplatilo sledovať detailne. V neposlednom rade spomeniem ešte ochladzovanie svetovej ekonomiky a zelené témy, ktoré rezonovali globálne. Tak intenzívne protesty ľudí za záchranu klímy vo svete, sme tu ešte nemali," uzavrel.

Fico verí, že vláda odporučí novelu o mimovládkach na schválenie

Parlament má na aktuálnej schôdzi v druhom čítaní rokovať o novele zákona o neziskových organizáciách z dielne SNS.

- Poslanci v utorok v závere piateho rokovacieho dňa 33. schôdze Národnej rady (NR) SR diskutovali o vládnom návrhu novely zákona o službách zamestnanosti z dielne ministra práce Erika Tomáša (Hlas-SD).

- Vláda bude v stredu rokovať o návrhu novely zákona o neziskových organizáciách. Premiér Robert Fico (Smer-SD) to vyhlásil na sociálnej sieti. Verí, že ho odporučia Národnej rade (NR) SR na schválenie. Deklaroval, že to sľúbili v programovom vyhlásení vlády.

- Rebríček najbohatších ľudí sveta amerického magazínu Forbes opäť vedie Elon Musk, ktorý si medziročne polepšil o 147 miliárd dolárov.

- Z Bieloruska vyhostia občana USA, ktorého zadržali po nelegálnom vstupe na územie krajiny, kam sa dostal v noci na pondelok v nákladnom vlaku zo susednej Litvy.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií zastavil podnety voči premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) aj ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD).

- Líder koaličnej SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko víta schválenie novely zákona o Fonde na podporu športu (FnPŠ) v Národnej rade (NR) SR.

- Predsedom novokreovanej Rady STVR sa stal Jozef Krošlák.

- Slovenskú hokejovú reprezentáciu vo funkcii hlavného trénera dočasne povedie Vladimír Országh.

- Transakčná daň sa musí zrušiť, najviac poškodzuje podnikateľov a zamestnávateľov na Slovensku. Ku kritike transakčnej dane, ktorá začala platiť od utorka, v podaní KDH sa pridali ďalšie opozičné subjekty PS a SaS.

- Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) víta vyjadrenia podpredsedu vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) o piatej žiadosti o platbu z Plánu obnovy a odolnosti SR, ako aj pripravovanej revízii.

- Poľská vláda v utorok rozhodla v súvislosti s hrozbou slintačky a krívačky o sprísnení kontrol na hraniciach so Slovenskom, Českom a Nemeckom. Oznámil to premiér Donald Tusk, informuje TASR s odvolaním sa na spravodajský portál Onet a Tygodnik Poradnik Rolniczy.

- Bratislavskí policajti v rámci bežného výkonu služby zastavili 45-ročného vodiča na diaľnici D1 smer Trnava pod vplyvom alkoholu, ktorý prekročil najvyššiu dovolenú rýchlosť 80 kilometrov za hodinu o 33 kilometrov za hodinu.

- Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po 50-ročnom Richardovi Kovalčíkovi z Trstenej (okres Tvrdošín).

- V utorok prišlo k zrážke ženy a vlaku na traťovej koľaji v Pezinku v lokalite Glejovka. Žena v dôsledku zrážky utrpela ťažké zranenia, ktorým na mieste podľahla. Premávka je tomto úseku zastavená.

- Röntgenové vyšetrenie hrudníka potvrdilo „mierne zlepšenie“ stavu pľúc pápeža Františka, ktorý sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc, uviedol v utorok Vatikán.

- Piata žiadosť o platbu z Plánu obnovy a odolnosti SR vo výške takmer 570,4 milióna eur získala od Európskej komisie (EK) predbežné pozitívne hodnotenie. Informoval o tom podpredseda vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Peter Kmec (Hlas-SD).

- Polícia obvinila z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky 28-ročnú ženu, ktorá pred polnocou v Humennom viedla osobné vozidlo. Nemala zapnuté stretávacie svetlá, preto ju policajná hliadka zastavovala,no vodička nereagovala a pokračovala v jazde ďalej.

- Trnavskí dopravní policajti zasahovali v utorok ráno pri zrážke štyroch vozidiel na diaľnici D1 pred obcou Zeleneč v smere od Trnavy na Bratislavu.

- Ruský prezident Vladimir Putin je podľa jeho hovorcu Dmitrija Peskova otvorený normalizácii vzťahov s Fínskom, pokiaľ by o to Helsinki mali záujem.

- Prezidenti Slovenskej a Poľskej republiky sa zhodujú, že vo vojne na Ukrajine je potrebné dosiahnuť trvalo udržateľný mier.